چهارشنبه 2 مرداد 1398 | Wednesday, 24 July 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 23 شهريور 1389     |     کد : 3674

باب چهارم ؛ استخاره با تسبیح

باب چهارم ؛ استخاره با تسبیح

باب چهارم ؛ استخاره بوسیله تسبیح
علامه حلی ره از پدر بزرگوارشان و ایشان از حضرت صاحب الزمان عج روایت کرده که چون در امری کسی بخواهد استخاره کند سوره انا انزلنا را ده مرتبه بخواند و سپس این دعا را سه مرتبه بخواند: اللهم انی استخیرک لعلمک بعواقب الامور- واستشیرک لحسن ظنی بک فی المامول والمحذور- اللهم ان کان الامر الفلانی مما قد نیطت بالبرکه اعجازه و بوادیه - وحفت بالکرامه ایامه و لیالیه- فخرلی فیه خیره ترد شموسه ذلولا- و تقعض ایامه سرورا - اللهم اما امر فاءتمر - و اما نهی فانتهی - اللهم انی استخیرک برحمتک خیره فی عافیه. پس قصد می کند که اگر این امر برای من خوب است فرد بیاید و اگر بد است زوج بیاید یا بر عکس پس قسمتی از تسبیح را می گیرد و می شمارد تا معلوم شود که فرد یا زوج است.


استخاره با تسبیح منسوب به امام زمان عج
صاحب جواهر استخاره ای را آورده است که به حضرت صاحب الزمان عج نسبت می شود و به این صورت است که بعد از قرائت سوره ی حمدو ان انزلناه و خواندن دعا یک قبضه از تسبیح را بگیرد و هشت هشت کم کند پس اگر یکی ماند فی الجمله خوب است و اگر دو دانه ماند یک نهی در آن است و اگر سه دانه ماند اختیار دارد که انجام دهد یا ندهد چون انجام و ترک آن مساوی است و اگر چهار دانه ماند دو نهی در آن است و اگر پنج دانه ماند بعضی گفته اند خوب است ولی تعب و رنج دارد و بعضی گفته اند که در آن ملامت و پشیمانی است و اگر شش دانه ماند بسیار خوب است و باید در انجام آن عجله کرد و اگر هفت دانه ماند حکمش مثل پنج تا است و اگر هشت دانه ماند چهار نهی در آن است.
و مرحوم مجلسی به نقل از پدر بزرگوارشان و ایشان از شیخ بهایی ره نقل نموده است که می فرمود: ما دست به دست از مشایخ خود شنیده ایم که حضرت صاحب الامر عج روایت می کردند در کیفیت استخاره ی با تسبیح که سه مرتبه صلوات بفرستند و بخشی از تسبیح را بگیرند و دو تا دو تا بشمارند اگر فرد بماند خوب است و اگر زوج بماند بد است.
و طریق دیگر که در میان عوام شهرت دارد که سه تا سه تا بشمارند اگر یکی بماند خوب است و دو وسط است و سه بد است . ولی این طریق در کتابهای معتبر دیده نشده است.


استخاره با تسبيح از نگاه ديگر
اين نوع استخاره نيز شايع و معروف است، كه به چند شيوه انجام مى شود:
اوّل: علامه مجلسى مى نويسد: از «شيخ بهايى» نقل شده است: از بزرگان و اساتيدم شنيدم كه اين دستورالعمل از حضرت ولىّ عصر(عليه السلام) درباره استخاره با تسبيح رسيده است. فرمود: «تسبيح را به دست (راست) مى گيرى و سه بار صلوات مى فرستى و آنگاه قسمتى از تسبيح را (با دست چپ) مى گيرى و دوتا دوتا رد مى كنى; اگر در پايان يك دانه باقى ماند، به معناى «إفعل» (انجام بده) است و اگر دو دانه باقى ماند، مفهوم آن «لاتفعل» (انجام نده) است.(1)
دوم: از امام صادق(عليه السلام) روايت شده است كه فرمود: (به هنگام استخاره با تسبيح) نخست يك مرتبه سوره «حمد» را مى خوانى و آنگاه سه بار سوره «توحيد» (قل هو اللّه...) را و آنگاه پانزده مرتبه صلوات مى فرستى، سپس مى گويى:
اَللّهُمَّ إِنّى أسْئَلُكَ بِحَقِّ الْحُسَينِ وَجَدِّهِ وَأَبيه، وَ أُمِّهِ وَ أَخيهِ، وَ الاْئِمَّةِ مِنْ
خدايا از تو مى خواهم، به حقّ حسين و جدّش و پدر و مادر و برادر و امامان از
ذُرِّيَّتِهِ، أَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد، وَ أنْ تَجْعَلَ لِىَ الْخِيَرَةَ في
نسلش اين كه بر محمّد و آل محمّد درود فرستى و خيرم را در اين تسبيح
هذِهِ السَّبْحَةِ، وَ أَنْ تُرِيَني ما هُوَ الاْصْلَحُ لي في الدِّينِ وَالدُّنْيا، اَللّهُمَّ إنْ
قرار دهى و آنچه را كه صلاح دين و دنيايم است به من نشان دهى. خدايا اگر
كانَ الاْصْلَحُ في دينى وَدُنْيايَ، وَ عاجِلِ اَمْري وَ آجِلِهِ، فِعْلَ ما اَنَا عازِمٌ
مصلحت دين و دنيا و امروز و فردايم در انجام كارى است كه قصد آن را دارم،
عَلَيْهِ، فَأْمُرْني، وَإلاّ فَانْهَني، إنَّكَ عَلى كُلِّ شَىْء قَديرٌ.
پس مرا بدان فرمان ده! وگرنه مرا از آن نهى كن; چرا كه تو بر انجام هر كارى توانايى.
پس از آن، قسمتى از تسبيح را مى گيرى و آن را مى شمارى و با عدد اوّل مى گويى «سُبْحانَ اللهِ» و با عدد دوم مى گويى «أَلْحَمْدُلِلّهِ» و با عدد سوم مى گويى «لا إِلهَ اِلاَّ اللّهُ» و به همين ترتيب پيش مى روى; در پايان اگر دانه آخر شمارش، سُبحان الله بود، مخيّر ميان فعل و ترك هستى و اگر أَلْحَمْدُللهِ بود، نشانه امر است و آن را انجام مى دهى و اگر لا إِلهَ اِلاَّ اللّهُ بود، نهى است و آن را ترك مى كنى.(2)


نوشته شده در   سه شنبه 23 شهريور 1389    
PDF چاپ چاپ