سه شنبه 8 بهمن 1398 | Tuesday, 28 January 2020
سرخط خبرها :
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 1
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 192
ديروز : 708
ماه : 25500
تعدا مطالب : 33554
كل : 29003477
 
  جستجو
 
  عکس روز
 
 9) سیاحت غرب

سیاحت غرب 9 علمى : قرن بیوتکنولوژى و گزینه هاى پیش رو ؛ جرمى ریفکین 1

سیاحت غرب 9 علمى : قرن بیوتکنولوژى و گزینه هاى پیش رو ؛ جرمى ریفکین 1 چکیده / نگاه حاکم بر علم جدید که سخت متأثر از دیدگاه فرانسیس بیکن است، با تأثیرات گسترده اى بر علم قرن بیست و یکم یا همان زیست شناسى و مولود آن، فن آورى هاى زیستى، همراه شده است، اما در کنار این رویکرد حاکم که دانشمندان این حوزه را سخت به خود مشغول ساخته است، شاهد ظهور رویکردى متفاوت از سوى بوم شناسانى هستیم که با هر گونه رفتارى که مستلزم دستکارى و دخالت ورزى آدمى بر طبیعت است، مخالفت مى ورزند
شنبه بیست و سوم شهريور 1392
تعداد بازدید: 891

سیاحت غرب 9 سیاسى : تسلیحات جدید نظم نوین جهانى ؛ مایکل چاسودفسکى 1

سیاحت غرب 9 سیاسى : تسلیحات جدید نظم نوین جهانى ؛ مایکل چاسودفسکى 1 چکیده / استیلاجویى ابرقدرت هاى دنیاى امروز بر فضا، صرفا به فیلم هاى علمى ـ تخیّلى خلاصه نمى شود، بلکه واقعیتى است که هم اکنون در قالب طرح هاى مختلف در حال تحقق یافتن است. «هارپ» که نمونه اى از یکى از طرح هاى پنهانى وزارت دفاع آمریکا است، نمادى بارز از عینى شدن اندیشه هایى است که هنوز هم براى عموم مردم به مثابه افسانه هایى خیالى مى ماند.
شنبه بیست و سوم شهريور 1392
تعداد بازدید: 784

سیاحت غرب 9 سیاسى : تبلیغات جنگ ؛ مایکل چاسودفسکى 1

سیاحت غرب 9 سیاسى : تبلیغات جنگ ؛ مایکل چاسودفسکى 1 چکیده / تحریف واقعیات و دستکارى و کنترل منابع اطلاعاتى، به بخش اساسىِ برنامه ریزى هاى نظامى ایالات متحده تبدیل شده است. تعدادى از آژانس هاى دولتى و نهادهاى اطلاعاتى و جاسوسى مرتبط با پنتاگون در پیشبرد این جنگ تبلیغاتى، مشارکت دارند و... طراحان نظامى پنتاگون عمیقا به نقش اساسى تبلیغات جنگ واقفند.
پنجشنبه بیست و یکم شهريور 1392
تعداد بازدید: 717

سیاحت غرب 9 اجتماعى : بی بند و باری (...) و خشونت در تلویزیون ؛ کربى اندرسون 2

سیاحت غرب 9 اجتماعى : بی بند و باری (...) و خشونت در تلویزیون ؛ کربى اندرسون 2 خشونت در تلویزیون / کودکان بیش ترین صحنه هاى خشونت را از تلویزیون شاهد هستند. ظرف چند سال اخیر، شوهاى تلویزیونى و فیلم هایى که براى تلویزیون ویرایش شده اند، کودکانِ کم سن و سال را در معرضِ میزانِ غیرقابل تصورى از خشونت قرار داده اند. مؤسسه روان شناسى آمریکا مى گوید: به طور متوسط، کودکان قبل از اتمامِ دوره دبستان 8000 قتل و صد هزار عملِ خشونت آمیز را در تلویزیون مشاهده مى کنند.
پنجشنبه بیست و یکم شهريور 1392
تعداد بازدید: 790

سیاحت غرب 9 اجتماعى : بی بند و باری (...) و خشونت در تلویزیون ؛ کربى اندرسون 1

سیاحت غرب 9 اجتماعى : بی بند و باری (...) و خشونت در تلویزیون ؛ کربى اندرسون 1 چکیده / در جوامع کنونى، تلویزیون تأثیرگذارترین عامل در شکل دهى شخصیّت افراد است. این تصور که تلویزیون تنها یک وسیله سرگرم کننده است، بسى خطا و به دور از واقعیت مى باشد. تلویزیون در مقام یک معلم و جهان بینى ساز است و اَغلب، برنامه هاى سرگرم کننده و تفریحى آن در این جهت مؤثرتر از برنامه هاى جدّى آن هستند. حال با این تلقى، نویسنده مقاله به سراغ تأثیر برنامه هاى حاوى سکس و خشونت بر جامعه آمریکا رفته و از تحقیقات انجام شده در این زمینه سوده برده است.
پنجشنبه بیست و یکم شهريور 1392
تعداد بازدید: 838

سیاحت غرب 9 اجتماعى : پاسخ دین و دولت در قبال بحران خانواده ؛ پل ویتز 2

سیاحت غرب 9 اجتماعى : پاسخ دین و دولت در قبال بحران خانواده ؛ پل ویتز 2 نقش دین و مذهب / برداشت ضمنى از خانواده، آن گونه که در تحقیق و مباحث گذشته آمده، از این قرار است: کودکى (یا کودکانى) که در کنار والدین بیولوژیک خود زندگى مى کند. تعبیر دقیق تر خانواده، زمانى روشن مى شود که کودکان در کنار والدینى که ازدواج موفقى داشته و اعتقادات دینى (یا هر جهان بینى) محکمى دارند، زندگى کنند. جا دارد نگاه مختصرى به دلایل و شواهد این نوع برداشت از خانواده داشته باشیم:
چهارشنبه بیستم شهريور 1392
تعداد بازدید: 748

سیاحت غرب 9 اجتماعى : پاسخ دین و دولت در قبال بحران خانواده ؛ پل ویتز 1

سیاحت غرب 9 اجتماعى : پاسخ دین و دولت در قبال بحران خانواده ؛ پل ویتز 1 چکیده / نوشتار حاضر، بخش آخر کتابى است در باب افول بنیان خانواده که به بررسى مشکلات اجتماعى ناشى از بحران خانواده در غرب و به ویژه کشور آمریکا مى پردازد. طلاق، تجاوز جنسى و بدرفتارى با کودکان، مشکلات روحى و جسمى، ازدواج گریزى جوانان در آمریکا و... از جمله مباحث روز جهان غرب است که در این بخش مورد بحث و بررسى قرار گرفته است. نویسنده، ضمن برشمردن نقاط منفى رویگردانى از دین و نیز سیاست دولت هاى سکولار در قبال خانواده، که مهم ترین نهاد اجتماعى هر ملت است
چهارشنبه بیستم شهريور 1392
تعداد بازدید: 715

سیاحت غرب 9 اقتصادى : شش افسانه کشاورزى صنعتى ؛ مارکو ویسشر 2

سیاحت غرب 9 اقتصادى : شش افسانه کشاورزى صنعتى ؛ مارکو ویسشر 2 * ادعاى سوم : غذاهاى صنعتى ارزان قیمت اند / مشکل چنین ادعایى آن است که هزینه استفاده از این گونه محصولات بر محیط زیست، سلامت و اجتماع نادیده گرفته مى شود. در صورتى که چنین مواردى را نیز مدنظر قرار دهیم، غذاهاى صنعتى واقعا پرهزینه خواهند بود. در حقیقت، زمانى بهاى بالاى این گونه محصولات آشکار خواهد شد که نسل هاى بعد از ما مجبور شوند صورت حساب هاى ما را بپردازند.
چهارشنبه بیستم شهريور 1392
تعداد بازدید: 936

سیاحت غرب 9 اقتصادى : شش افسانه کشاورزى صنعتى ؛ مارکو ویسشر 1

سیاحت غرب 9 اقتصادى : شش افسانه کشاورزى صنعتى ؛ مارکو ویسشر 1 چکیده / کشاورزى صنعتى که با نابودى کشاورزى سنّتى همراه بوده است، در سایه ادعاهایى که عمدتا توسط صاحبان صنایع جدید و در رأس آن صنعت بیوتکنولوژى ابراز مى شود، در حال گسترش است. نویسنده در این مقاله، با استناد به اطلاعاتى مستدل و علمى، به ردّ نظریاتى مى پردازد که برترى کشاورزى صنعتى، بر پایه آن ها بنیان نهاده شده است.
دوشنبه هیجدهم شهريور 1392
تعداد بازدید: 752

سیاحت غرب 9 اقتصادى : نفت ؛ بحران فردا ؛ جورج مونبیت 1

سیاحت غرب 9 اقتصادى : نفت ؛ بحران فردا ؛ جورج مونبیت 1 چکیده اتکاى دنیاى جدید به نفت اگرچه با رفاه نسبى بشر همراه بوده اما آینده اى متزلزل براى تمدن کنونى ایجاد کرده است. بررسى ها حکایت از آن دارد که با افزایش بى رویه مصرف، دیگر توان تهیه و تأمین این کالا براى ما ناممکن مى گردد و جهان در آستانه بحرانى عظیم قرار مى گیرد. از سوى دیگر، مطالعات به عمل آمده بیانگر آن است که راه حل هاى جایگزینى که در سال هاى اخیر توسط کارشناسان ارائه شده و مى شود، هیچ گونه توفیقى نداشته و رافع نگرانى نیستند.
دوشنبه هیجدهم شهريور 1392
تعداد بازدید: 705
آرشیو Print RSS