چهارشنبه 2 مرداد 1398 | Wednesday, 24 July 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 23 شهريور 1389     |     کد : 3676

باب ششم ؛ استخاره به ذات الرّقاع

باب ششم ؛ استخاره به ذات الرّقاع

باب ششم ؛ استخاره به ذات الرّقاع ( کاغذ )
بر خلاف طریق مشهور: و آن بر چند قسم است:
اول: از عبدالرحمن بن سیابه نقل شده است که در آن سالی به مکه معظمه رفتم و با خود کالایی برای فروش برده بودم ولی آن سال کسی طالب آن کالا نبود. بعضی از دوستانم گفتند : که آن کالا را به یمن بفرست و بعضی گفتند کالا را به مصر بفرست. پس بخدمت امام موسی کاظم ع رفتم و جریان را عرض کردم و پرسیدم که شما چه می فرمایید؟ حضرت فرمودند: بین مصر و یمن قرعه بزن و امر خود را بخدا تفویض کن و اسم هر شهری که بیرون آمد کالای خود را به آنجا بفرست گفتم: فدایت شوم چگونه قرعه بزنم؟ فرمود: که در یک رقعه بنویس: بسم الله الرحمن الحیم اللهم انت ( انه لا اله (خ ل) الله لا اله الا انت عالم الغیب والشهاده انت العالم و انا المتعلم- فانظرلی فی ایء الامرین خیر لی حتی اتوکل علیک فیه واعمل ( فاعمل- خ ل ) به و در ادامه دعا بنویس یمن انشاءالله پس در رقعه ی دیگر همین دعا را بنویس و بعد از آن بنویس مصر انشاءالله و در رقعه ی سوم باز همان دعا را بنویس و بعد از آن بنویس یحبس المتاع و لا یبعث الی بلد منهما یعنی کالا را نگه دارم و به هیچ یک از آن دو شهر نفرستم سپس رقعه را جمع کن و با هم مخلوط کن و یکی از آنها را بردار و بر خدا توکل کن و به آنچه در آن رقعه است عمل کن انشاءالله خیر تو در آن است.
دوم: در روایتی دیگر سید بن طاووس ره از حضرت باقر یا صادق ع روایت کرده است که کسی که می خواهد بوسیله ی قرعه استخاره کند در سه رقعه این دعا را بنویسد: اللهم فاطر السموات و الارض عالم الغیب و الشهاده الرحمن الرحیم- انت تحکم بین عبادک فیما کانوا فیه یحتلفون- اسالک بحق محمد و ال محمد ان تصلی علی محمد و ال محمد- و ان تخرج لی خیره ( خیر السهمین- خ ل ) فی دینی و دنیای و عاقبه امری و عاجله و اجله - انک علی کل شیء قدیر- ما شاء الله لا حول و لا قوه الا بالله- صلی الله علی محمد و اله. پس مطلب خود را به صورت مثل انجام دادن یا انجام ندادن است در رقعه بنویسد و هر کدام از آن دو آمد به آن عمل کند و اگر آن رقعه که چیزی در آن نوشته نشده بیرون آمد ( یعنی آنکه امید خیری در آن نیست و خوف شری در آن نیست) بینداز و دیگری را بیرون آورد و به آن عمل کند.


استخاره ذات الرّقاع از نگاه ديگر
نحوه انجام «استخاره ذات الرّقاع»(1) كه از امام صادق(عليه السلام) نقل شده، به اين گونه است كه هرگاه براى امور مهمّى بخواهى استخاره كنى، بدين شيوه عمل كن:
نخست شش قطعه كاغذ تهيه مى كنى و در سه قطعه آن مى نويسى:
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ، خِيَرَةً مِنَ اللّهِ الْعَزيزِ الحَكيمِ، لِفُلانِ بنِ فُلانَة اِفْعَل; به نام خداوند بخشنده مهربان. اختيار و گزينشى است از جانب خداوند عزيز و حكيم براى فلانى فرزند فلانى» (و به جاى اين دو كلمه نام شخصى را كه براى او استخاره مى كنى و اسم مادرش را مى نويسى); در سه ورقه ديگر همين را مى نويسى، ولى به جاى «إفعل» مى نويسى «لاتفعل»، آنگاه آن كاغذها را زير جانماز و سجّاده خود مى گذارى و دو ركعت نماز مى خوانى; پس از نماز به سجده مى روى و در سجده، صد مرتبه مى گويى «أَستَخيرُ اللّهَ برَحْمَتِهِ، خِيَرَةً في عافِيَة; از رحمت الهى طلب خير و سعادت همراه با عافيت مى كنم» سپس مى نشينى و مى گويى: «أللّهُمَّ خِرْ لي، وَاخْتَر لي في جَميعِ اُمُوري في يُسْر وَ عافِيَة; خدايا در همه امور به آسانى و عافيت خودت (آنچه را كه صلاح است) برايم اختيار كن».
آنگاه دست مى برى و آن ورقه ها را به هم مخلوط مى كنى و يكى يكى بيرون مى آورى ; اگر سه تا از ورقه ها كه در آنها «إفعل» نوشته شده، پشت سر هم بيرون آيد، كارى را كه نيّت كرده اى انجام مى دهى (و بسيار خوب است); و اگر سه تا «لا تفعل» خارج شد آن كار را انجام نمى دهى; ولى اگر يك بار «إفعل» و دفعه بعد «لا تفعل» بدست آمد، در اين صورت سه ورقه ديگر را بيرون بياور كه در مجموع پنج ورقه خارج شود، در اين صورت اگر سه تا «إفعل» بود و دو تا «لا تفعل» آن كار را انجام بده; ولى اگر بر عكس شد، انجام نده.(2)


نوشته شده در   سه شنبه 23 شهريور 1389    
PDF چاپ چاپ