يکشنبه 17 فروردين 1399 | Sunday, 05 April 2020
سرخط خبرها :
 شبکه اجتماعی
 
 
مهمان : 3
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 535
ديروز : 659
ماه : 29098
سال جاری : 1072371
تعدا مطالب : 33554
كل : 29071686
 
  جستجو
 
اوقات شرعی 
 
 (2) حکومت

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (39) رهبر اجير امت است

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (39) رهبر اجير امت است رهبر ، اجير امّت است ۷۹.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :بدانيد كه من پدر شما هستم، آگاه باشيد كه من [سرپرست و ]مولاى شما هستم، بدانيد كه من اجير شما هستم. بنگريد به آيات ذيل: «بگو: براى اين [رسالت] ، مزدى از شما نمى خواهم، جز دوست داشتن خويشاوندانم». «بگو: هر مزدى كه از شما طلبيده ام ، از آن خودتان باد».
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1392
تعداد بازدید: 789

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (38) حرمت هديه دادن به كار گزاران حكومتي

 حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (38) حرمت هديه دادن به كار گزاران حكومتي حرام بودن هديه دادن به كارگزاران حكومتى ۲۱۲۰۴.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :هديه دادن به زمامدار [گونه اى ]غلول ۸ است. ۲۱۲۰۵.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :هدايايى كه به كارگزاران پيشكش مى شود، خيانت است. ۲۱۲۰۶.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :هدايايى كه به كارگزاران داده مى شود، همگى حرام است. ۲۱۲۰۷.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :هر كس براى برادر خود وساطتى بكند و او به خاطر آن وساطت برايش هديه اى ببرد و او آن هديه را بپذيرد، هر آينه به دَرِ بزرگى از درهاى ربا وارد شده است.
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1392
تعداد بازدید: 860

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (37) حكومت بر مردم

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (37) حكومت بر مردم اولو الامر قرآن: «اى كسانى كه ايمان آورده ايد! خدا را اطاعت كنيد و پيامبر و اولياى امر خود را نيز فرمان بريد. پس، هرگاه در امرى اختلاف نظر يافتيد، اگر به خدا و روز واپسين ايمان داريد، آن را به [كتاب] خدا و پيامبر او عرضه بداريد، اين بهتر و نيك فرجامتر است». «هر كس از پيامبر فرمان بَرَد، در حقيقت، خدا را فرمان برده است و هر كس روي گردان شود ما تو را برايشان نگهبان نفرستاده ايم». «ولىّ شما، تنها خدا و پيامبر اوست و كسانى كه ايمان آورده اند؛ همان كسانى كه نماز بر پا مى دارند و در حال ركوع زكات مى دهند».
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1392
تعداد بازدید: 734

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (36) وزارت

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (36) وزارت وزير قرآن: «و براى من وزيرى از كسانم قرار ده، هارون برادرم را. پشتم را به او محكم گردان. و او را شريك كارم قرار ده». «و به يقين [ما] به موسى كتاب [آسمانى] عطا كرديم و برادرش هارون را همراه او وزير گردانيديم». تفسير: جمله: «و براى من وزيرى از كسانم قرار ده، هارون برادرم را»، خواهش ديگرى است از جانب موسى و اين چهارمين و آخرين خواهش او مى باشد. كلمه «وزير» بر وزن «فعيل» از ماده «وِزْر» است به معناى بار سنگين و وزير را از اين جهت وزير گفته اند، كه سنگينى بار حكومت و پادشاه را به دوش مى كشد. بعضى گفته اند: از «وَزَر» به معناى كوه است كه بدان پناه مى برند و به وزير از آن جهت وزير گفته اند كه پا
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1392
تعداد بازدید: 681

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (35) نفاق

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (35) نفاق نفاق قرآن: «در نتيجه، به سزاى آنكه با خدا خلف وعده كردند و از آن روى كه دروغ مى گفتند، در دل هايشان ـ تا روزى كه او را ديدارى كنند ـ پيامدهاى نفاق را باقى گذاشت». حديث: ۲۰۵۹۱.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :نفاق ابتدا به صورت نقطه اى سياه [بر دل ]ظاهر مى شود و هرچه نفاق بيشتر شود آن نقطه بزرگتر مى گردد و چون نفاق به مرحله كمال رسيد، دل به كلّى سياه مى شود. ۲۰۵۹۲.امام على عليه السلام :نفاق، ايمان را تباه مى كند.
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1392
تعداد بازدید: 727

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (34) مشاركت

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (34) مشاركت آنچه مسلمانان در آن با هم شريكند ۹۴۹۰.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :مسلمانان در سه چيز شريكند : در آب و مرتع و آتش (سوخت) . ۹۴۹۱.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :سه چيز همگانى است : آب و مرتع و آتش (سوخت) . ۹۴۹۲.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :هركه جلو استفاده ديگران از زيادى آب يا مرتع را بگيرد خداوند در روز قيامت فضل خود را از او باز مى دارد .
يکشنبه بیست و ششم خرداد 1392
تعداد بازدید: 707

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (33) مسؤوليت همگاني

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (33) مسؤوليت همگاني همه شما مسئوليد! ۸۲۳۰.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :بدانيد كه همه شما سرپرست هستيد و همه شما درباره زير دستانتان بازخواست مى شويد . آن اميرى كه بر مردم فرمان مى راند سرپرست است و نسبت به رعيّتش بازخواست مى شود ، مرد ، سرپرست خانواده خويش است و درباره آنها بايد پاسخگو باشد و زن ، سرپرست خانه و فرزندان شوهر خود است و درباره آنها بايد پاسخ دهد .
يکشنبه بیست و ششم خرداد 1392
تعداد بازدید: 737

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (32) جايز نبودن اصلاح مردم به تباهي خود

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (32) جايز نبودن اصلاح مردم به تباهي خود جايز نبودن اصلاح مردم به قيمت تباهى خود ۱۶۰۱۰.امام على عليه السلام ( ـ در توبيخ برخى ياران خود ـ ) فرمود: سوگند به خدا كه شما در منزلهايتان بسياريد و در زير پرچم ها[ى جنگ] اندك. من مى دانم كه چه چيز شما را درست مى كند و كجى شما را راست مى گرداند، اما من اصلاح شما را با تباه كردن خود جايز نمى دانم. ۱۶۰۱۱.امام على عليه السلام :البته من مى دانم كه چه چيز شما را درست مى كند و كجى شما را راست مى گرداند. اما من شما را به بهاى تباه كردن خودم اصلاح نمى كنم.
يکشنبه بیست و ششم خرداد 1392
تعداد بازدید: 710

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (31) رياست فرومايگان

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (31) رياست فرومايگان ويژگى فرومايگان ۸۸۱۱.امام على عليه السلام :از فرومايه حذر كنيد ؛ زيرا فرومايه كسى است كه از خداوند عزّ و جلّ نمى ترسد . قاتلان پيامبران و دشمنان ما در ميان همين جماعتند . ۸۸۱۲.امام صادق عليه السلام ( ـ در پاسخ به سؤال از فرومايه ـ ) فرمود : كسى كه شراب مى خورد و تنبور مى زند . ۸۸۱۳.امام رضا عليه السلام ( ـ در پاسخ به اين پرسش كه فرومايه كيست ـ ) فرمود : كسى كه چيزى داشته باشد و آن چيز او را از خدا غافل گرداند .
يکشنبه بیست و ششم خرداد 1392
تعداد بازدید: 766

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (30) فرمانروايي (ملك)

حدیث و زندگی ؛ زندگی اجتماعی ؛ حکومت (30) فرمانروايي (ملك) خداوندِ پادشاهى قرآن : «بگو : اى خداى من ، خداوندِ پادشاهى! هر آن كس را كه خواهى، پادشاهى بخشى و از هر كه خواهى، پادشاهى بازستانى و هر كه را خواهى، عزّت بخشى و هر كه را خواهى، خوار گردانى. همه خوبى ها به دست توست و تو بر هر چيز توانايى». «پادشاهى آسمان ها و زمين از آنِ خداست. هر چه بخواهد مى آفريند. به هر كس بخواهد فرزند دختر و به هر كس بخواهد فرزند پسر مى دهد». «و پادشاهى آسمان ها و زمين از آنِ خداست و بازگشت [همه ]به سوى خداست». «و پادشاهى آسمان ها و زمين از آنِ خداست و روزى كه رستاخيز برپا شود، آن روز است كه باطل انديشان زيان خواهند ديد».
يکشنبه بیست و ششم خرداد 1392
تعداد بازدید: 789
آرشیو Print RSS