چهارشنبه 2 مرداد 1398 | Wednesday, 24 July 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 23 شهريور 1389     |     کد : 3671

باب اول ؛ استخاره مطلقه (دعایی )

باب اول ؛ استخاره مطلقه (دعایی )

باب اول ؛ استخاره مطلقه ( استخاره دعایی )
در این نوع از استخاره بوسیله ی دعاها و نمازهایی که بصورت متواتر از ائمه معصومین ع بما رسیده است از خداوند برای انجام کارها  طلب خیر می نماییم.
این نوع استخاره اختصاص به اوقات سرگردانی و تردید ندارد بلکه در همه ی کارها که انسان با آنها سرو کار دارد و پیوسته در ارتباط با خدای تعالی است مورد استفاده قرار می گیرد.
در بیان کیفیت این استخاره: در روایتی از امام صادق ع در بیان کیفیت این استخاره آمده است که ایشان فرمود: ابتدا تعظیم و تمجید و حمد خدا می کنی و صلوات بر محمد و ال او می فرستی پس می گویی: اللهم انی اسالک بانک عالم الغیب والشهاده الرحمن الرحیم و انت    علام الغیوب استخیر الله برحمته - پس حضرت فرمود : که اگر امر سختی باشد که از آن ترس داشته باشی این دعا را صد مرتبه و اگر امر آسانی باشد این دعا را سه مرتبه بگو .
علامه مجلسی می گوید: که ظاهر آن که تکرار صد بار و سه بار در استخیر الله برحمته باشد ولی اگر از اول دعا مکرر بخواند شاید بهتر باشد و اگر پیش از دعا بگوید: سبحان الله والحمدالله و لا اله الا الله و الله اکبر و لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم و بعد از آن این دعا را بخواند بهتر است.


نوع دیگری از این استخاره آن چنان که در مکارم اخلاق از امیر المومنین ع روایت شده که فرمودند: دو رکعت نماز بخواند و بعد از نماز صد مرتبه بگوید : استخیر الله و بعد بگوید: اللهم انی قد هممت بامر قد علمته فان کنت تعلم انه خیر لی فی دینی و دنیای و اخرتی فیسره لی - و ان کنت تعلم انه شر لی فی دینی و دنیای و اخرتی فاصرفه عنی - کرهت نفسی ذالک ام احبت - فانک تعلم ولا اعلم و انت علام الغیوب پس کاری را که اراده کرده است انجام دهد.
و همچنین در روایت آمده است که مردی بخدمت امام صادق ع آمد و عرض کرد : فدایت شوم گاه هست که کاری می کنم و بعد پشیمان می شوم. حضرت فرمود: چرا استخاره نمی کنی ؟ عرض کرد: فدایت شوم چگونه استخاره کنم؟ فرمود: بعد از آنکه نماز صبح را خواندی دستانت را بلند کن و بگو : اللهم انک تعلم و لا اعلم و انت علام الغیوب- فصل علی محمد و ال محمد و خرلی فی جمیع ما عزمت به من اموری خیار برکه و عافیه .
و همچنین در نوع دیگری از این استخاره آمده است که : از امام باقر ع روایت شده که فرمود: چون حضرت سجاد ع اراده ی انجام کاری داشت وضو می گرفت و دو رکعت نماز استخاره می خواند به این صورت که در رکعت اول بعد از فاتحه سوره ی الرحمن و در رکعت دوم سوره حشر را می خواند و بعد از نماز ۲۰۰ مرتبه از خدا طلب خیر می کرد و می گفت : استخیر الله یا استخیر الله برحمته خیر فی عافیه سپس سوره های توحید- فلق- ناس را می خواند و سپس می گفت: اللهم انی قد هممت بامر قد علمته - فان کنت تعلم انه خیر لی فی دینی و دنیای و اخرتی فاقدره لی - و ان کنت تعلم انه شر لی فی دینی و دنیای و اخرتی فاصرفهعنی- رب اعزم لی علی رشدی - وان کرهت او احبت ذالک نفسی - بسم الله الرحمن الرحیم - ماشاءالله لا حول و لا قوه الا بالله- حسبی الله و نعم الوکیل. و پس از آن اقدام به انجام آن کار می نمود.
و احادیث در این نوع استخاره بسیار است که در این جا بهمین مقدار کفایت شد و به هر یک از آنها که عمل شود خوب است و بعنوان پایان این بخش دعایی از صحیفه سجادیه نیز آورده می شود که مناسب حال است و آن این است: اللهم انی استخیرک بعلمک - فصل علی محمد و اله- واقض لنا بالخیره-والهمنا معرفه الاختیار - واجعل ذالک ذریعه الی الرضا بما قضیت لنا والتسلیم لما حکمت فازح عنا ریب ( اهل خ) الارتیاب- وایدنا بیقین المخلصین - ولا تسمنا عجز المعرفه عما تخیرت - فنغمط قدرک ونکره موضع رضا�� - ونجنح الی التی هی ابعد من حسن العاقبه واقرب الی ضد العافیه - حسبب الینا ما نکره من قضائک و سهل علینا ما نستصعب من حکمک- والهمنا الانقیاد لما اوردت علینا من مشیتک- حتی لا نحب تاخیر ما عجلت ولا تعجیل ما اخرت - ولا نکره ما احسببت ولا نتخیر ما کرهت- واختم لنا بالتی هی احمد عاقبه و اکرم مصیرا- انک تفید الکریمه و  تعطی الجسیمه و تفعل ما ترید وانت علی کل شیء قدیر.

انجام استخاره از قرآن كريم


نوشته شده در   سه شنبه 23 شهريور 1389    
PDF چاپ چاپ