سه شنبه 8 بهمن 1398 | Tuesday, 28 January 2020
سرخط خبرها :
 سیاسی و اجتماعی
 
 
مهمان : 0
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 192
ديروز : 708
ماه : 25500
سال جاری : 1004162
تعدا مطالب : 33554
كل : 29003477
 
 اندیشه سیاسی اسلام
 
 20) سیاحت غرب

20) سیاحت غرب / محیط زیست : افزایش دماى زمین و تهدید حیات آبزیان ؛ جیم لوب

20) سیاحت غرب / محیط زیست : افزایش دماى زمین و تهدید حیات آبزیان ؛ جیم لوب چکیده / افزایش دماى زمین که در دهه هاى اخیر در قالب بحرانى جدّى ظهور یافته است ، حیات آبزیان و اکولوژى دریاها و اقیانوس ها ، اکوسیستم مناطق قطبى و... را سخت مورد تهدید قرار داده است. پدیده هایى چون «ال نینو» که با تغییر فشار جوّى در اقیانوس ها ، افزایش دماى آب ، بالا آمدن سطح آب ها ، کاهش مواد غذایى دریاها ، افزایش توفان هاى دریایى و ... همراه شده است ، همه و همه از پیامد هاى اولیه افزایش دماى زمین است ؛ پدیده اى که دست ساخته بشر مدرن است . ...
جمعه چهارم مهر 1393
تعداد بازدید: 712

20) سیاحت غرب / علمى : بیانیه اى در دفاع از غذاهاى آلى ؛ ساندار استینگرابر

20) سیاحت غرب / علمى : بیانیه اى در دفاع از غذاهاى آلى ؛ ساندار استینگرابر چکیده / آنچه در پى مى آید، بیانیه اى است از مادرى زیست شناس که پس از سال ها تجربه زندگى شهرنشینى ، از ظواهر جذّاب چنین محیطى چشم پوشیده و به همراه خانواده اش به زندگى در طبیعت روى آورده است . بى شک زندگى در چنین محیطى ، وى را بر آن داشته تا براى تهیه غذاى سالم و طبیعى به کشاورزى آلى روى آورد . او حاصل تجارب خود را در این زمینه و یافته هاى محققین دیگر را در قالب شش بند براى عموم منتشر ساخته است .
پنجشنبه بیست و هفتم شهريور 1393
تعداد بازدید: 824

20) سیاحت غرب / علمى : رسالت هنرمندان جدید در تکمیل آثار ناتمام هنرى ! ؛ جرمى ریفکین

20) سیاحت غرب / علمى : رسالت هنرمندان جدید در تکمیل آثار ناتمام هنرى ! ؛ جرمى ریفکین چکیده / معرفى مخلوقات خداوند به عنوان آثارى ناتمام و ناقص و ضرورت تکامل یافتن آن ها، به دستمایه اى براى دستکارى هاى بشر جدید در این عرصه تبدیل شده است . در چنین رهیافتى ، زیست شناسان و متخصصین ژنتیک ، خود را نه مهندس بلکه هنرمندانى معرفى مى کنند که آمده اند تا با تکیه بر علم و خلاقیت خود ، حیات را تکامل بخشند و بدین نحو است که این شکل جدید و خطرناک از دستکارى ها ، چهره هنرمندانه اى به خود گرفته است که ...
دوشنبه بیست و چهارم شهريور 1393
تعداد بازدید: 766

20) سیاحت غرب / علمى : چالش پزشکى جدید ؛ ورنون کلمن

20) سیاحت غرب / علمى : چالش پزشکى جدید ؛ ورنون کلمن چکیده / آزمایش و تشریح حیوانات به جزء لاینفکى از پزشکى جدید تبدیل شده است، زیرا عرضه عمومى داروها و روى آوردن به عمل هاى جراحى، مستلزم آزمایش هایى مقدماتى بر روى حیوانات است. در سالیان اخیر، جمع قابل توجهى از پزشکان و متخصصین با ارائه شواهدى علمى، استدلال مى نمایند که نه تنها ارتباطى بین ویژگى هاى روحى و جسمى انسان و حیوان وجود ندارد، بلکه بسیارى از این آزمایش ها مى تواند با نتایجى گمراه کننده همراه شود. دیگر شکى وجود ندارد که تشریح جانوران زنده در عرصه پزشکى چیزى جز اتلاف وقت نیست.
پنجشنبه بیستم شهريور 1393
تعداد بازدید: 734

20) سیاحت غرب / سیاسى : کودتاى ایدئولوژیک در اروپا ؛ رابرت آنِ سى

20) سیاحت غرب / سیاسى : کودتاى ایدئولوژیک در اروپا ؛ رابرت آنِ سى چکیده / در 14 اکتبر 2004، مجلس فرانسه موضوع پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را به بحث بدون رأى گذاشت. این مباحثات که به شدت در رسانه ها مطرح شد، موقتا موضوع «معاهده براى قانون اساسى در اروپا» را در سایه قرار داد و این در حالى است که این معاهده، نئو لیبرالیسم اقتصادى را به مثابه هدف نهایى اتحادیه تعیین مى کند. با چشم پوشى بر مسائل اجتماعى، این طرح از آزمون رأى گیرى عمومى مى گریزد و سعى در تحمیل ایدئولوژى اى رسمى دارد. حقوق دانان ، عاشق جدال بر سر کلمات هستند؛ به خصوص وقتى که این جدال طولانى باشد و مردم عادى از درک آن به کلى عاجز بمانند.
دوشنبه هفدهم شهريور 1393
تعداد بازدید: 861

20) سیاحت غرب / سیاسى : سیاسى سازى خشونت ؛ آندر هارتمن

20) سیاحت غرب / سیاسى : سیاسى سازى خشونت ؛ آندر هارتمن چکیده / نیل به اهداف ایالات متحده، همواره در گروى دامن زدن به برخى تحولات در داخل و خارج از این کشور بوده است که هر از چند گاهى بروز برخى حوادث همچون حادثه 11 سپتامبر به چنین روندى اوج مى بخشد و دست این کشور را براى دامن زدن به فعالیت هاى وسیع تر، باز مى گذارد. خشونت، تروریسم و ... از مفاهیمى هستند که در نتیجه نگاه گزینش گرایانه ایالات متحده، به ابزارى در راستاى تحمیل خواسته ها و نیل به اهداف این کشور مبدّل شده اند . یازدهم سپتامبر براى همیشه مترادف تروریسم خواهد بود . ...
جمعه چهاردهم شهريور 1393
تعداد بازدید: 879

20) سیاحت غرب / سیاسى : آرزوهاى امپراتور ؛ گفت و گو با نوام چامسکى

20) سیاحت غرب / سیاسى : آرزوهاى امپراتور ؛ گفت و گو با نوام چامسکى چکیده / استراتژى امنیت ملى ایالات متحده که یک سال پس از حادثه یازدهم سپتامبر به جهانیان اعلام شد، با حوادث و پیامدهاى مهمى در عرصه جهانى همراه شده است. در وراى چنین حوادثى، ایالات متحده به اهدافى بس مهم تر چشم دوخته است که از آن جمله مى توان به مقوله نفت، کنترل خاورمیانه، امنیت اسرائیل و... اشاره نمود. آنچه در پى مى آید، گفت وگویى است با نوام چامسکى از سیاست مداران و متقدین برجسته ایالات متحده که از ابعاد مختلف به عملکرد ایالات متحده در چند سال اخیر پرداخته است.
شنبه هشتم شهريور 1393
تعداد بازدید: 824

20) سیاحت غرب / اقتصادى : طلاى آبى ؛ گفت و گو با ماد بارلو

20) سیاحت غرب / اقتصادى : طلاى آبى ؛ گفت و گو با ماد بارلو چکیده / خصوصى سازى و تبدیل آب به یک کالاى تجارى، از جمله پدیده هاى جدیدى است که در سال هاى اخیر دنبال شده است. سازمان هاى بین المللى همچون بانک جهانى، صندوق بین المللى پول و معاهده هایى همچون گات و نفتا، از جمله جدّى ترین حامیان و مروّجین این جریان در کشورهاى مختلف جهان محسوب مى شوند، اما آنچه کمتر مورد توجه افکار عمومى و به ویژه کشورهاى جهان سوم قرار گرفته است، تحمیل خواسته هایى از سوى نهادهاى قدرتمند در رابطه با این سرمایه عمومى در جوامعشان مى باشد که یقینا تداوم این جریان، مى تواند آن ها را در سال هاى آینده با مشکلاتى بس جدّى روبرو سازد.
جمعه هفتم شهريور 1393
تعداد بازدید: 791

20) سیاحت غرب / اقتصادى : شرکت هاى نظامى خصوصى در آشوب عراق ؛ سامى مکّى 2

20) سیاحت غرب / اقتصادى : شرکت هاى نظامى خصوصى در آشوب عراق ؛ سامى مکّى 2 انعطاف پذیرى و توانایى واکنش سریع / فراتر از «بهینه سازى بودجه اى» و بعد ایدئولوژیکى اولیه اکسترنالیزاسیون [سپردن وظایف ... »] تفکر نظامى مهمى پیشنهاد شد. ایالات متحده که در جنگى طولانى اما خفیف در عرصه جهانى با «تروریسم» درگیر است، ضمن آماده سازى نیروهاى نظامى اش براى درگیرى هاى بزرگ، نمى تواند با عقب نشینى کامل از نقاط استراتژیکى کم اهمیت تر، سرکردگى خود را ضعیف نماید. از این رو، انجام برخى وظایف، به منظور سبک کردن بار نیروهاى ارتش از مسئولیت مأموریت هاى کم اهمیت تر براى امنیت داخلى، به شرکت هاى خصوصى واگذار مى گردد.
چهارشنبه پنجم شهريور 1393
تعداد بازدید: 790

20) سیاحت غرب / اقتصادى : شرکت هاى نظامى خصوصى در آشوب عراق ؛ سامى مکّى 1

20) سیاحت غرب / اقتصادى : شرکت هاى نظامى خصوصى در آشوب عراق ؛ سامى مکّى 1 چکیده / دیدگاه متداول ، جنگ را کار ارتش هاى دولتى مى داند. با این همه ، از نظر تاریخى ، بازیگران کشمکش غالبا عوامل خصوصى بودند که هدفشان سودآورى بود. در حال حاضر ، شرایط بلبشوى عراق، اهمیت بى سابقه «اکسترنالیزاسیون» را در برخى فعالیت هاى دفاعى ایالات متحده به نمایش مى گذارد. «شرکت هاى نظامى خصوصى» با ارائه افراد لازم ، خدمات و تجهیزات ، جایگاه والایى را در ساختار امنیت ملى به خود اختصاص داده اند . مراجعه به مؤسات موسوم به «امنیتى»، استقرار موضعى نیروها در خارج را تسهیل کرده است، نفوذ ژئوپولیتیکى و فنى قدرت هاى بزرگ را توسعه داده است ، ...
يکشنبه دوم شهريور 1393
تعداد بازدید: 608
آرشیو Print RSS