جمعه 22 فروردين 1399 | Friday, 10 April 2020
 منوی اصلی
 
 
مهمان : 1
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 416
ديروز : 1153
ماه : 30612
سال جاری : 1076834
تعدا مطالب : 33554
كل : 29076149
 
  جستجو
 
اوقات شرعی 
 
 كليات حقوق

در حقوق اسلامي تا چه ميزان به اصلاح و تربيت مجرمين و آماده كردن آنها براي بازگشت به زندگي سالم و جام

در حقوق اسلامي تا چه ميزان به اصلاح و تربيت مجرمين و آماده كردن آنها براي بازگشت به زندگي سالم و جام رحمت الهي يك قانون شامل و كامل است كه جهان و جهانيان را فرا مي گيرد. «رحمتي وَسِعَت كُلَّ شيء» (اعراف، 96) تجلي رحمت گستردة الهي در دين او چنين اقتضا مي كند كه دربارة توجيه و هدايت مجرمان و تبهكاران، روش منطقي به كار گرفته شود. بي شك يكي از اهداف قانون گذاري كيفر در اسلام اصلاح فرد و جامعه است.[1] اصلاح و تربيت مجرمين كه از اهداف حقوق جزاي مدرن شناخته مي شود و دربارة آن نظريه پردازي هاي فراواني شده است، در نظام كيفري اسلام نيز يكي از اهداف مهم به حساب مي آيد.
چهارشنبه یازدهم دي 1392
تعداد بازدید: 1304

آيا موازين شرعي كه به صورت قانون رسمي در مي آيد موجب بر قراري عدالت مي شود؟

آيا موازين شرعي كه به صورت قانون رسمي در مي آيد موجب بر قراري عدالت مي شود؟ بهترين قانون آن است كه مصلحت دنيا و آخرت انسان را تأمين كند در حالي كه اولاً: علم بشر براي درك ارتباط قوانين با مصلحت هاي دنيا و آخرت كافي نيست تا قانون وضع كند و ثانياً: انسان ها اغلب پيرو خواهش هاي نفساني خود هستند و در جعل و اعتبار قانون، منافع خود و گروه و قوم وابسته به خود را در نظر مي گيرند و قوانيني كه تصويب مي شود اغلب به نفع يك عده و به ضرر يك عده ديگر است. بنابراين بهترين قانون، قانوني است كه از ناحيه فوق بشر جعل شده باشد و ...
چهارشنبه یازدهم دي 1392
تعداد بازدید: 1156

نقش مذهب در حقوق اساسي چيست؟

نقش مذهب در حقوق اساسي چيست؟ مذهب يكي از اساسي‌ترين نيروهاي سازنده حقوق به شمار مي‌رود و حتي در كشورهايي كه حقوق را به طور كلي از مذهب جدا ساخته‌اند، هرگز اثر عقايد مذهبي را در تدوين و اجراي قانون انكار نمي‌كنند. ارتباطي كه بين حقوق و مذهب وجود دارد كما بيش در برخي مكاتب و نظامات حقوقي پذيرفته شده است به طوري كه در حقوق اروپاي غربي (رومي ژرمني) مبناي حقوقي را قواعد روم و تعليم‌هاي اخلاقي مذهب مسيح و افكار آزادي خواهانه حكيمان قرن هجدهم تشكيل مي‌دهد و ...
چهارشنبه یازدهم دي 1392
تعداد بازدید: 1309

آيا خشونت دولتي مجاز است؟

آيا خشونت دولتي مجاز است؟ براي پاسخ به اين پرسش ابتدا بايد خشونت را تعريف كرد تا انواع خشونت نيز مشخص شود. در تعريف خشونت اتّفاق نظر وجود دارد، گاهي به سوء استفاده از قدرت، خشونت گفته مي شود و بعضي ديگر استفاده از زور را خشونت مي گويند، ولي بايد گفت كه درست است كه لازمه ي هر خشونت توسل به زور و جبر است، اما هر زور و قدرتي را نمي توان خشونت ناميد، زور، قدرت بي طرفي است كه مي تواند براي وصول بر هر هدفي مورد استفاده قرار گيرد در حالي كه خشونت فقط قواعد و مقرّرات جامعه را طرف حمله قرار مي دهد.
چهارشنبه یازدهم دي 1392
تعداد بازدید: 1160

اگر به يك فرد روحاني از سوي نهاد يا ارگاني اتهام ناروايي زده شود و بواسطه آن ... عزل شود چگونه مي تو

اگر به يك فرد روحاني از سوي نهاد يا ارگاني اتهام ناروايي زده شود و بواسطه آن ... عزل شود چگونه مي تو طبق اصل 34 قانون اساسي ايران«دادخواهي حق مسلّم هر فرد است و هر كس ميتواند به منظور دادخواهي به دادگاههاي صالح رجوع نمايد ...» همانطور كه ملاحظه ميشود قانون اساسي اصل دادخواهي را حق مسلم هر فرد ميداند ولي براي دادخواهي مراجعه به دادگاه صالح را لازم ميداند بنابراين اولين مسأله در مورد اقامه هر دعوائي اينست كه كدام يك از دادگاهها و مراجع موجود طبق قانون صالح به رسيدگي است در يك تقسيم بندي كلي دادگاهها و مراجع قضائي به دو دسته تقسيم ميشوند.
چهارشنبه یازدهم دي 1392
تعداد بازدید: 1042

رهبر مجلس خبرگان را انتخاب مي كند و مجلس خبرگان نيز رهبر را انتخاب مي كنند آيا ... يكديگر را از سمت

رهبر مجلس خبرگان را انتخاب مي كند و مجلس خبرگان نيز رهبر را انتخاب مي كنند آيا ... يكديگر را از سمت اين سؤال فقط دربارة ولي فقيه ـ با توجه به اختيارات وي ـ و مجلس خبرگان مطرح نمي شود، بلكه در هر موردي كه دو قدرت وجود داشته باشد كه هر يك بتواند ديگري را بر كنار كند اين سؤال پيش مي آيد. براي مثال در كشورهايي كه رئيس جمهور حق منحل كردن مجلس را دارد، اين سؤل نيز مطرح مي شود كه اگر رئيس جمهور مجلس را منحل كند و در همان زمان مجلس رئيس جمهور را از قدرت بركنار كند، چاره چيست و تصميم كدام يك نافذ است؟
چهارشنبه یازدهم دي 1392
تعداد بازدید: 1120

آيا در حال حاضر احكام و قوانين صدر اسلام كاربرد و كارآيي صدر اسلام را داراست يا خير؟

آيا در حال حاضر احكام و قوانين صدر اسلام كاربرد و كارآيي صدر اسلام را داراست يا خير؟ كارآيي و كاركرد مجازات، در يك نظام كيفري طبيعي است كه با درنظرداشت اهداف و فلسفه مجازات در آن نظام كيفري قابل بحث و بررسي است. معلوم است اگر اعمال مجازات اهداف مورد نظر را، به طور نسبي برآورده سازد، سياست كيفري موفق عمل نموده و كاركرد مثبت داشته است . با توجه به اينكه پيامبر اسلام ـ صلّي الله عليه و آله ـ آخرين پيام‌رسان الهي است كه مجموعه دستوراتي را (دين اسلام) براي بشريت آورده است و قرآن كريم از او به عنوان خاتم پيامبران ياد نموده است.[1] و در احاديث داريم كه :
چهارشنبه یازدهم دي 1392
تعداد بازدید: 1108

در زمان حاضر كه تمامي علوم در حال تغيير و تكامل مي باشند، آيا با سيستم قضائي اسلام مي تواند جرم جلوگ

در زمان حاضر كه تمامي علوم در حال تغيير و تكامل مي باشند، آيا با سيستم قضائي اسلام مي تواند جرم جلوگ بدون شك داوري و قضاوت براي حلّ اختلافات و جلوگيري از ظلم و جنايت، از زمان هاي دور در جامعه بشري رايج بوده، و وجود دستگاه قضايي جزء لاينفك جوامع انساني است كه در هر سطح از فرهنگ، تفكر و انديشه بوده باشند، بدون آن نمي توانند زندگي كنند. بديهي است به موازارت توسعه ي روزافزون جوامع بشري، دستگاه هاي قضايي و سيستم كيفري نيز گسترش مي يابد و چنان چه دستگاه قضائي، همگام با ترقي و توسعه جوامع، پيش نرود، نقش سازندگي و بازدارندگي خود را از دست خواهد داد.
چهارشنبه یازدهم دي 1392
تعداد بازدید: 789

نقش مذهب در حقوق اساسي چيست؟

نقش مذهب در حقوق اساسي چيست؟ نقش مذهب در حقوق اساسي چيست؟
دوشنبه ششم تير 1390
تعداد بازدید: 1007

کاربرد سيستم قضائي اسلام و تغيير و تكامل علوم در حال حاضر

کاربرد سيستم قضائي اسلام و تغيير و تكامل علوم در حال حاضر کاربرد سيستم قضائي اسلام و تغيير و تكامل علوم در حال حاضر
دوشنبه ششم تير 1390
تعداد بازدید: 1256
آرشیو Print RSS