چهارشنبه 20 فروردين 1399 | Wednesday, 08 April 2020
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 2
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 909
ديروز : 890
ماه : 29899
تعدا مطالب : 33554
كل : 29074531
 
 6) سرگرمی های فکری

اعداد سخن می گویند!

اعداد سخن می گویند! اگر شخصی شیئی مثلاً یک عدد انگشتر را در یکی از دستانش گرفته و شما قصد یافتن آن را داشته باشید، کافی است که از او بخواهید برای آن دستی که انگشتر در آن قرار دارد عددی زوج و برای دست دیگر عددی فرد را در نظر بگیرد. سپس از او بخواهید که عدد دست راست را در عددی زوج ضرب کرده و آنگاه حاصل آن را با عدد دست چپ جمع نماید.
يکشنبه دهم شهريور 1392
تعداد بازدید: 707

جادوی اعداد

جادوی اعداد در بین اعداد از صفر تا 10 که اعداد اصلی به شمار می روند هر کدام دارای یک ویژگی خاص هستند، مثلاً عدد صفر اگر در پیش روی عدد قرار گیرد، رقم مورد نظر بالا می رود، و رقم 1 با آمدن صفر می شود 10 و اگر در پس اعداد قرار گیرد، ارزشی ندارد. عدد 9 هم در بین اعداد از ویژگی دیگری برخوردار است که
يکشنبه دهم شهريور 1392
تعداد بازدید: 911

خلاقیت های شعری شاعران

خلاقیت های شعری شاعران زیبایی های زبان شیرین فارسی در نظم ونثرهایی که از پارسی سرایان به جای مانده است، شنیدنی است. الفاظ و جملاتی که با چیرگی و هنرمندی در قالب های مختلف بیان شده و هر یک نشان از خلاقیت و ذوق گوینده آن دارد. در میان کلمات و نوشته های زیبا و جذابی که از شاعران چیره دست فارسی زبان به جای مامنده است، صناعات شعری از دیرباز مورد توجه برخی از اصحاب ذوق و ادب و هنر بوده و هست. برخی از این اشعار را ملاحظه کنید:
دوشنبه چهارم شهريور 1392
تعداد بازدید: 950

عاقبت ازدواج با ...

عاقبت ازدواج با ... مسائلی که برای آزمایش هوش طرح می شوند، معمولا علاوه بر خاصیت هوش سنجی، خاصیت مهم تری دارند که همان جنبه های آموزشی آنهاست. در کتاب خزائن مرحوم ملا احمد نراقی، نمونه های زیادی از این دست مطالب دیده می شود
جمعه یکم شهريور 1392
تعداد بازدید: 852

بازی با اعداد

بازی با اعداد مرحوم ملا احمد نراقی در کتاب خزائن، نمونه های مختلفی از سرگرمی های فکری را بیان نموده که علاوه بر آزمایش هوش و فهم افراد، جنبه علمی و نیز سرگرمی دارد. نمونه زیر یکی از این موارد است که بدون هیچ دخل و تصرف در متن، برای شما گزینش نموده ایم. البته پیدا کردن جواب این معما، تأمل و دقت می طلبد؛ اما پیش از یافتن جواب، فهم عبارت ایشان، خود معمای دیگری است.
جمعه یکم شهريور 1392
تعداد بازدید: 853

هوش خود را امتحان کنید

هوش خود را امتحان کنید اول: شخصی به رفیق خود گفت که ثلث آنچه تو داری با تمام آنچه من دارم قیمت این اسب است. و ربع آنچه من دارم با تمام آنچه تو داری باز قیمت این اسب است. هر یک چه قدر دارند؟ و قیمت اسب چند است؟
جمعه یکم شهريور 1392
تعداد بازدید: 829
آرشیو Print RSS