پنجشنبه 21 فروردين 1399 | Thursday, 09 April 2020
سرخط خبرها :
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 6
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 866
ديروز : 958
ماه : 30352
تعدا مطالب : 33554
كل : 29075446
 
  جستجو
 
 مجموعه 2 : خانه و خانواده

مشاوره در خانه و خانواده

مشاوره در خانه و خانواده چه اشکالی دارد گاهی اوقات، محیط خانواده را به یک محیط مشاوره تبدیل کنیم و از باب مشاوره غیرمستقیم با کمی توجه کردن به حرفی که دیگری می زند؛ با این دید که نیازعاطفی آن شخص اشباع می شود، به حرف های همسرمان گوش کنیم. همسرمان اگر احساس کند که من، با توجه به حرف هایش گوش می دهم، بخشی از مسائل برایش حل می شود . به هنگام مشاوره، وقتی مراجعه کننده، احساس می کند، کسی هست که به او توجه کند، خود همین توجه کردن باعث می شود که ذهن او، کم کم به کار بیفتد و خودش به پاسخ سوالش برسد.
جمعه بیست و پنجم مهر 1393
تعداد بازدید: 914

مهم‌ترین عوامل موفقیت ازدواج

مهم‌ترین عوامل موفقیت ازدواج مزه شیرین زندگی مشترک / همه می‌ گویند ازدواج مثل هندوانه است . به شرط چاقو هم درکار نیست. اما امروزه از چیزهایی نام می‌برند که به دوام ازدواج کمک می‌کند. دوام نهاد خانواده که این روزها به خاطر توقعات زیاد ما گاهی متزلزل می‌شود؛ از ماست که بر ماست. حالا ما می ‌توانیم با نگاهی مختصر به آن چیزهایی که به خانواده‌مان انسجام می ‌دهد، شرایط بهتری را برای رسیدن به آرامش مهیا کنیم ... ازدواج موفق بستگی به عوامل مختلفی دارد که خیلی از آنها را باید در دوران نامزدی ( قبل از ازدواج) ارزیابی کرد.
سه شنبه بیست و پنجم شهريور 1393
تعداد بازدید: 815

محبت زن و شوهر

محبت زن و شوهر منو بیشتر دوست دارى یا پدر و مادرت رو ؟ یکی ازاون امور خیلی مهم زندگی، محبت زن و شوهر به همدیگه ست. بدون محبت، پایه هاى خانواده استوار نمی شه. البته هم زن و هم شوهر باید اندازه و نوع این محبت رو بدونند و توقع بیشتر از اون رو نداشته باشند. گاهی زن از شوهرش سؤال می کنه؛ منو بیشتر دوست دارى یا پدر و مادرت رو؟ اگه شوهرش بگه؛ پدر و مادرم رو بیشتر دوست دارم، ممکنه زن ناراحت بشه. در حالی که دوست داشتن هرکدوم از همسر و پدرومادر فرق داره. ازیک جنس نیستن تا با هم مقایسه کرد.
چهارشنبه دوازدهم شهريور 1393
تعداد بازدید: 452

نظام خانواده در اسلام

نظام خانواده در اسلام خانواده نخستین نهاد اجتماعی است كه در زندگی جمعی انسان شكل می گیرد . مقدمه / اول ذی الحجه سالروز ازدواج مبارك امیر المؤمنین علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا علیها السلام است. آغاز این زندگی مشترك در خانه ای ساده؛ اما پر از نور و مهر بود. یاد خدا چلچراغ خانة آنان بود و غیر از جلب رضایت حق خواستة دیگری آنها را به خود مشغول نكرد. حضرت زهرا علیها السلام رازدار و كفو علی علیه السلام بود و علی علیه السلام پناهگاه و تكیه گاه فاطمه علیها السلام . این خانوادة ساده و بی آلایش برای جهانیان مایة بركت شد و زیباترین گلهای وجود در همان خانه پرورش یافت.
پنجشنبه سی ام مرداد 1393
تعداد بازدید: 589

نقش حیاتی مادر در زندگی

نقش حیاتی مادر در زندگی از نگاه وحیانی اسلام ، همچنانكه فرزندان بر والدین حقوقی دارند ، پدر و مادر نیز حقوقی بر گردن فرزندانشان دارند . امام سجاد علیه السلام با توجه به نقش حیاتی مادر در پرورش و رشد فرزندان، به حقوق اساسی مادر اشاره كرده و فرزندان را اكیدا به رعایت آن سفارش می‌ كند : «واما حق امك فان تعلم انها حملتك حیث لا یحتمل احد احدا واعطتك من ثمرة قلبها ما لا یعطی احد احدا، ووقتك بجمیع جوارحها ولم تبال ان تجوع وتطعمك وتعطش وتسقیك وتعری وتكسوك وتضحی وتظلك وتهجر النوم لاجلك ووقتك الحر والبرد لتكون لها وانك لا تطیق شكرها الا بعون الله وتوفیقه .
سه شنبه بیست و هشتم مرداد 1393
تعداد بازدید: 691

نمونه ‌هایی از زندگیهای موفق

نمونه ‌هایی از زندگیهای موفق ادآوری خاطرات و نمونه ‌هایی از زندگی انسانهای موفق تاریخ مناسب می‌ نماید. برای آشنایی و آگاهی بیشتر در طی مسیر كمال ، یادآوری خاطرات و نمونه‌ هایی از زندگی انسانهای موفق تاریخ مناسب می‌ نماید. توفیق در غلبه بر هوای نفس / میرزای شیرازی بزرگ مرجع دنیای تشیع - كه با فتوای كوتاه خود نقشه‌های استعمارگران را به هم ریخت و كمر قدرتمندترین كشور جهان آن روز، یعنی انگلستان را شكست - در اواخر عمر شریف خود به جز عده‌ای معدود، كسان دیگر را به حضور نمی‌پذیرفت. روزی پیرمردی با سر و وضع بسیار ساده به خانه میرزا آمد و تقاضای ملاقات نمود.
پنجشنبه بیست و سوم مرداد 1393
تعداد بازدید: 685

نكوهش مهریه سنگین

نكوهش مهریه سنگین یكی از مشكلات ازدواج در جامعه امروزی ، سنگینی مهریه است . مهریه تا مرز دو هزار سكّه بهار آزادی نیز رسیده است. رسول اكرم صلی الله علیه وآله فرمودند : «تَیاسَرُوا فِی الصَّداقِ فَاِنَّ الرَّجُلَ لَیعْطی الْمَرْأَةَ حَتّی یبْقی ذلِكَ فی نَفْسِهِ عَلَیها حَسِیكَةٌ ؛ 45 ر مهریه آسان بگیرید، زیرا مرد [كابین] زن را می‌دهد، امّا در دلش نسبت به او كینه [و دشمنی] به وجود می ‌آید .» یكی از مشكلات ازدواج در جامعه امروزی، سنگینی مهریه است. مهریه تا مرز دو هزار سكّه بهار آزادی نیز رسیده است.
سه شنبه بیست و یکم مرداد 1393
تعداد بازدید: 466

نیكى به والدین‏

نیكى به والدین‏ امام جواد علیه السلام همواره به شیعیان خود سفارش مى كرد كه : حقوق والدین خود را رعایت و در معاشرت با آنان با كمال ادب و احترام رفتار كنند. آن حضرت حتى به یارانش تأكید مى كرد كه اگر پدر و مادر آنان، باورهاى ناصحیح و اعتقادات فاسدى هم داشته باشند، باز هم از تكریم آنان دریغ نكنند. بكر بن صالح مى گوید كه داماد من به امام محمّد تقى علیه السلام نامه اى نوشته و در آن آورده بود: «پدرم، یك فرد ناصبى و منحرف است.
جمعه هفدهم مرداد 1393
تعداد بازدید: 556

همسران ایده آل ، پدر و مادران نمونه

همسران ایده آل ، پدر و مادران نمونه عامل تزلزل یا عوامل دلسردی ممکنه ... دو نفری که پیمان زناشویی را با هم می بندند و زیر یک سقف زندگی مشترک رو شروع می کنند، دارای وظایف بسیار عمده ای هستند؛ از بین این وظایف اونچه که خیلی برجسته است،یکی وظیفه زن و شوهری است و دیگری وظیفه پدر و مادری است . تنها زن وشوهری خوب هستند که بتونند پدر و مادر خوبی باشند و گرنه نمی تونند زن و شوهر خوبی باشند. عامل تزلزل یا عوامل دلسردی ممکنه در زمینه رابطه بین زن و شوهر باشد .
يکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392
تعداد بازدید: 581

قهر و آشتی در زندگی

قهر و آشتی در زندگی روایتی از پیغمبراکرم (ص) نقل شده که می فرماید : ... مدتی است ازدواج کرده ام و گاهی بین من و زنم کدورت و قهر صورت می گیرد . بیشتر مواقع من پیش قدم می شوم ، ولی ساعت ها و روزها طول می کشد تا مرا بپذیرد و قهر ما به آشتی مبدل شود . این مساله مرا رنج می دهد . برای اصلاح آن ، چکار کنم ؟ جواب / روایتی از پیغمبر اکرم (ص) نقل شده که می فرماید : «هر زنی که از شوهرش قهر کند در حالیکه خودش مقصر باشد ...
يکشنبه سیزدهم بهمن 1392
تعداد بازدید: 726
آرشیو Print RSS