پنجشنبه 21 فروردين 1399 | Thursday, 09 April 2020
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 0
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 150
ديروز : 958
ماه : 29636
تعدا مطالب : 33554
كل : 29074730
 
  جستجو
 
 نامه های نهج البلاغه

نامه 79 : از امام علی (ع ) ) به سرداران سپاه هنگامى كه به خلافت رسيد

نامه 79 : از امام علی (ع ) ) به سرداران سپاه هنگامى كه به خلافت رسيد و من كتاب كتبه ع لما استخلف إلى أمراء الأجناد / أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّمَا أَهْلَكَ مَنْ كَانَ قَبْلَكُمْ أَنَّهُمْ مَنَعُوا اَلنَّاسَ اَلْحَقَّ فَاشْتَرَوْهُ وَ أَخَذُوهُمْ بِالْبَاطِلِ فَاقْتَدَوْهُ . ترجمه : نامه آن حضرت ( ع ) به سرداران سپاه هنگامى كه به خلافت رسيد / اما بعد . آنان كه پيش از شما بودند هلاك شدند ، زيرا مردم را از حقشان محروم نمودند تا آن را با دادن رشوت به دست آوردند .
دوشنبه بیستم آبان 1392
تعداد بازدید: 1034

نامه 78 : از امام علی (ع ) به ابو موسى اشعرى در پاسخ امر حكمين

نامه 78 : از امام علی (ع ) به ابو موسى اشعرى در پاسخ امر حكمين نامه آن حضرت ( ع ) به ابو موسى اشعرى در پاسخ امر حكمين . آن را سعيد بن يحيى الاموى در كتاب المغازى نقل كرده است / هر آينه بسيارى از مردم از بسيارى از نصيب خود بى ‏بهره ماندند . به دنيا گرويدند و سخن از روى هوا گفتند . و من در اين كار در شگفت شده ‏ام .در آنجا گروهى مردم خود پسند گرد آمدند و من اكنون زخمى را معالجه خواهم كرد كه ترسم به صورت خون لخته در آيد . و بدان ، كه هيچكس آزمندتر از من به گرد آمدن امت محمد ( صلى الله عليه و آله ) و الفت و مهربانى آنها با يكديگر نيست .
دوشنبه بیستم آبان 1392
تعداد بازدید: 987

نامه 77:وصيت آن حضرت(ع) به عبد الله بن عباس هنگامى كه او را براى گفتگو با خوارج فرستاد

نامه 77:وصيت آن حضرت(ع) به عبد الله بن عباس هنگامى كه او را براى گفتگو با خوارج فرستاد ترجمه : / وصيت آن حضرت ( ع ) به عبد الله بن عباس هنگامى كه او را براى گفتگو با خوارج فرستاد / با ايشان به قرآن مناظره مكن ، زيرا قرآن بار معناهاى گوناگون را تحمل كند . تو چيزى مى ‏گويى و آنها چيزى مى ‏گويند ، بلكه با ايشان به سنت مناظره كن كه راه گريز نيابند.
دوشنبه بیستم آبان 1392
تعداد بازدید: 1041

نامه 76 : وصيت امام علی (ع) به ابن عباس،هنگامى كه او را در بصره جانشين خود ساخت

نامه 76 : وصيت امام علی (ع) به ابن عباس،هنگامى كه او را در بصره جانشين خود ساخت وصيت آن حضرت ( ع ) به ابن عباس ، هنگامى كه او را در بصره جانشين خود ساخت / با مردم گشاده ‏رو باش ، آنگاه كه به مجلست در آيند و آنگاه كه درباره آنها حكمى كنى . از خشم بپرهيز كه خشم نشان سبك مغزى از سوى شيطان است و بدان كه هر چه تو را به خدا نزديك مى ‏كند ، از آتش دور مى ‏سازد و آنچه از خدا دور مى ‏سازد به آتش نزديك مى ‏كند.
دوشنبه بیستم آبان 1392
تعداد بازدید: 1105

نامه 75 : از امام علی (ع ) از مدينه،درآغاز بيعت با او به خلافت به معاويه نوشته است

نامه 75 : از امام علی (ع ) از مدينه،درآغاز بيعت با او به خلافت به معاويه نوشته است نامه ‏اى از آن حضرت ( ع ) از مدينه ، در آغاز بيعت با او به خلافت به معاويه نوشته است واقدى آن را در كتاب الجمل آورده است / از بنده خدا ، امير المؤمنين ، به معاوية بن ابى سفيان اما بعد ، مى ‏دانى كه من اگر چيزى درباره شما گفته ‏ام يا از شما روى گردانيده ‏ام ، معذور بوده ‏ام . تا آن اتفاق كه بايد بيفتد ، افتاد و دفع آن را چاره نبود . و اين سخن دراز است و حرف بسيار . گذشته گذشت و آمدنى آمد . پس از آنان كه در نزد تو هستند ، بيعت بستان و با جمع يارانت به نزد من آى . والسلام
دوشنبه بیستم آبان 1392
تعداد بازدید: 1082

نامه 74 : از امام علی (ع ) ميان ربيعه و يمن ، از روى خط هشام بن الكلبى

نامه 74 : از امام علی (ع ) ميان ربيعه و يمن ، از روى خط هشام بن الكلبى پيمان نامه ‏اى از آن حضرت ( ع ) ميان ربيعه و يمن ، از روى خط هشام بن الكلبى نقل شده است / اين پيمان نامه ‏اى است كه اهل يمن و مردم ربيعه ، چه آنها كه شهر نشين‏ند ، و چه آنها كه بيابان نشينند ، بر آن توافق كرده ‏اند كه از كتاب خدا پيروى كنند و مردم را به آن فرا خوانند و از مردم بخواهند كه آن را بپذيرند . و هر كس را كه به كتاب خدا دعوت كند و بدان فرمان دهد ، اجابت كنند . و در برابر اين كار مزدى نطلبند و جز به آن به كار ديگر خرسند نشوند . و بر ضد كسى كه اين پيمان بشكند يا آن را ترك گويد ، دست به دست هم دهند .
دوشنبه بیستم آبان 1392
تعداد بازدید: 573

نامه 73 : از امام علی (ع ) به معاويه

نامه 73 : از امام علی (ع ) به معاويه نامه اى از آن حضرت ( ع ) به معاويه / اما بعد ، من از اينكه ، پى در پى ، به نامه ‏هايت پاسخ مى‏ دهم و به گفته ‏هايت گوش مى ‏سپارم پندارم كه مردى سست راى شده ‏ام و در فراست و هوشيارى گرفتار خطا گشته ‏ام . تو هنگامى كه نامه‏ اى به من مى‏ن ويسى و چيزى مى ‏طلبى به كسى مى ‏مانى كه در خواب گران است و خوابهاى دروغ مى ‏بيند . يا همانند حيرت زده ‏اى هستى كه سرگردان ايستاده و از ايستادن به مشقت افتاده و نمى ‏داند ،
دوشنبه بیستم آبان 1392
تعداد بازدید: 599

نامه 72 : از امام علی (ع ) به عبد الله بن عباس

نامه 72 : از امام علی (ع ) به عبد الله بن عباس نامه ‏اى از آن حضرت ( ع ) به عبد الله بن عباس / اما بعد ، تو بر اجلت پيشى نخواهى گرفت و آنچه روزى تو نيست به تواش ندهند و بدان كه دنيا دو روز است : روزى به سود تو و روزى به زيان تو . و دنيا سرايى است كه پيوسته دست به دست مى ‏گردد . آنچه از آن تو باشد ، سرانجام ، به تو خواهد رسيد ، هر چند ، ناتوان باشى و آنچه بر زيان توست ، دفعش نتوانى كرد ، هر چند ، نيرومند باشى.
دوشنبه بیستم آبان 1392
تعداد بازدید: 515

نامه 71 : از امام علی (ع ) به منذر بن الجارود العبدى در باره خيانت به ولايت

نامه 71 : از امام علی (ع ) به منذر بن الجارود العبدى در باره خيانت به ولايت نامه آن حضرت ( ع ) به منذر بن الجارود العبدى كه در پاره ‏اى از آنچه او را بر آن ولايت داده بود ، خيانت كرد / اما بعد ، درستكارى پدرت مرا در انتصاب تو بفريفت و پنداشتم كه تو از روش او پيروى مى ‏كنى و به راه او مى ‏روى . ولى ، آنسان ، كه به من خبر رسيده تو فرمانبردارى از نفس خود را فرو نمينهى و براى آخرتت اندوخته ‏اى نمى ‏نهى و با ويران ساختن آخرتت مى‏ خواهى دنيايت را آبادان سازى و به بهاى بريدن از دينت به عشيره خود مى ‏پيوندى . اگر آنچه مرا خبر داده ‏اند ، درست باشد ، پس اشتر قبيله ‏ات و بند كفشت از تو بهتر توانند بود .
دوشنبه بیستم آبان 1392
تعداد بازدید: 612

نامه 70 : از امام علی (ع ) به سهل بن حنيف انصارى كه از سوى آن حضرت حاكم مدينه بود

نامه 70 : از امام علی (ع ) به سهل بن حنيف انصارى كه از سوى آن حضرت حاكم مدينه بود نامه ‏اى از آن حضرت ( ع ) به سهل بن حنيف انصارى كه از سوى آن حضرت حاكم مدينه بود . در اين باب كه شمارى از كسانى كه نزد او بودند به معاويه پيوستند . اما بعد ، به من خبر رسيد كه برخى از مردانى كه در فرمان تواند ، پنهانى ، به نزد معاويه مى‏ گريزند . غمگين مباش اگر از شمار سپاهيانت كاسته مى ‏شود يا يارى شمارى از ايشان را از دست مى‏دهى . كيفر ايشان همين بس كه به گمراهى افتاده‏اند و تو از زحمتشان رهايى يافته ‏اى . آنان از هدايت و حق گريخته‏ اند و به نابينايى و نادانى افتاده ‏اند .
دوشنبه بیستم آبان 1392
تعداد بازدید: 587
آرشیو Print RSS