دوشنبه 11 فروردين 1399 | Monday, 30 March 2020
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 1
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 426
ديروز : 802
ماه : 27724
تعدا مطالب : 33554
كل : 29067585
 
  جستجو
 
 1) رواق اندیشه

تحليل تاريخي اربعين حسيني

تحليل تاريخي اربعين حسيني پاسداشت اربعين سالار شهيدان حضرت حسين بن علي(ع) در ميان شيعيان آن حضرت از اهتمام ويژه اي برخوردار است. از ديدگاه بسياري از صاحب نظران و موّرخين شيعه و اهل سنّت، مبناي تاريخي چنين بزرگداشتي، اولين اربعين حسيني (سال 61 هجري) است. جمعي اندك از مورّخان و صاحب نظران نيز بر اين عقيده اند كه نظريه پيش گفته از اعتبار تاريخي لازم برخوردار نيست. مقاله حاضر در يك بررسي و تحليل تاريخي، در مقام اثبات اعتبار تاريخي اربعين حسيني است. مراسم اربعين مشتمل بر چهار برنامه است كه هر يك از نظر تأييد و مقبوليت تاريخي و مذهبي در مراحل مختلفي قرار دارند.اين مراسم عبارتند از: 1- زيارت مخصوصه : در استحباب و سنت زيارت
سه شنبه هشتم مرداد 1392
آرشیو Print RSS
 
 2) رواق اندیشه

جرم اهانت به مقدسات در نظام حقوقي 3 «اسلام» و «كامن لا»

جرم اهانت به مقدسات در نظام حقوقي 3 «اسلام» و «كامن لا» گفتار سوم: فلسفه جرم انگاري توهين به مقدسات ؛ هم اكنون اخلاق و مذهب در بسياري از كشورهاي غربي از جمله كشورهاي داراي نظام حقوقي كامن لا نقش فرعي و ثانوي دارد و بكلي قلمرو آن با قلمرو حقوق جداست؛ مثلاً در حقوق امريكا بر اساس متمم اول قانون اساسي اين كشور كنگره حق وضع قانوني را ندارد كه به موجب آن مذهب خاصي مورد تأييد قرار گيرد و يا ممنوعيت آزادي از يك مذهب خاص را در پي داشته باشد. امّا با وجود اين در نظام كامن لا ريشه هايي از تأثير مذهب بر حقوق مشاهده مي شود. در كامن لا قاعده اي وجود دارد كه :
چهارشنبه نهم مرداد 1392
تعداد بازدید: 957
آرشیو Print RSS
 
 3) رواق اندیشه

پلوراليسم برون ديني از منظر جامعه مدني

پلوراليسم برون ديني از منظر جامعه مدني چكيده : پلوراليسم ديني از دو نگاه درون ديني و برون ديني قابل طرح است. آنچه در اين نوشتار مورد مداقّه قرار گرفته پلوراليسم برون ديني از دو منظر نسبيت گرايي و همزيستي مسالمت آميز است. در رويكرد نسبيت گرايي، هر يك از اديان سهمي از حقيقت و سعادت برده اند و حقيقت در ميان اديان توزيع شده است. چنين رويكردي با جامعه مدني سازگار و قابل تفسير بوده ولي با منابع و مباني ديني ناسازگار است كه در اين گفتار به سه مورد آن خواهيم پرداخت . رويكرد همزيستي مسالمت آميز در نگاه درون ديني هر چند كه مورد پذيرش قرار گرفته است ولي دامنه چندان گسترده اي ندارد .
دوشنبه چهاردهم مرداد 1392
تعداد بازدید: 1137
آرشیو Print RSS
 
 4) رواق اندیشه

مأخذ شناسي رواق اندیشه 4

مأخذ شناسي رواق اندیشه 4 گام نخست هر تحقيق است، امروزه كتابشناسي و مأخذشناسي به عنوان يك ضرورت مطرح شده و به صورت رشته آموزشي و تخصصي درآمده است. در راستاي استفاده بهينه پژوهشگران بر آن شديم تا منابع مربوط به بخشي از تحقيقات مرتبط با مقالات ارائه شده در اين شماره را كه در قالب كتاب يا مقاله در نشريات و مطبوعات مختلف عرضه شده است فراهم ساخته و در اختيار خوانندگان محترم مجله قرار دهيم تا بتوانند افزون بر بهره گيري از مطالب مجلّه براي پي گيري و مطالعه بيشتر در اين زمينه از منابع گسترده تري كمك گيرند.
چهارشنبه بیست و سوم مرداد 1392
تعداد بازدید: 970
آرشیو Print RSS
 
 5) رواق اندیشه

عقل و دين 2

عقل و دين 2 عقلانيت در راستاي دين تفكر اسلامي اصولاً تضادي ميان وحيانيت و عقلانيت نمي بيند بلكه خواه در حوزه شناخت و معرفت و خواه در حوزه عمل، عقل را ابزاري مقيد و كارساز در جهت عبوديت مي داند و عقل را يكي از جنود الهي و ابزاري جهت شناخت حق تلقي مي كند و لذا از اشاعه عقلانيت و استفاده از دستاوردهاي عقلاني تمدن بشري حمايت مي نمايد.
شنبه دوم شهريور 1392
تعداد بازدید: 837
آرشیو Print RSS
 
 6) رواق اندیشه

رابطه اسلام و دموكراسي از ديدگاه برخي از نخبگان ديني 2

رابطه اسلام و دموكراسي از ديدگاه برخي از نخبگان ديني 2 2- تفاوت در نوع نگرش به فرد و جامعه مكتبهاي مختلف فلسفي و اجتماعي در نگاه به فرد و اجتماع، ديدگاههاي مختلفي دارند. برخي اصالت را به فرد مي دهند و عده اي جامعه را اصيل مي دانند. اين دادگاههاي گوناگون در نگاه آنها بر مسأله آزادي نيز تأثيراتي گذاشته است. اسلام كه به فرد و جامعه هر دو اهميت مي دهد و فرد را جداي از جامعه و جامعه را متمايز از افراد نمي داند، در مورد آزادي نيز هر دو جهت را مورد توجه قرار داده است.
يکشنبه دهم شهريور 1392
تعداد بازدید: 777
آرشیو Print RSS
 
 7) رواق اندیشه

مأخذ شناسي رواق اندیشه 7

مأخذ شناسي رواق اندیشه 7 اندیشه و معرفت / شناخت مأخذ و منابع، گام نخست هر تحقيق است، امروزه كتابشناسي و مأخذشناسي به عنوان يك ضرورت مطرح شده و به صورت رشته آموزشي و تخصصي درآمده است. در راستاي استفاده بهينه پژوهشگران بر آن شديم تا منابع مربوط به بخشي از تحقيقات مرتبط با مقالات ارائه شده در اين شماره را كه در قالب كتاب يا مقاله در نشريات و مطبوعات مختلف عرضه شده است فراهم ساخته و در اختيار خوانندگان محترم مجله قرار دهيم
جمعه پنجم مهر 1392
تعداد بازدید: 805
آرشیو Print RSS