سه شنبه 8 بهمن 1398 | Tuesday, 28 January 2020
سرخط خبرها :
 موضوعات سیاسی و اجتماعی
 
 
مهمان : 4
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 214
ديروز : 708
ماه : 25522
سال جاری : 1004184
تعدا مطالب : 33554
كل : 29003499
 
جستجو در آرشيو اخبار
کلمه کلیدی
:
 از 
 تا  
 
  امروز
سه شنبه
بهمن 1398
8
قمری:02 جمادى الثانية 1441

میلادی:28 ژانویه 2020
 
 17) سیاحت غرب

17) سیاحت غرب محیط زیست : تغییرات جوّى ، بحرانى در عرصه حیات ؛ روس گلب اسپن

17) سیاحت غرب محیط زیست : تغییرات جوّى ، بحرانى در عرصه حیات ؛ روس گلب اسپن چکیده / دهه پایانى قرن بیستم ، آبستن حوادث و رویدادهایى بس مخاطره انگیز براى طبیعت و حیات است که متأسفانه عموم مردم کمتر از آن مطلع اند . بى شک بروز چنین رویدادهاى بى سابقه اى ، در عرض مدتى کوتاه، آب و هواى زمین را به سوى نوعى بى ثباتى رهنمون مى سازد که نتایج چنین بى ثباتى اى مى تواند به مخاطره آمیزترین و جدّى ترین تهدید علیه بشریت ، طبیعت و حیات بینجامد . این که شرایط آب و هوایى به تاریخ شکل مى دهد، موضوع جدیدى نیست .
جمعه پانزدهم فروردين 1393
تعداد بازدید: 723

17) سیاحت غرب محیط زیست : نقش مذهب در نجات محیط زیست ؛ بیل مک کیبن

17) سیاحت غرب محیط زیست : نقش مذهب در نجات محیط زیست ؛ بیل مک کیبن چکیده /معضلات زیست محیطى با روند کُند ولى تهدیدآمیزى که دارند ، آینده اى تاریک را رقم زده اند . نویسنده این متن، مذهب و علماى مذهبى را براى مبارزه با این معضلات به مدد مى طلبد و خواهان استفاده از مفاهیم مذهبى و توان دین براى رفع و جلوگیرى از این معضلات رو به تزاید است . او خواهان همکارى علماى مذاهب جهانى با دانشمندان و فعالان محیط زیست براى مقابله با معضلات زیست محیطى است .
جمعه پانزدهم فروردين 1393
تعداد بازدید: 1042

17) سیاحت غرب علمى:تأئید اداره غذا و داروى آمریکا،مضرات غذاهاى اصلاح شده ژنتیکى؛استیون دِروک 2

17) سیاحت غرب علمى:تأئید اداره غذا و داروى آمریکا،مضرات غذاهاى اصلاح شده ژنتیکى؛استیون دِروک 2 استفاده از ژن هاى مقاوم در برابر آنتى بیوتیک ها / از آنجایى که اکثر سلول هایى که تحت عملیات کاشت ژنى قرار دارند، قابلیت سازگارى با ژن خارجى را ندارند، سلول هاى زیادى تحت این عملیات قرار مى گیرند و هر سلول نیز باید توسط نشانگر خاصى علامت گذارى شود تا بتوان این سلول ها را شناسایى کرد. صاحبان شرکت هاى تولیدکننده مواد غذایى دستکارى شده ژنتیکى دریافتند، ژن هایى که در برابر مواد شیمیایى آنتى بیوتیک مقاومند ، از نظر اقتصادى براى این علامت گذارى به صرفه مى باشند .
جمعه پانزدهم فروردين 1393
تعداد بازدید: 615

17) سیاحت غرب علمى:تأئید اداره غذا و داروى آمریکا،مضرات غذاهاى اصلاح شده ژنتیکى؛استیون دِروک 1

17) سیاحت غرب علمى:تأئید اداره غذا و داروى آمریکا،مضرات غذاهاى اصلاح شده ژنتیکى؛استیون دِروک 1 چکیده / اداره دارو و غذاى آمریکا که متصدى بهداشت و تغذیه جامعه است، علیرغم اجماع نظر دانشمندان مبنى بر خطرناک بودن غذاهاى اصلاح شده ژنتیکى براى سلامتى شان ، به این غذاها مجوز تولید داده و آن را کاملاً بى خطر اعلام نموده است. یکى از دلایلى که موجب شده بررسى هاى علمى در این مورد و نظریات دانشمندان نادیده گرفته شود ، سود سرشار اقتصادى است که صنعت بیوتکنولوژى از این طریق به دست مى آورد .
چهارشنبه سیزدهم فروردين 1393
تعداد بازدید: 723

17) سیاحت غرب سیاسى : سلسله مراتب نابرابرى درآمد در ایالات متحده ؛ جیرد برنستین

17) سیاحت غرب سیاسى : سلسله مراتب نابرابرى درآمد در ایالات متحده ؛ جیرد برنستین چکیده / نابرابرى در میزان درآمد و ثروت در ایالات متحده پدیده اى رو به تشدید است . در طول دو دهه گذشته، على رغم افزایش درآمد سرانه، افزایش میزان تولید و رشد اقتصادى چشمگیر در آمریکا ، دستاورد این رشد در میان عاملین آن به طور عادلانه و متناسب تقسیم نشده است و از این رو همراه با رشد اقتصادى ، شاهد رشد نابرابرى هستیم . جیرد برنستین در این مصاحبه علل مؤثر در افزایش نابرابرى را توضیح مى دهد .
چهارشنبه سیزدهم فروردين 1393
تعداد بازدید: 625

17) سیاحت غرب سیاسى : توسعه ... توسعه ... تا مرز نابودى ! 3 ؛ لستر براون

17) سیاحت غرب سیاسى : توسعه ... توسعه ... تا مرز نابودى ! 3 ؛ لستر براون نابسامانى اکولوژیکى در چین / در رابطه مخرب میان اقتصاد جهانى و اکوسیستم زمین ، کشور چین نقش مهمى دارد . بیش از 1 میلیارد نفر انسان و 400 میلیون گاو ، گوسفند و بز ، مانند بارى سنگین بر دوش کره زمین است . مانند بسیارى کشورهاى دیگر ، چین نیز بیش از ظرفیت اکوسیستم خود از آن بهره بردارى مى کند : شخم زدن بیش از اندازه زمین هاى کشاورزى ، چراندن بیش از حد دام ها در مرتع ها ، قطع کردن بى اندازه درختان جنگل و برداشت بى رویه از منابع آب زیرزمینى .
چهارشنبه سیزدهم فروردين 1393
تعداد بازدید: 699

17) سیاحت غرب سیاسى : توسعه ... توسعه ... تا مرز نابودى ! 2 ؛ لستر براون

17) سیاحت غرب سیاسى : توسعه ... توسعه ... تا مرز نابودى ! 2 ؛ لستر براون استفاده بیش از حد از منابع زمین / نیازهاى انسانى در نیمه قرن گذشته ، همراه با افزایش جمعیت کره زمین از 6/2 میلیارد نفر در سال 1950 تا 1/6 میلیارد در سال 2000، چند برابر شده است . در حقیقت ، رشد جمعیت بشر در 50 سال گذشته بیشتر از رشد آن از آغاز حیات انسان تا کنون بوده است . افزایش درآمدها حتى بیشتر از رشد جمعیت بوده است . درآمد هر شخص در سراسر دنیا ، از سال 1950 تا 2000 ، سه برابر شد . ...
يکشنبه دهم فروردين 1393
تعداد بازدید: 647

17) سیاحت غرب سیاسى : توسعه ... توسعه ... تا مرز نابودى ! 1 ؛ لستر براون

17) سیاحت غرب سیاسى : توسعه ... توسعه ... تا مرز نابودى ! 1 ؛ لستر براون چکیده / نویسنده مقاله ، مشکلات جهان کنونى را به ویژه از لحاظ زیست محیطى و جمعیتى و غذایى بررسى مى کند. به عقیده وى ظرفیت هاى طبیعى کره زمین براى برطرف نمودن نیازهاى جمعیت کنونى جهان کافى نیست و با این روند، در آینده با مشکلات جدّى گوناگونى مواجه خواهیم بود . وى مى افزاید : اگر هر چه زودتر براى مقابله با این مشکلات چاره اى اندیشیده نشود ، به زودى تعداد بى شمارى از آوارگان زیست محیطى به وجود مى آید ؛...
يکشنبه دهم فروردين 1393
تعداد بازدید: 637

17) سیاحت غرب سیاسى : سیا و تجارت مواد مخدر ؛ مایکل چاسودوفسکى

17) سیاحت غرب سیاسى : سیا و تجارت مواد مخدر ؛ مایکل چاسودوفسکى چکیده / پس از حمله آمریکا به افغانستان و اشغال این کشور توسط نیروهاى آمریکایى، انتظار بر این بود که کشت و تجارت مواد مخدر در افغانستان کاهش پیدا کند ، اما برخلاف انتظارات ، نه تنها کشت مواد مخدر کاهش پیدا نکرد بلکه با رشد چشمگیرى مواجه شد . مایکل چاسودوفسکى در این مقاله، فعالیت هاى سازمان سیا را در قاچاق مواد مخدر توضیح مى دهد و یکى از دلایل حمله به افغانستان را بازگرداندن تجارت مواد مخدر به سازمان سیا عنوان مى کند.
يکشنبه دهم فروردين 1393
تعداد بازدید: 731

17) سیاحت غرب سیاسى : نفت ؛ افزایش نیاز و کاهش عرضه ؛ نیکلاس سرکیس

17) سیاحت غرب سیاسى : نفت ؛ افزایش نیاز و کاهش عرضه ؛ نیکلاس سرکیس چکیده / جامعه بشرى در دهه هاى آینده از کدام انرژى استفاده خواهد کرد؟ برخلاف طرح متکى بر انرژى هسته اى، بازهم عمده نیاز انرژى را نفت تأمین خواهد کرد. بر طبق تخمین آژانس بین المللى انرژى، تقاضا با افزایشى برابر با 9/1 درصد، از میزان هشتاد میلیون بشکه در روز در سال 2003، به 120 میلیون بشکه در روز در سال 2020 میلادى خواهد رسید. در آن تاریخ، سهم کشورهاى عربى در تولید نفت از 25 در صد کنونى به 41 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. بحران نفتى کنونى بر بستر چنین زمینه اى قراردارد.
چهارشنبه ششم فروردين 1393
تعداد بازدید: 748
آرشیو Print RSS