سه شنبه 8 بهمن 1398 | Tuesday, 28 January 2020
سرخط خبرها :
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 1
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 192
ديروز : 708
ماه : 25500
سال جاری : 1004162
تعدا مطالب : 33554
كل : 29003477
 
  جستجو
 
 12) سیاحت غرب

12) سیاحت غرب محیط زیست : قلمرو متناهى ما ؛ آلبِرت جَکوارد 1

12) سیاحت غرب محیط زیست : قلمرو متناهى ما ؛ آلبِرت جَکوارد 1 چکیده / نخستین کسى که دگرگونى عمیقى را که اکنون بشریت تجربه مى کند درک و بیان نمود نه اهل سیاست و نه اهل دانش، بلکه یک شاعر بود. به سال 1945 پل والرى2 در اثرش «چند نگاه بر جهان کنونى» نوشت: «دوران جهان متناهى آغازمى شود. باید حتما عواقب این ارزیابى را سنجید، چرا که ما در حال وارد شدن به مرحله نوینى از تاریخ بشرى هستیم» . تا چندى پیش مى شد قلمروى را که در دسترس است بى نهایت و پایان ناپذیر تلقى کنیم.
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 770

12) سیاحت غرب علمى : از این دارو استفاده کنید ! ؛ تئودور راند 1

12) سیاحت غرب علمى : از این دارو استفاده کنید ! ؛ تئودور راند 1 چکیده / مقاله به تشریح نقش تبلیغات در فروش دارو به مردم، اثراتى که بر مردم دارند و هدف از این تبلیغات اختصاص دارد. تبلیغات خوش آب و رنگ تلویزیونى باعث مى شوند که مردم به خرید دارو متمایل شوند و توجهى به عوارض جانبى آن نداشته باشند. در این مقاله، ساختار این تبلیغات مورد انتقاد قرار گرفته و یک دارو ساز و یک پزشک در آن اظهارنظر کرده اند. حدود بیست سال پیش، واژه «بیمار» از لغت نامه شرکت هاى داروسازى ناپدید شد.
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 784

12) سیاحت غرب علمى : علم مشترى محور و به نژادى جدید ؛ جرمى ریفکین 1

12) سیاحت غرب علمى : علم مشترى محور و به نژادى جدید ؛ جرمى ریفکین 1 چکیده / انقلاب در عرصه بیوتکنولوژى، فراهم آورنده میدانى است که بشر جدید مى خواهد بنیان هاى تمدنى بر اساس امیال، خواسته ها و هوس هایش را در آن استوار سازد. در سایه چنین روندى است که بشر براى نخستین بار در طول حیاتش، پاى در بازارى مى نهد که به مدد علم و تکنولوژى، خواسته هایش خرید و فروش مى شود و ماحصل چنین تجربه اى است که به فراگیر شدن نوعى جریان به نژادى در عرصه زیستى و اجتماعى بشر دامن مى زند.
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 763

12) سیاحت غرب علمى : سنجش خطرات مهندسى ژنتیک ؛ مصاحبه با دورین استابینسکى 1

12) سیاحت غرب علمى : سنجش خطرات مهندسى ژنتیک ؛ مصاحبه با دورین استابینسکى 1 چکیده / خانم دورین استابینسکى ، مشاور علمى سازمان «گرین پیس»2 در ایالات متحده است که در مبارزات علیه مهندسى ژنتیک نقش دارد. توجه وى به طور عمده، معطوف اثرات زیست محیطىِ موجودات زنده (ارگانیزم ها)ى ساخته شده به طریق ژنتیکى است . او دکتراى ژنتیک دارد و متخصص ژنتیک گیاهان است . این مصاحبه ، بخشى از مجموعه کاملى از مقالات و مصاحبه هایى است که در خصوص جلسات «کمیسیون تحقیق سلطنتى اصلاحات ژنتیکى»3 نیوزیلند درسال هاى 2000 و 2001 توسط مجله «این موشن» Motion) (In گردآورى شده است.
يکشنبه نوزدهم آبان 1392
تعداد بازدید: 867

12) سیاحت غرب اقتصادى : جهانى شدن و رفع فقر از فقرا ؛ جرى ماندر ـ دِبى بارِکر 1

12) سیاحت غرب اقتصادى : جهانى شدن و رفع فقر از فقرا ؛ جرى ماندر ـ دِبى بارِکر 1 چکیده / جهانى شدن یکى از موضوعات مهمى است که بحث هاى فراوانى را در سطوح جهانى برانگیخته است. در این بین، جهانى شدن یا به عبارتى جهانى سازى اقتصاد که به عنوان مدلى براى نجات بشر از فقر و فلاکت و تنگدستى، على الخصوص در کشورهاى فقیر بکار برده مى شود، کارنامه موفقى در راه رفع تبعیض و نابرابرى در بین ملل محروم و رنج کشیده نداشته است. در نوشتار زیر، دو تن از محققان برجسته و منتقدان جهانى شدن، تصویرى از نقش شرکت هاى خصوصى ، صندوق بین المللى پول، بانک جهانى و سازمان تجارت جهانى و...
يکشنبه نوزدهم آبان 1392
تعداد بازدید: 851

12) سیاحت غرب اقتصادى : توافق واشنگتن ؛ مویس نایم 1

12) سیاحت غرب اقتصادى : توافق واشنگتن ؛ مویس نایم 1 چکیده / اگر قرار بود احتیاط و پیشگیرى در عرصه سیاست اقتصادى صورت بگیرد، در آن صورت حتما مدافعان نئولیبرالیسم اقتصادى به تعطیلات مى رفتند؛ زیرا نسخه هاى برگرفته از این نوع سیاست اقتصادى، آنقدر نتایج منفى و گاه فاجعه بار در پى داشته که همگان از نئولیبرالیسم دورى مى جستند. کشورهاى متعدد و متنوعى از قبیل روسیه، اندونزى و برزیل، اصلاحات پیشنهادى صندوق بین المللى پول (IMF) و بانک جهانى را به مورد اجرا گذاشته اند؛
يکشنبه نوزدهم آبان 1392
تعداد بازدید: 914

12) سیاحت غرب اقتصادى : بحران هاى مالى ؛ مولود نئولیبرالیسم اقتصادى ؛ ساى گونیک 2

12) سیاحت غرب اقتصادى : بحران هاى مالى ؛ مولود نئولیبرالیسم اقتصادى ؛ ساى گونیک 2 از تابلوهاى بورس تا تابلوى اقتصاد / رابطه این شکست بزرگ در نظام مالى با کلیت نظام اقتصادى چیست؟ آیا این نشان دهنده یک نقض بنیادى در اقتصاد است؟ آیا ممکن است این نقیصه، اقتصاد کشور را یکپارچه مختل کند؟ یا آن چنان که برخى استدلال کرده اند، آیا اقتصاد کاغذى آن قدر از اقتصاد واقعى جداست که ما هم چنان بتوانیم على رغم سقوط بازار بورس، انتظار فرصت هاى شغلى بهتر و حقوق و دستمزدهاى بالاتر را داشته باشیم؟
جمعه هفدهم آبان 1392
تعداد بازدید: 741

12) سیاحت غرب اقتصادى : بحران هاى مالى ؛ مولود نئولیبرالیسم اقتصادى ؛ ساى گونیک 1

12) سیاحت غرب اقتصادى : بحران هاى مالى ؛ مولود نئولیبرالیسم اقتصادى ؛ ساى گونیک 1 چکیده / سقوط شرکت انرون و کلاهبردارى هایى از این دست اصلاً تازگى ندارد. همان طور که «وبلن» پیش بینى کرده بود، تعریف چیزى به نام دارایى ملموس در حسابدارى، زمینه هر نوع حساب سازى در شرکت ها را فراهم مى کند و به این شکل، بنگاه ها ریسک را از درون خود به سطح اقتصاد جامعه مى کشانند. پراکنده بودن سهام داران شرکت ها و شکاف بین مدیریت و مالکیت نیز بسترى مناسب براى این تخلفات است و نهایتا باعث سلب اطمینان از سرمایه گذاران مى شود.
جمعه هفدهم آبان 1392
تعداد بازدید: 890

12) سیاحت غرب فرهنگى : شبکه نظامى ـ صنعتى ـ فکرى ؛ ویلیام هارتونگ و میشل کیاروکا 4

12) سیاحت غرب فرهنگى : شبکه نظامى ـ صنعتى ـ فکرى ؛ ویلیام هارتونگ و میشل کیاروکا 4 وزارت دفاع ، درآمد / تنها مراکز فکرىِ مورد حمایت صنایع نیستند که در کابینه نفوذ کرده اند؛ مدیران اجرایى سابق، مشاوران یا شرکاى کمپانى هاى بزرگ وزارت دفاع نیز تیم امنیتى بوش را پر کرده اند. شرکت «لاکهید مارتین» بزرگ ترین پیمانکار نظامى آمریکا، بیش تر از سایر پیمانکاران مطرح، با کابینه بوش در تماس بوده است؛ 8 تن از سیاست گذاران فعلى کابینه بوش پیش از پیوستن به کابینه، وابستگى مستقیم یا غیرمستقیم با این شرکت داشته اند.
جمعه هفدهم آبان 1392
تعداد بازدید: 784

12) سیاحت غرب فرهنگى : شبکه نظامى ـ صنعتى ـ فکرى ؛ ویلیام هارتونگ و میشل کیاروکا 3

12) سیاحت غرب فرهنگى : شبکه نظامى ـ صنعتى ـ فکرى ؛ ویلیام هارتونگ و میشل کیاروکا 3 دفاع موشکى : مانور یا استقرار ؟ / در ماه دسامبر، بوش یکى دیگر از سرفصل هاى لابى اسلحه و ایدئولوگ هاى محافظه کار را پذیرفت: «استقرار سیستم دفاع موشکى تا سال 2004» بوش این اعلامیه را در حالى صادر کرد که آخرین تست آن و نتیجه ارزیابى «مرکز ملى ارزیابى اطلاعات»، سیستم دفاع موشکى را رد مى کرد. براساس این اعلامیه، قلمرو ایالات متحده به احتمال زیاد توسط سلاح هاى کشتار جمعى کشورها یا گروه هاى تروریستىِ داراى کشتى، کامیون، هواپیما یا وسایلى از این قبیل مورد حمله قرار مى گیرد نه به وسیله موشک هاى دوربرد بالستیک.
سه شنبه چهاردهم آبان 1392
تعداد بازدید: 744
آرشیو Print RSS