سه شنبه 8 بهمن 1398 | Tuesday, 28 January 2020
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 1
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 192
ديروز : 708
ماه : 25500
سال جاری : 1004162
تعدا مطالب : 33554
كل : 29003477
 
  جستجو
 
 دعاهای قرآن

فهرست موضوعی دعاهای قرآن

فهرست موضوعی دعاهای قرآن برای آن که بدانیم چه موضوعاتی در دعاهای قرآنی مطرح و هر یک چند نوبت تکرار شده، این فهرست فراهم آمده است. در مقابل هر آیه، شماره صفحه همین کتاب که این دعا در آن جا آمده، نوشته شده است تا برای ترجمه و توضیح به آن جا مراجعه شود . 1 . آسان شدن کارهای سخت / یسِّرْ لِی أَمْرِی «طه (20) آیه 26» 52 / 2 . آرزوی بهتر از آنچه از دست رفته / عَسی رَبُّنا أَنْ یبْدِلنا خَیراً منْها إِنّا إِلی رَبِّنا راغِبُونَ «قلم (68) آیه 32»••• 76 . 3 . امنیت مکه / رَبِّ اجْعَلْ هذا البَلَدَ آمِناً «ابراهیم (14) آیه 35»••• 25
يکشنبه هفدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 1509

دعای نیکوکاران در بهشت

دعای نیکوکاران در بهشت نیکو کاران در بهشت نیز حمد و ثنای خدا می کنند و نعمت های الهی را بر می شمارند. بنا به گفته قرآن کریم آنان در بهشت چنین گویند : الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی أَذهَبَ عَنّا الحَزَنَ إِنَّ رَبَّنا لَغَفُورٌ شَکورٌ* الَّذِی أَحَلَّنا دارَ المُقامَةِ مِنْ فَضْلِهِ لا یمَسُّنا فِیها نَصَبٌ وَلا یمَسُّنا فِیها لُغُوبٌ ؛ حمد برای خدایی است که اندوه را از ما ببُرد، به درستی که پروردگار ما آمرزنده و شکرگزار است. او که از کرمَش ما را در سرای جاوید جا داد که در آن نه رنج به ما رسد و نه خستگی و سختی.
يکشنبه هفدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 1543

حمد و سپاس بهشتیان

حمد و سپاس بهشتیان در روز قیامت تقوا پیشگان را به سوی بهشت برند. هنگامی که به بهشت رسند درهای بهشت گشوده شود و مأموران بهشت به آنان سلام و خوش آمد گویند. آنان به نشانه سپاس خداوند گویند : الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی صَدَقنا وَعْدَهُ وَأَوْرَثَنا الأَرْضَ نَتَبَوَّءُ مِنَ الجَنَّةِ حَیثُ نَشاءُ فَنِعْمَ أَجْرُ العامِلِینَ ؛ (1) سپاس خدایی راست که وعده اش را بر ما راست گرداند، و زمین را به ما ارث داد، هر جای بهشت خواهیم مأوا کنیم، چه خوب است پاداش نیکو کرداران.
يکشنبه هفدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 1590

دعای مؤمنان در روز قیامت

دعای مؤمنان در روز قیامت خداوند متعال در بیان حال پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم و مؤمنان در روز قیامت می فرماید: در روز قیامت خداوند، پیامبر و مؤمنین را رها و رسوا نمی کند و آبرو و موقعیت آنان را محفوظ می دارد. نور آنان که بر اثر ایمان راسخ و اعمال صالح به دست آورده اند به سان راهنمایی کامل پیشاپیش و همدوش، آنان را به سوی بهشت پیش می برد و آنان چنین گویند : رَبَّنا أَتْمِمْ لَنا نُورَنا وَ اغْفِرْ لَنا إِنَّک عَلی کلِّ شی ءٍ قَدِیرٌ ؛ (1) بارالها، نور ما را تکمیل فرما و بر آن بیفزا، و مارا بیامرز، همانا تو بر هر کاری توانایی.
يکشنبه هفدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 1612

دعای اصحاب اعراف

دعای اصحاب اعراف اعراف جایگاهی است رفیع بین بهشت و جهنم، و بر آن مردانی نشسته اند و همه را از پیشانی شان می شناسند که کدام بهشتی و کدام جهنّمی است. آنان بر نیکوکارانی که در انتظار ورود به بهشت هستند سلام می کنند. و آن گاه که به سوی اهل جهنّم رو می کنند و وضعیت آنان را مشاهده می کنند می گویند : رَبَّنا لا تَجْعَلْنا مَعَ القَوْمِ الظّالِمینَ ؛ (1) بارالها، ما را با ستمگران قرار مده .
يکشنبه هفدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 1567

تقدیس الهی به وسیله دارندگان علم لدنّی

تقدیس الهی به وسیله دارندگان علم لدنّی آنان که علم لدنّی از خداوند متعال دریافت داشته اند آن گاه که آیات الهی بر آنان خوانده می شود به نشانه تواضع و تسلیم در برابر حق تعالی، به سجده در می افتند و چنین می گویند : سُبْحانَ رَبِّنا إِنْ کانَ وَعدُ رَبِّنا لَمَفْعُولاً ؛ (1) منزّه است پروردگار ما که وعده اش محقّق می شود .
يکشنبه هفدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 1627

دعای بندگان مخلص خدا

دعای بندگان مخلص خدا قرآن کریم گفت و گوی خداوند بزرگ با اهل جهنم و پاسخ آنان را بازگو می فرماید. خداوند به جهنّمیان خطاب می کند و می گوید: گروهی از بندگان من دعا می کردند و مرا می خواندند، اما شما آنها را مسخره می کردید و به آنان پوزخند می زدید؛ دعای آنان این بود : رَبَّنا ءامَنّا فَاغْفِرْ لَنا وَارْحَمْنا وَأَنْتَ خَیرُ الرّاحِمینَ ؛ پروردگارا، ما ایمان آوردیم پس بیامرز ما را، و ما را مورد رحمت خود قرارده، تو بهترین رحم کنندگانی.
يکشنبه هفدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 1608

عباد الرّحمن چگونه دعا می کنند؟

عباد الرّحمن چگونه دعا می کنند؟ خداوند متعال در سوره فرقان، نشانه ها و اوصاف عباد الرحمن و بندگان شایسته را بیان می کند و در ضمن بیان اوصاف و حالات آنان، از دعای آنان این گونه یاد می فرماید: آنان می گویند : رَبَّنا اصْرِفْ عَنّا عَذابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذابَها کانَ غَراماً ؛ بارالها، عذاب جهنّم را از ما بگردان، چرا که عذاب جهنّم دائمی است . و نیز می گویند : رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَذُرِّیّاتِنا قُرَّةَ أَعْینٍ وَاجْعَلْنا لِلْمُتَّقِینَ إِماماً ؛(2) بارالها، از همسران و فرزندان، کسانی که مایه آرامش خاطر و روشنایی چشم ما باشند به ما ببخش، ...
يکشنبه هفدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 1645

دعای انسان در چهل سالگی

دعای انسان در چهل سالگی در قرآن کریم بارها خداوند متعال به ادای حقّ پدر و مادر سفارش می کند. رنج هایی را که مادر در دوران بارداری و زایمان و شیر دادن و به سامان رساندن فرزند به جان خریده است گوشزد می فرماید، و تعلیم می دهد که آن گاه که به اوج توان و رشد رسید و به مرز چهل سالگی که دوران پختگی و کمال است قدم نهاد زبان حالش چه باشد؛ چرا که در این دوره، نه خامی و بی تجربگی سال های جوانی را دارد و نه ضعف وسستی دوران پیری را. در چنین شرایطی شایسته است بگوید:
يکشنبه هفدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 1658

دعای مؤمنان برای خود و مؤمنان دیگر

دعای مؤمنان برای خود و مؤمنان دیگر حق تعالی در آیات آغازین سوره حشر از مهاجران و انصار تمجید می کند و در آیه دهم مدح و تعریف می کند از همه کسانی که پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم به دنیا می آیند و به جمع اهل ایمان می پیوندند و ذکر و دعای همیشگی آنان این است : رَبَّنا اغْفِرْ لَنا وَلاِءِخْوانِنا الَّذِینَ سَبَقُونا بِالإِیمانِ وَلا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنا غِلاًّ لِلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنا إِنَّک َ رَءُوفٌ رَحِیمٌ ؛(1) بارالها، ما و برادران و خواهران ما را که پیش از ما ایمان آوردند بیامرز، و در دل های ما نسبت به افرادی که ایمان آوردند کینه و دشمنی قرارنده؛ بارالها، تو مهربان و رحیمی.
يکشنبه هفدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 1646
آرشیو Print RSS