يکشنبه 17 فروردين 1399 | Sunday, 05 April 2020
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 0
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 517
ديروز : 659
ماه : 29080
تعدا مطالب : 33554
كل : 29071668
 
  جستجو
 
 مجموعه 1 : طوبی

اخلاق جواني 3 : جوان و اُنس با قرآن

اخلاق جواني 3 : جوان و اُنس با قرآن جواني، بهترين دوران براي مأنوس شدن با قرآن مجيد است، چنان كه آمده است: «هر كس در حالي كه جوان و با ايمان است قرآن بخواند، قرآن با گوشت و خونش آميخته مي شود» . قرائت قرآن در سيره امامان معصوم و بزرگان ، ارزش الهي داشته است. امام رضا عليه السلام شب هنگام در بستر خويش بسيار قرآن تلاوت مي كرد و وقتي كه به آيه اي درباره بهشت يا دوزخ مي رسيد، مي گريست، از خدا بهشت مي طلبيد و از دوزخ به او پناه مي برد.
پنجشنبه بیست و نهم خرداد 1393
تعداد بازدید: 561

اخلاق جواني 2 : تأثير نظم و برنامه ريزي در زندگي

اخلاق جواني 2 : تأثير نظم و برنامه ريزي در زندگي تأثير و اهميت نظم در زندگي انسان، انكارناپذير است. در اسلام نيز نكته هاي ارزشمندي در اين باره وارد شده است. امام علي عليه السلام در آخرين لحظات زندگي خود، پيروانش را به دو عامل مهم و حياتي كه همانا رمز پيروزي و موفقيتند، سفارش كرده و فرموده است: «اوصيكُم بِتَقْوَي اللّه وَ نَظمِ اَمْرِكُم؛ شما را به پرهيزكاري و نظم در كارها سفارش مي كنم». براي برقراري نظم در زندگي، بايد به برنامه ريزي كارهاي روزانه پرداخت و هر كاري را در وقت مناسب آن انجام داد.
شنبه هفدهم خرداد 1393
تعداد بازدید: 1397

اخلاق جواني 1 : راهكارهاي موفقيت زا براي جوانان

اخلاق جواني 1 : راهكارهاي موفقيت زا براي جوانان اعتماد به نفس / اعتماد به نفس، به معناي خوداتكايي است كه يكي از رموز موفقيت، داشتن چنين روحيه اي است . كسي كه اعتماد به نفس ندارد، در استفاده از امكانات و استعدادهاي دروني و بيروني خود ناتوان است. نبود اعتماد به نفس، موجب فلج شدن فكر و روح انسان مي شود. جوان خودباخته و فاقد اعتماد به نفس، هميشه از خود مأيوس و به ديگران متكي و وابسته است، در نتيجه پيشرفت و كمال چنداني نخواهد داشت.
سه شنبه بیست و سوم ارديبهشت 1393
تعداد بازدید: 527

اخلاق علمي 3 : جايگاه ارزشي و ويژگي هاي معلم در متون ديني

اخلاق علمي 3 : جايگاه ارزشي و ويژگي هاي معلم در متون ديني به كارگيري و عمل به علم / مؤثرترين شيوه كمال فراگير، عمل كردن آموزگار به دانسته هاي خويش است. هنگامي كه دانش آموز، آموخته هاي خود را در رفتار معلم ببيند، گرايش او براي پذيرش اين تعليمات افزايش مي يابد . امام صادق عليه السلام درباره عدم تأثير موعظه عالم بي عمل مي فرمايد : «عالمي كه عمل نمي كند، موعظه او از قلب شنونده مي رود، همانند باراني كه از كوه صفا مي ريزد و مي رود» . كسب علم و دانش بدون عمل به آنها، جز وزر و وبال براي انسان چيزي به همراه ندارد؛ چنان كه سعدي مي گويد:
سه شنبه نهم ارديبهشت 1393
تعداد بازدید: 715

اخلاق علمي 2 : جايگاه ارزشي و ويژگي هاي معلم در متون ديني

اخلاق علمي 2 : جايگاه ارزشي و ويژگي هاي معلم در متون ديني معلم و نرم خويي / تعليم و تربيت هنگامي نتيجه بخش است كه با نرم خويي و برخوردهاي محبت آميز همراه باشد . در مقام تبليغ، به نرمي سخن گفتن و رعايت لطافت و ظرافت در كلام، تأثير بسيار شگرفي بر مخاطب مي گذارد . هنگامي كه موساي پيامبر به سوي فرعون رفت، خداوند فرمود: «به نرمي با او سخن بگو، شايد متذكر شود يا از خدا بترسد» . به شيرين زباني و لطف و خوشي ... تواني كه فيلي به مويي كشي ...
شنبه بیست و سوم فروردين 1393
تعداد بازدید: 699

اخلاق علمي 1 : جايگاه ارزشي و ويژگي هاي معلم در متون ديني

اخلاق علمي 1 : جايگاه ارزشي و ويژگي هاي معلم در متون ديني فضيلت علم و دانش و برتري عالم / در فضيلت دانش و تعليم و تربيت، همين بس كه نام ارباب معرفت در كنار نام خداوند و فرشتگان او ياد شده و خداوند، شهادت صاحبان علم را تالي شهادت خويش و ملائكه برشمرده است . همچنين به برتري اهل علم اشاره فرموده و مقام ايشان را در كنار اهل ايمان، رفعت بخشيده است . در آغازين سخنان وحي، در كريمه قرآني «اِقْرأ وَ ربُّكَ الاكْرَمُ، الّذي عَلَّمَ بِالْقَلَم» سخن از تعليم به ميان آمده و گوش جان ها را نوازش داده است . بنابراين ، هنر زيباي معلمي نيز از آنِ خداست .
يکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392
تعداد بازدید: 630

نگاهي به عوامل بركت زا و بركت زدا

نگاهي به عوامل بركت زا و بركت زدا رابطه معنويت و بركت / آن گاه كه در سايه سار معنويت و تقوا، بركات معنوي بر مردم باريدن گيرد ، بركت هاي مادي نيز كم كم رخ مي نمايند و در اين گونه موارد ظاهر مي شوند : 1. فزوني در نان و غذا : رسول خدا صلي الله عليه و آله مي فرمايد : «گرده ها و قرص هاي نان خود را كوچك بگيريد ؛ زيرا با هر قرص كوچك ناني ، بركت وجود دارد» . 2 . بركت در مال : با بخشش و انفاق مال ، بركت مال فزوني مي يابد و علي عليه السلام هم در اهميت اين امر مي فرمايد : «بركة المال في الصدقه» .
دوشنبه چهاردهم بهمن 1392
تعداد بازدید: 810

اخلاق فردي 6 : دنيا ، عرصه پهناور امتحان

اخلاق فردي 6 : دنيا ، عرصه پهناور امتحان 2) طوبی ؛ خانواده و رسانه / انسان مي تواند به جايي برسد كه نه تنها خودي نبيند، بلكه همه جا جلوه خدا را ببيند، رمز «وَ هو مَعَكُمْ اَيْنَ ما كُنْتُمْ واللّه ُ بِما تعملونَ بصير» (حديد: 3) هم اين است كه او همه جا با ماست. كسي كه اين گونه است، نه تنها ميان خود و خدا فاصله اي نمي بيند، بلكه حتي خودي نمي بيند .
دوشنبه چهارم آذر 1392
تعداد بازدید: 681

اخلاق فردي 5 : خداوند ، يگانه مشتري جان و مال مؤمنان

اخلاق فردي 5 : خداوند ، يگانه مشتري جان و مال مؤمنان 2) طوبی ؛ خانواده و رسانه / عارف و مؤمن واقعي، دنيا را بازاري مي بيند و به دنبال مشتري مي گردد. بهترين مشتري جان و مال مؤمنان خداست و با غير خدا معامله كردن، حاصلي جز ضرر و زيان ندارد. شهيد چمران، عارف وارسته مي گويد: خدايا از اين دنياي غريب، از اين دنياي سياست و تزوير خسته و اندوهگين شده ام، فقط سعي مي كنم به دنبال حق بروم
جمعه پنجم مهر 1392
تعداد بازدید: 790

اخلاق فردي 4 : بلا ، وسيله خود يابي

اخلاق فردي 4 : بلا ، وسيله خود يابي 2) طوبی ؛ خانواده و رسانه / درد و غم دروني، آثار و فايده هايي دارد كه از آن جمله، بيداري و يقظه است. شهيد چمران، آن بيداردل صحنه هاي نبرد درون و بيرون مي گويد : درد، دل آدمي را بيدار مي سازد، روح را صفا مي دهد، خودخواهي را نابود مي كند، و فراموشي را از بين مي برد و انسان را متوجه وجود خويش مي كند. انسان گاه خودش را فراموش مي كند كه بدن دارد؛ فراموش مي كند كه چقدر ضعيف است؛ فراموش مي كند كه مسافر الي الله است، كه بايد كجا برود.
يکشنبه بیست و چهارم شهريور 1392
تعداد بازدید: 516
آرشیو Print RSS