جمعه 22 فروردين 1399 | Friday, 10 April 2020
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 4
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 325
ديروز : 1153
ماه : 30521
تعدا مطالب : 33554
كل : 29076058
 
  جستجو
 
 خطبه های نهج البلاغه

خطبه 239 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع) یاد کردن آل محمد (ص)

خطبه 239 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع) یاد کردن آل محمد (ص) ترجمه : خطبه ‏اى از آن حضرت در آن آل محمد را ياد مى ‏كند : آنان حيات علم و مرگ جهل ‏اند . حلمشان شما را از علمشان خبر مى ‏دهد . [ و ظاهرشان از باطنشان ] و خاموشيشان از سخن گفتنشان . با حق مخالفت نمى‏ كنند و در آن اختلاف ندارند . ستونهاى اسلام‏ اند و پناهگاه آن . به پايمردى ايشان حق به جايگاه خود بازگشت و باطل از جايگاه خود رانده شد و زبانش از بن بريده گرديد .
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 1987

خطبه 238 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باب حكمين و نكوهش مردم شام

خطبه 238 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باب حكمين و نكوهش مردم شام ترجمه : خطبه ‏اى از آن حضرت ( ع ) در باب حكمين و نكوهش مردم شام / مردمى هستند درشتخوى و رذل و سفله . بردگانى فرومايه‏ اند كه هر يك از سويى گرد آورده و از جايى برچيده شده . كسانى كه هنوز بايد دين خود را فرا گيرند و به آداب آن آشنا گردند . تعليم داده شوند و در كارها آزموده گردند . كسى بر آنان سرپرستى يابد و دستشان بگيرد . نه از مهاجران ‏اند و نه از انصار و نه از آنان كه در مدينه جاى داشته و بر ايمان استوار بودند .
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 1443

خطبه 237 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باره توبه گناهكاران

خطبه 237 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باره توبه گناهكاران ترجمه : عمل كنيد ، اكنون كه عمرتان باقى است و صحيفه‏ها گشوده است و در توبه باز است و رويگردانندگان از خداى را فرا مى‏خوانند و گناهكاران را اميد مى‏ دهند ، پيش از آنكه ، آتش عمل خاموش شود و فرصت از دست برود و زمان به سر آيد و در توبه را بربندند و ملايكه به آسمانها فرا روند . پس ، هر كس بايد كه خود براى خود بكوشد . از زندگيش براى مردنش و از دنياى فانى براى دنياى باقى و از جهان رونده براى جهان جاودان توشه برگيرد .
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 1503

خطبه 236 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) از حال خود بعد از هجرت پيامبر از مكه

خطبه 236 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) از حال خود بعد از هجرت پيامبر از مكه ترجمه : از حال خود بعد از هجرت پيامبر از مكه و پيوستن به آن حضرت ( صلى اللّه عليه و آله ) در مدينه ، حكايت مى ‏كند . راهى را كه رسول الله ( صلى الله عليه و آله ) در پيش گرفته بود ، پى گرفتم و به ياد او گام نهادم تا به عرج رسيدم . [ در گفتارى دراز ] . سخن آن حضرت « فاطأ ذكره » از سخنانى است كه در نهايت ايجاز ادا شده . مراد اين است كه از آغاز بيرون شدنم از شهر تا به آن موضع [ يعنى عرج ] رسيدم ، از او خبر مى ‏گرفتم و خبر او به من داده مى‏ شد .
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 1189

خطبه 235 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در پاسخ به نامه‏ اى از عثمان

خطبه 235 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در پاسخ به نامه‏ اى از عثمان ترجمه : به عبد الله بن عباس فرمود : هنگامى كه نامه ‏اى از عثمان آورده بود و عثمان در محاصره بود . از او مى‏خواست كه بر سر ملك خود به « ينبع » رود تا مگر نام او را براى خلافت كمتر برند و عثمان پيش از اين هم ، چنين درخواستى از او كرده بود : اى ابن عباس . عثمان چيزى نمى ‏خواهد مگر آنكه مرا چون اشترى آبكش سازد ، با دلوى بزرگ كه پى در پى بيايم و بروم . نخست نزد من فرستاد كه از شهر بيرون شوم .
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 980

خطبه 234 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) نكوهش ابليس به سبب خودپسندى او (خطبه قاصعه )

خطبه 234 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) نكوهش ابليس به سبب خودپسندى او (خطبه قاصعه ) ترجمه : خطبه اى از آن حضرت (ع ) بعضى اين خطبه را قاصعه ناميده اند و آن در نكوهش ابليس (لعنه الله ) است به سبب خودپسندى او و سجده نكردنش براى آدم (ع ) . او نخستين كسى است كه عصبيت را آشكار ساخت و از حميّت پيروى نمود. اين خطبه مردم را از رفتن به راه ابليس ‍ برحذر مى دارد . ستايش خداوندى را كه كسوت عزّت و بزرگى پوشيد و آن دو را خاص ‍ خود گردانيد نه آفريدگانش و، آن دو را بر ديگران ممنوع و حرام نمود.
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 1000

خطبه 233 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باره سفارش به تقوا

خطبه 233 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باره سفارش به تقوا ترجمه : ستايش خداوندى را كه ستايش او در آفريدگانش منتشر است و لشكرش پيروز است و متعالى است عظمتش . سپاس مى گوييم به سبب نعمتهاى دمادم او و بخششهاى بزرگ او . خداوندى كه بردباريش بسيار است و در مى گذرد و مى بخشايد . در هر چه داورى كند به عدالت داورى كند و به آنچه گذشته است و مى گذرد، آگاه است . پديد آورنده موجودات است به علم خود و آفريننده آنهاست به حكمت خود.
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 7180

خطبه 232 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باره شكر نعمت و اداى حقوق بندگی

خطبه 232 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باره شكر نعمت و اداى حقوق بندگی ترجمه : ستايش مى كنم او را به شكرانه نعمتش و از او يارى مى خواهم بر اداى حقوقش / پيروزمند است لشكرش ، بلند مرتبه است و بزرگ . و شهادت مى دهم كه محمد (صلى الله عليه و آله ) بنده و پيامبر اوست . مردم را به فرمانبردارى او فراخواند و در جهاد براى پيروزى دينش ، دشمنانش را مقهور ساخت . همدست شدن كافران بر تكذيب رسالت او و سعيشان در خاموش كردن نور او از انجام دادن رسالتش باز نداشت .
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 950

خطبه 231 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باره مرز بيزارى جستن یا نجستن

خطبه 231 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باره مرز بيزارى جستن یا نجستن ترجمه : گونه اى از ايمان است كه ثابت است و در درون دلها جايگزين و گونه اى است كه ميان دلها و سينه ها عاريت است تا آن روز معلوم (يعنى مرگ )، پس هرگاه خواستيد از كسى بيزارى جوييد، تأمّل كنيد تا زمان مرگش فرا رسد. اينجاست مرز بيزارى جستن با مرز بيزارى نجستن . هجرت از ضلالت به هدايت همانگونه ، كه واجب بود باز هم واجب است .
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 3741

خطبه 230 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باره مهلت توبه از گناهان

خطبه 230 نهج البلاغه : سخنى از امام علی (ع ) در باره مهلت توبه از گناهان ترجمه : اى مردم ، شما را به ترس از خدا سفارش مى كنم و به سپاس فراوان در برابر عطاهايش كه ارزانيتان داشته و نعمتهايش كه شما را عنايت فرموده و احسان او در حق شما. اى بسا نعمت كه شما را خاص آن گردانيد و اى بسا رحمت كه از آن بهره مندتان نمود. گناهان خود را آشكار كرديد و او بر آنها پرده پوشيد. به مرز مؤ اخذتش رسيديد و او شما را مهلت توبه داد. شما را وصيت مى كنم كه مرگ را فراوان ياد كنيد و اينهمه ، از مرگ غافل مشويد.
پنجشنبه بیست و سوم آبان 1392
تعداد بازدید: 1264
آرشیو Print RSS