يکشنبه 17 فروردين 1399 | Sunday, 05 April 2020
سرخط خبرها :
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 112
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 498
ديروز : 659
ماه : 29061
تعدا مطالب : 33554
كل : 29071649
 
 5) دانستنی ها

چرا دیه زن نصف دیه مرد است ؟

چرا دیه زن نصف دیه مرد است ؟ زن و مرد در شخصیت انسانی یکسان هستند، و دیه، قیمت انسان‏ها نیست ، بلکه جبران خسارت مالی است . اگر کسی مردی را بکشد، به نان‏آور خانه لطمه زده و ضربه اقتصادی بیشتری وارد کرده است و به همین دلیل جریمه بیشتری باید بپردازد . اگر کم و زیادی دیه براساس شخصیّت افراد باشد ، باید هر کس یک شخصیّت علمی یا معنوی را کشت ، قصاص و دیه بیشتری را متحمّل شود . در حالی که دیه ساده‏ترین افراد و برجسته‏ترین افراد ، از نظر حقوقی یکسان است .
جمعه چهارم بهمن 1392
تعداد بازدید: 964

چرا اوقات شرعی در دو افق نزدیک به هم اختلاف مشهود دارد؟

چرا اوقات شرعی در دو افق نزدیک به هم اختلاف مشهود دارد؟ چند سالی است، ماه مبارک رمضان در فصل گرم سال و انقلاب تابستانی قرار گرفته و نکته قابل توجه در این خصوص اختلاف زمان اذان هاست که مخصوصا در مورد شهرهای نزدیک به هم احساس می شود. به طور مثال اذان قم بر اساس طول و عرض جغرافیایی که دارد (عرض جغرافیایی: 34 درجه و 39 دقیقه شمالی و عرض جغرافیایی: 50 درجه و 45 درجه شرقی) بر خلاف دیگر ماه های سال که کمی دیرتر از زمان اذان تهران است ...
جمعه یکم آذر 1392
تعداد بازدید: 901

مکه مکرمه و ساعت جهانی

مکه مکرمه و ساعت جهانی جهان امروز زمان و ساعتش را با زمان و ساعت شهر گرینویچ (شهری در جنوب لندن) تنظیم می‌کند. در همایش سال 1884 در شهر واشنگتن کلمبیا به خاطر نفوذ و قدرت انگلیس چون ابرقدرت آن زمان بود مقررشد که شهر گرینویچ محل شروع زمان در کره زمین باشد. از آن به بعد آن شهر را نقطه شروع زمان قراردادند و بعد خطوط طولی زمین را ترسیم کرده و زمین را به 24 قسمت تقسیم نموده و نصف‌النهار مبدأ را آنجا قرار دادند.
سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392
تعداد بازدید: 741

حیوانات ، مأموران خدا

حیوانات ، مأموران خدا 1. در ماجرای گاو بنی اسرائیل، تکّه ‏ای از بدن گاو، مقتول را زنده می‏کند و او قاتل خود را معرّفی می‏ کند. «انّ اللّه یأمر أن تذبحوا بقرة»[1] 2. عنکبوت، پیامبر را در غار حفظ می‏ کند. «الّا تنصروه فقد نصره اللّه»[2] 3. کلاغ، معلّم بشر می‏ شود. «فبعثه اللّه غرابا»[3] 4. هدهد، مأمور رساندن نامه سلیمان به بلقیس می‏ شود. «اذهب بکتابی هذا»[4]
يکشنبه سی و یکم شهريور 1392
تعداد بازدید: 783

پخش 24 ساعته اذان در کره زمین

پخش 24 ساعته اذان در کره زمین پژوهشگران دریافته اند که صدای اذان در کره زمین در تمام شبانه روز قطع نمی شود و در هر منطقه ای به پایان برسد، بلافاصله در جای دیگری آغاز می شود. این پژوهشگران بیان می دارند که گفتن اذان 4 دقیقه زمان لازم دارد و زمین داری 360 خط فرضی از قطب شمال به قطب جنوب است که معادل 360 درجه می باشد.
يکشنبه بیست و چهارم شهريور 1392
تعداد بازدید: 720

مکه مکرمه مرکز جاذبه زمین است

مکه مکرمه مرکز جاذبه زمین است علوم جدید کشف کرده است که مکه مکرمه مرکز جاذبه زمین در جهان است. این مطلب را یک دانشمند و جغرافی دان آمریکایی به آن رسیده است. درحالی که هیچ عقیده و ایمانی نسبت به آن نداشته است. او شبانه روز در کارگاهش جلو نقشه های زمین می ایستاد و با استفاده از ابزارآلات جغرافیایی به این نتیجه رسید که مرکز جاذبه زمین مکه مکرمه است.
جمعه پانزدهم شهريور 1392
تعداد بازدید: 893

مکه مکرمه مرکز کره زمین است

مکه مکرمه مرکز کره زمین است تحقیقات فلکی نشان می دهد که ارکان کعبه درست به سمت چهار جهت اصلی (شرق، غرب، شمال و جنوب) قرار گرفته است. این تحقیقات تاکید دارد «حجرالاسود» به سمت شرق، «رکن یمانی» به سمت جنوب، «رکن شامی» به سمت شمال و «رکن عراقی» نیز به سمت غرب قرار گرفته است. قرار گرفتن ارکان کعبه مشرفه از بدو خلقت در چهار جهت اصلی، نشان از یک معجزه بزرگ در زمینه معماری و جغرافیای این مکان بزرگ دارد.
سه شنبه دوازدهم شهريور 1392
تعداد بازدید: 818

فرزندان آدم و حوا چگونه ازدواج کردند؟

فرزندان آدم و حوا چگونه ازدواج کردند؟ آیت‌ الله سبحانی در پاسخ به سؤال نحوه ازدواج فرزندان آدم و حوا در حالی که همگی خواهر و برادر بوده‌اند چنین مرقوم کرده‌اند: در این مورد در روایات و سخنان دانشمندان پاسخهایی به آن داده شده که در اینجا ـ بدون گزینش ـ مطرح می کنیم: 1. ازدواج آنها با خودشان انجام گرفته و مجوز آن، ضرورت آغاز آفرینش و نبودن همسری دیگر بوده است.
يکشنبه دهم شهريور 1392
تعداد بازدید: 728

شهدای پدر و پسر در کربلا

شهدای پدر و پسر در کربلا الف) در کربلا هفت تن پدر و پسر در رکاب اباعبداللَّه الحسین علیه السلام شربت شهادت نوشیدند: 1- علی بن الحسین (حضرت علی اکبر) 2- عبداللَّه بن الحسین (حضرت علی اصغر) 3- عمر بن جُناده 4- عبداللَّه بن یزید بن ثُبَیطِ عبدی 5- عبیداللَّه بن یزید بن ثُبَیطِ عبدی 6- عائذ بن مَجمّع 7- عبدالرحمن بن مسعود
يکشنبه دهم شهريور 1392
تعداد بازدید: 767

شهادت در حضور مادر

شهادت در حضور مادر در کربلا نُه تن به شهادت رسیدند که مادرانشان در خیمه حضور داشتند و از نزدیک شاهد غرق به خون شدن جگرگوشه های خود بودند: 1- عبداللَّه بن حسین علیه السلام (علی اصغر) مادرش حضرت رباب در هنگام شهادت به او می نگریست. 2- عون بن عبداللَّه بن جعفر
دوشنبه چهارم شهريور 1392
تعداد بازدید: 803
آرشیو Print RSS