شنبه 10 اسفند 1398 | Saturday, 29 February 2020
 شبکه اجتماعی
 
 
مهمان : 0
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 50
ديروز : 3210
ماه : 33974
تعدا مطالب : 33554
كل : 29039520
 
 سبک زندگی اسلامی
 
 سی روز ، سی گفتار در پرتو رمضان

اول ماه شوال المكرم عيد سعيد فطر و وداع با ماه مبارك رمضان مبارک و تهنیت باد

اول ماه شوال المكرم عيد سعيد فطر و وداع با ماه مبارك رمضان مبارک و تهنیت باد عيد سعيد فطر بر شما مبارک و تهنيت باد / عيد صيام آمد و ماه صيام رفت ... لطف تمام آمد و فيض تمام رفت / شد عيد فطر و لطف خدا باز تازه شد ... گرد غم گناه ز جان عوام رفت / بر سفره رمضان نشستيم و از خوان آسمانى خداوند لقمه هاى راز بر گرفتيم ؛ بال در بال ملايك به ملكوت پرواز كرديم . يك ماه بر سفره خداوند ميهمان بودن ، وجود ما را به خصلت دوستان خداوند آذين بست و اينك به عيد فطر در آمديم . در ماه صيام گرسنگى و تشنگى را تجربه كرديم . دهان ، چشم ، گوش و فكرمان را از شبهه ها برحذر داشتيم . پاكى را در همه اعضا و جوارح خويش جارى و سارى كرديم و پاك شديم . چرا رمضان را « آينه » اى نسازيم ، براى تماشاى سيماى
شنبه بیست و هفتم تير 1394
تعداد بازدید: 1225

سی روز ، سی گفتار | روز سی ‌ام و آخر : « روح بندگی » + دعای روز سی ام

سی روز ، سی گفتار | روز سی ‌ام و آخر : « روح بندگی » + دعای روز سی ام جسم انسان بدون ورزش ، ضعیف و لاغر و بى‌ قدرت خواهد بود . هركسى باشید ، هرچه بنیه قوى و نیرومند داشته باشید ، اگر ورزش نكردید و خوردید و خوابیدید ، بدن ضعیف مى‌ ماند ؛ شكى در این نیست . همچنانى كه اگر ورزش نكنید ، بدن شما آن رشد لازم را نمى‌ كند ، زیبایی‌ هایى هم دارد كه ورزش آن‌ ها را آشكار خواهد كرد ؛ بدون ورزش نمى‌ شود. روح شما هم عیناً همین‌ طور است . بدون ورزش ، بدون تمرین و ریاضت ، ممكن نیست شما قوى بشوید . ...
جمعه بیست و ششم تير 1394
تعداد بازدید: 1015

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و نهم رمضان : « وداع ... » + دعای روز بیست و نهم

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و نهم رمضان : « وداع ... » + دعای روز بیست و نهم «السّلام علیك یا شهر اللَّه الأكبر» ؛ بدرود اى بزرگترین ماه خدا و اى جشن اولیاء خدا . «السّلام علیك یا أكرم مصحوب من الأوقات» ؛ بدرود اى شریف‌ ترین و عزیزترین مصاحب از وقت‌ ها و زمان‌ ها و اى بهترین ماه از لحاظ روزها و ساعت‌ ها . «السّلام علیك من شهر قربت فیه الآمال» ؛ بدرود اى ماهى كه آرزوها در آن به ما نزدیك شد ؛ یعنى ما با تلاش خودمان ، تلاش مضاعفان ، به آمال و آرزوهاى حقیقى و انسانى خودمان نزدیك شدیم . به همین ترتیب با این جملات و كلمات ، امام سجاد این ماه مبارك را بدرود مى‌ گوید و از لیلةالقدر و از دعا و از قرآن و از مغفرت در این ماه به گرمى و مشتاقانه حرف مى‌ زند و بعد از خداى متعال درخو
پنجشنبه بیست و پنجم تير 1394
تعداد بازدید: 1235

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و هشتم رمضان : « نسخه عشق » + دعای روز بیست و هشتم

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و هشتم رمضان : « نسخه عشق » + دعای روز بیست و هشتم قال اللَّه الحكیم. «قل ما یعبوا بكم ربّى لولا دعاؤكم» . در بینش اسلامى بشر به تذكر و توجه دائمى احتیاج دارد ؛ چون بنا بر این بینش بشر یك مسافر و تلاشگر است كه اگر از این حركت و تلاشى كه برعهده اوست غافل بماند و درنگ بكند، از رسیدن به منزل مقصود باز خواهد ماند و اگر دائماً تلاش بكند و خوب تلاش بكند ، در پایان وقت كه پایان عمر اوست ، به مقصود دست خواهد یافت و آن مقصود عبارت است از كمال و تعالى روحى كه اثرش را در زندگى بعد از مرگ خواهد داد ؛ همه‌چیز مقدمه این است و زندگى پس از مرگ در بینش اسلامى زندگى حقیقى است .
چهارشنبه بیست و چهارم تير 1394
تعداد بازدید: 1142

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و هفتم رمضان : « ایمان » + دعای روز بیست و هفتم

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و هفتم رمضان : « ایمان » + دعای روز بیست و هفتم «سبیل أبلج المنهاج أنور السّراج » ؛ ایمان راهى است كه مسیر آن كاملاً روشن است. ایمان، فروزنده‌ترین چراغ است. مراد از ایمان در این عبارت امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام، ایمان دینى است؛ یعنى ایمان به خدا و روز جزا و پیغمبر؛ و همین ایمانى كه ادیان مردم را به آن فرا مى‌خوانند. البته اهمیت مطلق ایمان معلوم است؛ چون ایمان پایه عمل و حركت انسان است. تا انسان به چیزى دلسپرده و گرویده نباشد، در راه آن حركت نمى‌كند. ایمان با علم فرق دارد . نسان گاهى به حقیقتى عالم است اما گرویده به آن نیست. یعنى در ایمان، فقط دانا بودن و عالم به صدق بودن كافى نیست؛ چیزى اضافه بر این علم لازم است.
سه شنبه بیست و سوم تير 1394
تعداد بازدید: 1283

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و ششم رمضان : « مثل بهار » + دعای روز بیست و ششم

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و ششم رمضان : « مثل بهار » + دعای روز بیست و ششم مثل بهار ... / بدون كمك خدا، هیچ عزت و هیچ سعادتى نصیب هیچ فرد و ملتى نخواهد شد ؛ و كمك الهى هم یك زمینه‌ ها و یك موجباتى دارد ؛ كما این‌كه در دعا عرض مى‌ كنیم : «أللّهم إنّى أسئلك موجبات رحمتك» ... باید حركت كنیم و این حركت را با نیت الهى و با نیت قربت همراه كنیم و بدانیم كه در آن صورت ، دستگیرى خدا و تفضلات الهى حتمى است . حالا ماه رمضان ، فرصت مناسبى است ؛ چون «لعلّكم تتّقون» ؛ اصلاً خداى متعال روزه را با این هدف مقرر فرموده است ؛ لااقل یكى از اهداف واجب شدن روزه در این ماه -كه شاخصه مهم این ماه است - همین تحصیل تقواست .
دوشنبه بیست و دوم تير 1394
تعداد بازدید: 1117

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و پنجم رمضان : « بینش و باید ها » + دعای روز بیست و پنجم

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و پنجم رمضان : « بینش و باید ها » + دعای روز بیست و پنجم به‌ طور كلى وظایفى برعهده ماست ؛ هم ما به عنوان دولت و حكومت ، هم ما به عنوان یك فرد مسلمان . اما این وظایف یك مبناى فكرى دارد . خصوصیت تفكر اسلامى و مكتب اسلامى و دینى این است . اگر از این بحث مى‌ كنیم كه باید آزادى باشد یا انتخاب و اختیار در جامعه براى مردم وجود داشته باشد یا هر یك از سیاست‌ هاى عمومى و كلى را مورد بحث قرار مى‌ دهیم ، براى هر كدام از این‌ ها مبنایى وجود دارد . اگر از ما بپرسند چرا مردم باید حق رأى داشته باشند، یك استدلال فكرى و منطقى پشت سرش وجود دارد ؛ معلوم است چرا . ..
يکشنبه بیست و یکم تير 1394
تعداد بازدید: 1134

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و چهارم رمضان : «یادِ معاد» + دعای روز بیست و چهارم

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و چهارم رمضان : «یادِ معاد» + دعای روز بیست و چهارم قال اللَّه الحكیم فى كتابه : «یا أیها الّذین آمنوا اطیعوا اللَّه و اطیعوا الرّسول و لا تبطلوا أعمالكم» . حدیث صحیح معتبر از پیغمبر اكرم صلّى‌ اللَّه‌ علیه‌ وآله ‌وسلّم این است : «الصّوم جنّة من النّار» ؛ روزه ، سپر آتش است . از طرق اهل سنت هم همین مضمون با الفاظ مختلف نقل شده است ؛ از جمله این لفظ : «الصّیام جنّة العبد المؤمن یوم القیامة كما یقى أحدكم سلاحه فى الدّنیا» ؛ همچنان‌ كه شما در دنیا با سلاح و وسیله دفاعىِ خودتان از خود دفاع مى‌ كنید ، در آخرت هم به‌ وسیله روزه از خودتان در مقابل تعرض آتش دوزخ دفاع مى‌ كنید .
شنبه بیستم تير 1394
تعداد بازدید: 1232

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و سوم رمضان : « وصایای امیرمؤمنان » + دعای روز بیست و سوم

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و سوم رمضان : « وصایای امیرمؤمنان » + دعای روز بیست و سوم جمله‌ اى را از امیرالمؤمنین علیه‌ الصّلاة والسّلام مطرح مى‌ كنم كه به وصیت آن بزرگوار به اولاد و بازماندگانشان مربوط است و آن‌ گونه كه خود ایشان - بنا به نقل نهج‌البلاغه - در آن نوشته مرقوم كرده‌ اند ، مخاطب این وصیت ، همه كسانى هستند كه این نامه و این وصیت به آن‌ ها مى‌ رسد ؛ یعنى ما هم مخاطب كلمات امیرالمؤمنین علیه‌ الصّلاة والسّلام هستیم . این همان وصیت معروف است كه بعد از یكى دو سطر مى‌ فرمایند : «اوصیكما و جمیع ولدى و أهلى و من بلغه كتابى بتقوى اللَّه و نظم أمركم و صلاح ذات بینكم» . تقریباً بیست مطلب در این وصیت ذكر شده است . ...
جمعه نوزدهم تير 1394
تعداد بازدید: 1193

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و دوم رمضان : « فضائل امیرمؤمنان » + دعای روز بیست و دوم

سی روز ، سی گفتار | روز بیست و دوم رمضان : « فضائل امیرمؤمنان » + دعای روز بیست و دوم امیرالمؤمنین علیه‌ السلام جزو چهره‌ هاى جذّاب تاریخ است . انسان شاید كمتر شخصیت تاریخى را بتواند پیدا كند كه به‌ قدر امیرالمؤمنین على‌ بن‌ ابى‌ طالب علیه‌ السلام در میان همه آحاد بشر -نه فقط ملت اسلام - دلباخته داشته باشد . چه بسیار غیر مسلمانانى كه اسلام و حتّى پیامبر اسلام را قبول ندارند اما به على علیه‌ السلام عشق مى‌ ورزند ؛ به او احترام مى‌ كنند و او را ستایش مى‌ كنند. مسلمانان و به‌ خصوص شیعیان هم كه نسبت به آن بزرگوار ، چه تكریم و تعظیمى در دل و جان و ذهن خودشان قائلند ! در بین ما شیعیان و آحاد مسلمین ، كسانى هستند كه عامل به احكام اسلامى هم نیستند اما امیرالمؤمنین را بزرگ مى‌ شمارند .
پنجشنبه هیجدهم تير 1394
تعداد بازدید: 1277
آرشیو Print RSS