پنجشنبه 21 فروردين 1399 | Thursday, 09 April 2020
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 3
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 1032
ديروز : 958
ماه : 30518
تعدا مطالب : 33554
كل : 29075612
 
  جستجو
 
 1) سیاحت غرب

رحم هاى مصنوعى و پایان باردارى ؛ جِرِمى ریفکین

رحم هاى مصنوعى و پایان باردارى ؛ جِرِمى ریفکین رحم هاى مصنوعى و پایان باردارى ؛ جِرِمى ریفکین 1 چکیده: نویسنده پیش بینى مى کند در آینده اى نه چندان دور حاملگى طبیعى جاى خود را به رحم هاى مصنوعى بدهد و بسیارى از زنان ترجیح بدهند که فرزندشان در رحمى مصنوعى پرورش یابد و البته این امر، عوارض و نتایج متعددى براى نسل بشر و جوامع در پى خواهد داشت. در عرض یک نسل آینده، احتمالاً استفاده زیادى از رحم هاى مصنوعى براى پرورش نوازد خواهد شد.
چهارشنبه نهم مرداد 1392
تعداد بازدید: 1068

زوایاى پنهان همزاد سازى علمى ؛ ژاکیوس تِستارت

زوایاى پنهان همزاد سازى علمى ؛ ژاکیوس تِستارت زوایاى پنهان همزاد سازى علمى ؛ ژاکیوس تِستارت چکیده: مجاز دانستن شبیه سازى انسان به استناد کاربردهاى پزشکى و به تعبیر دیگر رواداشتن کلوناژ درمانى، مى تواند آثار و عوارض منفى متعددى را در پى داشته باشد و اساسا این امر مى تواند، سدّ شبیه سازى انسان را از میان برداشته و با انسان به مثابه یک کالا برخورد نماید. مدیر مسؤول مجله ى طبیعت (Nature)مورخ 27 فوریه 1997، که تولد دالى یعنى نخستین گوسفند خلق شده با توسل به کلوناژ یا «همزادسازى» را اعلام کرده بود، خاطرنشان کرد که نامه اى را دریافت کرده که با استدلال زیر، نظر منفى در ارتباط با چاپ آن مطلب را ارایه مى داد:
چهارشنبه نهم مرداد 1392
تعداد بازدید: 859

جهانى سازى و اقتصاد ؛ برنامه اى جهانى اقتصادى ؛ گیگانْتِن هِى مَت

جهانى سازى و اقتصاد ؛ برنامه اى جهانى اقتصادى ؛ گیگانْتِن هِى مَت جهانى سازى و اقتصاد ؛ برنامه اى جهانى اقتصادى ؛ گیگانْتِن هِى مَت چکیده: شرکت ها و کنسرسیوم هاى چندملیتى در حال رویکرد جدیدى هستند. در این رویکرد به شعبه ها و شاخه هاى این شرکت ها در سراسر دنیا امتیازات بیشترى داده مى شود. تکنولوژى مدرن ارتباطات در این عرصه، یاریگر این کنسرسیوم ها است. اکنون فرصت بیشترى براى تبدیل جهان به یک سرزمین مصرف کننده کالاهاى عرضه شده توسط چندملیتى ها فراهم شده است.
چهارشنبه نهم مرداد 1392
تعداد بازدید: 972

تعمیق اختلافات بر سر نقش یهود در جنگ با عراق ؛ جیمز راسن

تعمیق اختلافات بر سر نقش یهود در جنگ با عراق ؛ جیمز راسن تعمیق اختلافات بر سر نقش یهود در جنگ با عراق ؛ جیمز راسن چکیده : بحث بر سر این که نقش یهود و اسراییل در وادار کردن دولت آمریکا در حمله به عراق به چه میزان بوده است، در آمریکا بالا گرفته است. نویسنده در جمع بندى نهایى، بر نقش عناصر یهودى فعّال در دولت آمریکا و لابى یهود، در جنگ آمریکا علیه عراق تأکید مى کند. «بوش» در ظاهر رییس جمهور، «دیک چنى» معاونش، «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع، «کالین پاول» وزیر خارجه، و «کاندولیزا رایس» مشاور امنیت ملى سیاست خارجى ایالات متحده را اداره مى کنند و مسؤولیت جنگ در عراق بر عهده آنان است.
سه شنبه هشتم مرداد 1392
تعداد بازدید: 930

جنگ براى نفت ؟ از دروغ تا واقعیت سیاسى ؛ یَحیى سادُوفسکى

جنگ براى نفت ؟ از دروغ تا واقعیت سیاسى ؛ یَحیى سادُوفسکى جنگ براى نفت ؟ از دروغ تا واقعیت سیاسى ؛ یَحیى سادُوفسکى 1 چکیده: در حمله آمریکا به عراق و اشغال آن کشور، اگرچه عامل نفت و تصرّف منابع نفتى عراق نقشى اساسى داشته است اما هدف اصلى آمریکا از حمله به عراق، تضمین هژمونى آمریکا در آسیا و به خصوص خاورمیانه است. ضمن آن که اکنون بر دولت آمریکا روشن شده است که نفت عراق ـ با توجه به مشکلاتى که بر سر راه استخراج و هزینه کردن آن وجود دارد ـ لقمه چرب و نرمى براى آمریکا و شرکت هاى نفتى آمریکا نیست.
سه شنبه هشتم مرداد 1392
تعداد بازدید: 854

فرار مغزها از آلمان ؛ ژان میشل والنتین

فرار مغزها از آلمان ؛ ژان میشل والنتین فرار مغزها از آلمان ؛ ژان میشل والنتین چکیده : کشور آلمان نیز به رغم اقتصاد و صنعت پیشرفته اش با پدیده فرار مغزها روبرو است. بسیارى از تحصیل کردگان آلمانى ترجیح مى دهند به کشورهاى «امکانات بى پایان» (آمریکا، کانادا و استرالیا) مهاجرت کنند. در رسانه هاى عمومى آلمان، هر روزه اخبار رکود اقتصادى و افزایش نرخ بیکارى، بیش از پیش شنیده مى شود. گرهارد شرودر صدراعظم آلمان بر این باور است که اوضاع، چندان هم وخیم نیست: «موقعیت از فضاى ساخته شده بهتر است، و شاید این خود نشانه مهمى است که این بهانه جویى هاى لعنتى رو به پایان اند».
سه شنبه هشتم مرداد 1392
تعداد بازدید: 936

هزاره جدید ؛ عصرى متفاوت ؛ آندرس جَهرهانْدِرِت

هزاره جدید ؛ عصرى متفاوت ؛ آندرس جَهرهانْدِرِت هزاره جدید ؛ عصرى متفاوت ؛ آندرس جَهرهانْدِرِت چکیده: در هزاره سوم میلادى، با رشد پدیده جهانى سازى، معضلات جدیدى سر بر خواهد آورد. رشد تکنولوژى با سرعت حیرت انگیزى ادامه خواهد یافت، در حالى که نتایج و پیامدهاى آن چه خواهد بود، هنوز معلوم نیست. در آغاز هزاره سوم میلادى، بشر در برابر مشکلات بزرگى قرار گرفته است. در این ارتباط، نمى توان چندان به دیدگاه هاى خوش بینانه یا بدبینانه بسنده کرد، بلکه باید به احتمالات توجه داشت، اما بهتر است در ابتداى بحث خود، نگاهى به گذشته بیفکنیم.
دوشنبه هفتم مرداد 1392
تعداد بازدید: 1013

تمدن بشرى و چالش هاى پیش رو اجتماعى ؛ گفت و گوى اشپیگل با پرفسور هانس پتردوار

تمدن بشرى و چالش هاى پیش رو اجتماعى ؛ گفت و گوى اشپیگل با پرفسور هانس پتردوار تمدن بشرى و چالش هاى پیش رو اجتماعى ؛ گفت و گوى اشپیگل با پرفسور هانس پتردوار چکیده: هانس پتر دوار، مردم شناس و کارشناس تاریخ فرهنگ ها، چشم انداز تیره اى را براى جهان آینده ترسیم مى کند؛ درماندگى رو به افزایش انسان ها در زمینه تشکیل گروه ها و محافل مشترک، فقدان سنت و هویت و افزایش شکاف میان فردیت افراد، همه و همه از جمله مصایب و مشکلات انسان فردا خواهند بود. دوار 57 ساله، علاوه بر نابودى محیط زیست، از فروپاشى جوامع آینده خبر مى دهد.
دوشنبه هفتم مرداد 1392
تعداد بازدید: 1018

سینما یا نمایش استراتژى ؛ ژان میشل والنتین

سینما یا نمایش استراتژى ؛ ژان میشل والنتین سینما یا نمایش استراتژى ؛ ژان میشل والنتین چکیده: سینماى آمریکا امروز به ابزار دست پنتاگون و هیأت حاکمه آمریکا بدل شده است. سیاست ها و استراتژى هاى دولت آمریکا از طریق فیلم هاى سینمایى دنبال مى شوند و سینما اصولاً یکى از مجارى جهانى سازى در عرصه تصاویر است. «گلادیاتور»، آخرین فیلم رابدلى اسکات، این ایده را به تماشاگران القا مى کند که یک امپراتورى، مجموعه اى نظامى ـ رسانه اى است که در پى فتح و کامیابى، کشور گشایى، سرکوب و کنترل اجتماعى است. از این لحاظ، این فیلم در راستاى مباحثات سیاسى فعلى در آمریکا درباره هویت و ساختار امپراتورى قرار دارد.
يکشنبه ششم مرداد 1392
تعداد بازدید: 904

سیا و جنگ سرد فرهنگى ؛ عبداللّه شهبازى

سیا و جنگ سرد فرهنگى ؛ عبداللّه شهبازى سیا و جنگ سرد فرهنگى ؛ عبداللّه شهبازى چکیده: «جنگ سرد فرهنگى : سیا و جهان هنر و ادب» عنوان کتابى است که به افشاگرى در مورد نقش سیا در هدایت امور فرهنگى و هنرى در بسیارى از کشورها در دوران جنگ سرد مى پردازد. نویسنده مقاله گزارشى مختصر از فصول و محتواى کتاب مزبور ارایه داده است. «جنگ سرد» به دوران تاریخى اى اطلاق مى شود که از اواسط دهه 1940 میلادى، با پایان جنگ دوّم جهانى، آغاز شد و تا سال 1991 و فروپاشى اتحاد شوروى، یعنى حدود 45 سال، دوام آورد.
يکشنبه ششم مرداد 1392
تعداد بازدید: 1109
آرشیو Print RSS