چهارشنبه 2 مرداد 1398 | Wednesday, 24 July 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 23 شهريور 1389     |     کد : 3675

باب پنجم ؛ استخاره با رقاع ( کاغذ )

باب پنجم ؛ استخاره با رقاع ( کاغذ )

باب پنجم ؛ استخاره بوسیله رقاع ( کاغذ )
سید بن طاووس ره و اکثر متاخرین علماء این نوع را بهترین نوع استخاره می دانند. و این استخاره به چند صورت وارد شده است.
اول آنست که در کتب شیعی با سندهای معتبر از هارون بن خارجه روایت کرده اند که حضرت امام صادق ع فرمود:هر گاه اراده کردی کاری را انجام دهی شش رقعه کاغذ را بگیر و در سه تای آنها بنویس؛ بسم الله الرحمن الرحیم خیره من الله العزیز الحکیم لفلان بن فلانه افعله و در سه رقعه دیگر بنویس ؛ بسم الله الرحمن الرحیم خیره من الله العزیز الحکیم لفلان بن فلانه لا تفعل پس آن رقعه ها را در زیر سجاده نماز خود بگذار و دو رکعت نماز بخوان و سپس به سجده برو و صد مرتبه بگو: استخیر الله برحمته خیره فی عافیه و سپس از سجده بر خیز بنشین و بگو : اللهم خر لی واختر لی فی جمیع اموری فی یسر منک و عافیه پس رقعه ها را با هم مخلوط کن و یک یک آنها را بیرون بیاور و ملاحظه کن اگر هر سه رقعه پشت سر هم را افعل بود بسیار خوب است و امری را که اراده کردی انجام بده و اگر هر سه پشت سر هم لا تفعل بود بسیار بد است و امری را که اراده کردی انجام نده .و اگر یکی افعل بیرون آمد و دیگری لا تفعل تا پنج کاغذ بیرون بیاور و به آن نگاه کن . هرگاه سه افعل بود و دو تا لا افعل بود آن کار را انجام بده ولی اگر سه تا لا تفعل بود و دو تا افعل آن کار را انجام نده . و دیگر به نگاه کردن به کاغذ ششم احتیاجی نیست.
نکته: بجای فلان بن فلان در هر دو جا باید اسم خود و مادرش را بنویسد.
دوم: آن است که سیدبن طاووس ره از طریق عامه از ابن مسعود روایت کرده است که او در استخاره این دعا را می خواند: اللهم انک تعلم ولا اعلم و تقدر وانت علام الغیوب- اللهم ان علمک بما یکون کعلمک بما کان- اللهم انی قد عزمت علی کذا فان کان لی فیه خیر للدین و الدنیا و العاجل و الاجل فیسره و سهله و وفقنی له و وفقنی لی- و ان کان غیر ذلک فامنعنی منه کیف شئت. پس به سجده می رفت و ۱۰۱ مرتبه می گفت : اللهم انی استخیرک برحمتک خیره فی عافیه. سپس در سه کاغذ می نوشت: خیره من الله العزیز الحکیم لفلان بن فلان افعل علی اسم الله و عونه- و در سه کاغذ می نوشت: خیره من الله العزیز الحکیم لفلان بن فلان لا تفعل والخیره فیما یقضی الله - و در زیر سجاده می گذاشت و چون از نماز و دعا فارغ می شد یکی یکی از آنها را بیرون می آورد و هر یک که بیشتر بیرون می آمد به آن عمل می کرد.
نکته: بجای علی کذا و کذا حاجت خود را به عربی بگوید و یا بگوید: علی الامر الذی علمت و بجای فلان بن فلان اسم خود و پدرش را در همه ی کاغذ ها بنویسد.


نوشته شده در   سه شنبه 23 شهريور 1389    
PDF چاپ چاپ