چهارشنبه 2 مرداد 1398 | Wednesday, 24 July 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 23 شهريور 1389     |     کد : 3673

باب سوم ؛ استخاره مشورتی

باب سوم ؛ استخاره مشورتی

باب سوم ؛ استخاره مشورتی
مشورت کردن با برادران دینی مومن عاقل از مهمترین امور است و تاکید بسیار در آیات و اخبار در باره ی آن شده است چنانچه حق تعالی می فرماید:... و شاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی الله ان الله یحب المتوکلین.
و از حضرت رسول اکرم ص منقول است که: هر که با شخصی مشورت کند البته هدایت می یابد به آنچه خیر او در آن است.
ودر حدیث دیگر فرمود: یا علی کسی که طلب خیر خود از خدا می کند حیران نمی شود و کسی که در کارها با مردم مشورت کند پشیمان نمی شود.
و به سند معتبر از امام صادق ع روایت شده است که فرمودند: مشورت حاصلی ندارد مگر آنکه چهار حد در آن رعایت شود که اگر کسی آنها را رعایت کند  منتفع می شود و اگر نکند ضرر مشورت از نفع آن بیشتر است.
اول: با کسی مشورت کنی که عاقل باشد.
دوم: آزاد و دین دار و صالح باشد.
سوم: دوست و برادر مومن باشد.
چهارم: او را بر سر و راز خود مطلع گردانی به نحوی که همانطور که تو راز خود را می دانی او هم بداند و به او اعتماد داشته باشی که راز تو را نزد مردم افشاء نمی کند.
اما اول: برای آنکه اگر عاقل باشد رای او به کار تو می آید و رای احمق به کار نمی آید.
و اما دوم: برای آنکه اگر آزاد و دین دار باشد سعی می کند که خیر تو رابداند و به تو بگوید و اگر از خدا نترسد پروا ندارد که خیر تو را از تو پنهان کند.
واما سوم: زیرا که اگر یار و برادر ایمانی نباشد نمی توانی راز خود را به او بگویی.
و اما چهارم: برای آنکه تا اسرار تو نداند نمی تواند خیر تو را تشخیص دهد.
و از امام صادق ع روایت شده است که فرمود: هرگاه اراده ی انجام کاری را داری با کسی مشورت کن تا با خدا مشورتی کنی پرسیدند: که چگونه با پروردگار خود مشورت کنیم؟ فرمود: صد بار بگوید: استخیر الله پس با مردم مشورت کن تا خدا خیر تو را بر زبان هر که بخواهد جاری کند.


نوشته شده در   سه شنبه 23 شهريور 1389    
PDF چاپ چاپ