پنجشنبه 21 فروردين 1399 | Thursday, 09 April 2020
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 2
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 903
ديروز : 958
ماه : 30389
تعدا مطالب : 33554
كل : 29075483
 
  جستجو
 
اوقات شرعی 
 
 دکتر کوچولو

احكام تغذيه كودك

احكام تغذيه كودك شير مادر و تأثير آن / 1- مستحب است نوزاد از شير مادر تغذيه كند، چون شير مادر بهترين شيراست . 2- براى شير دادن كودك ، مادر او از هر دايه اى بهتر است . 3- رواياتى كه از پيشوايان معصوم (عليهم السلام ) رسيده و نيز تجربيات و آزمايشها، گوياى اين حقيقتند كه .شير، تأثير كامل در نوزاد شيرخوار دارد . 4- در موارد زير شير دادن كودك ، بر مادرش واجب است : آغوز شير . زمانى كه نگهدارى نوزاد با غذايى غير از شير ممكن نبوده يا غذاى ديگر برايش زيان داشته باشد .
سه شنبه ششم خرداد 1393
تعداد بازدید: 874

تغذيه كودكان در سنين مهد كودك و دبستان

تغذيه كودكان در سنين مهد كودك و دبستان برای كودكي كه آماده رفتن به مهد كودك و مدرسه مي شود، خوردن صبحانه بسيار اساسي است و مادران عزيز بايد به اين وعده ي غذايي اهميت ويژه اي دهند . مصرف صبحانه به كودكان كمك مي كند تا فراگيري بهتري داشته باشند. انرژي و مواد مغذي مصرف شده مي تواند توجه ، ميزان انرژي و تحرك كودك را تحريك كرده و باعث افزايش تحرك و حركات ورزشي و در نهايت نشاط در كودكان شود . بچه ي صبحانه نخورده در ساعت 9 الي 10 صبح به ميزان قابل توجهي دچار افت قند خون مي شود .
سه شنبه نوزدهم فروردين 1393
تعداد بازدید: 873

غذاهاي حاضري علت چاقي اكثر نو جوانان

غذاهاي حاضري علت چاقي اكثر نو جوانان در حال حاضر 15 تا 20 درصد نوجوانان از چاقي رنج مي ‌برند. تغذيه نامنظم و نامرتب عمده‌ترين علت بروز اين مشكل است. موضوع تعجب برانگيز اين كه گرچه اين نوجوانان اضافه وزن دارند اما دچار كمبود ارزش‌هاي غذايي نيز هستند . تغذيه تنها به معناي غذا خوردن نيست. تحقيق در مورد عادات غذايي نشان مي‌دهد كه تغذيه مناسب در واقع متضمن سلامتي خواهد بود. كمبود ارزش‌هاي غذايي و خصوصاً چاقي دو مشكل جدي است كه كودكان و نوجوانان را در سن رشد تهديد مي‌ كند.
چهارشنبه هفتم اسفند 1392
تعداد بازدید: 835

راههاى مقابله با افسردگى در دانش آموزان : راهبردهاي مقابله با افسردگى از ديدگاه آلن

راههاى مقابله با افسردگى در دانش آموزان : راهبردهاي مقابله با افسردگى از ديدگاه آلن فاطمه دختري 11 ساله و ضعيف الجثه و داراى نگاه هاى بى روح و نااميد بود. در كلاس يا پاهايش را مرتب تكان مى داد و يا ناخنش را مى خورد؛ نه تنها از نظر درسى ضعيف بود تكاليفش را نيز انجام نمى داد. هم چنين با دانش آموزان مدرسه سازگار نبوده و با آن ها مرتب در خارج از كلاس جر و بحث مى كرد. بنابر اين وظيفه خود دانستم كه با مادرش درباره وى صحبت كنم متوجه شدم فاطمه دچار افسردگي است و بيمارى وى موجب شده كه غيبت هاى مكرر نيز داشته باشد.
جمعه بیست و پنجم بهمن 1392
تعداد بازدید: 880

راه ‌هايى براى بالابردن ارزش غذايى تنقلات پرطرفدار كودكان

راه ‌هايى براى بالابردن ارزش غذايى تنقلات پرطرفدار كودكان غني ‌سازى كودكانه / گروهى از دانه‌ هاى گياهى شامل گندم، ذرت و ... که قسمت عمده خوراک بشر را شکل مي‌ دهند غلات ناميده مي‌ شود . نان و برنج دو تامين کننده مهم انرژى براى ايرانيان به شمار مي‌ روند . در سال‌ هاى دور پدران و مادران ما در خانه‌ هاى خود و به صورت خانگى غلات را فرآورى مي‌ کردند ؛ به عنوان نمونه برنجک يکى از غلات فرآورى شده به شمار مي‌ آيد. اگرچه در دهه‌ هاى گذشته نقش «غلات فرآورى شده» فقط به عنوان تنقلات بود و کسى آنها را در خوراک روز مره افراد و کودکان مهم بر نمي‌ شمرد، ...
دوشنبه چهاردهم بهمن 1392
تعداد بازدید: 973

15 نکته درباره ويتامين ث

15 نکته درباره ويتامين ث اسيد اسکوربيک يا ويتامين C يکى از محبوب‌ترين و مشهورترين داروهايى است که افراد سالم و بيمار هر دو به يک اندازه از مصرف آن لذت مي‌برند . ويتامين C در گروه ويتامين‌ها قرار دارد و به شکل قرص‌هاى 100 و 250 ميلي‌گرمى و قرص جوشان 1000 ميلي‌گرمى، پودر 500 ميلي‌گرمى و آمپول 500 ميلي‌گرمى در داروخانه‌هاى کشور موجود است. اما قرص جوشان آن به ويژه در فصول سرد سال طرفدار بيشترى پيدا مي‌کند . ويتامين C، ويتامين محلول در آب است که از ...
سه شنبه نوزدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 829

سلامت کودکان به زبان ساده ، آهن

سلامت کودکان به زبان ساده ، آهن بچه ‌هاى عزيزم همکارانم در هفته ‌نامه سلامت از من خواسته‌ اند به زبان ساده براى شما مطالبى درباره تغذيه بنويسم . من هم خيلى خوشحال شدم چون همه شما را در سرتاسر ايران و راستش را بخواهيد، همه بچه‌هاى روى زمين را دوست دارم ... فکر کردم از مهم‌ترين‌ها برايتان شروع کنم و در هر هفته از مطلب هفته قبل سوالى را مطرح کنم و به آنها که جواب درست مي ‌دهند يک جايزه بدهم . راستى چه جايزه اى براى شما جالب است؟
جمعه یکم آذر 1392
تعداد بازدید: 843

استفراغ در کودکان

استفراغ در کودکان بسيارى از كودكان ممكن است بعد از شير خوردن كمى استفراغ داشته باشند كه ممكن است شير خورده شده يا شيرى كه يك مرحله از هضم را گذرانده است باشد و ممكن است از دهان و بينى استفراغ كند. اين كودكان اغلب پرخورى مي‌كنند و همان مسئله باعث ايجاد استفراغ مي‌شود. اين كودكان افزايش وزن خوب و يا حتى بيش از سرعت مورد انتظار دارند و اين حالت بيش از سرعت مورد انتظار دارند و اين حالت غير عادى نيست ...
چهارشنبه یکم آبان 1392
تعداد بازدید: 948

باورهاى غلط درباره سرما خوردگى کودکان

باورهاى غلط درباره سرما خوردگى کودکان با نزديک شدن به فصول سردسال ممکن است کودکان بارها در معرض ابتلاى به سرماخوردگى قرار گيرند. زمانى که کودک دلبندتان سرما مي ‌خورد، به پزشک مراجعه مي‌ کنيد و به اصرار از او مي‌ خواهيد که آنتي‌ بيوتيک تجويز کند؟ يا اينکه با بروز اولين سرفه به او شربت مي‌ دهيد؟ فکر مي ‌کنيد که همه موارد سرما خوردگى نياز به تجويز آنتي ‌بيوتيک دارد؟
جمعه دوازدهم مهر 1392
تعداد بازدید: 1088

تغذيه کمکى

تغذيه کمکى بطور كلى در بحث تغذيه كمكى كودكان دو مورد مجزا قابل بحث ميباشد : 1- آيا شير مادر براى تغذيه شيرخوار كافى است؟ 2- از چه موادى براى تغذيه كمكى شيرخوار ميتوان استفاده كرد؟ شير مادر براى تمامى شيرخواران تا پايان شش ماهگى كاملا كافى است و هيچ شيرخوارى (بخصوص شير مادر )تا پايان شش ماهگى نياز به تغذيه كمكى ندارد.
دوشنبه یکم مهر 1392
تعداد بازدید: 888
آرشیو Print RSS