چهارشنبه 20 فروردين 1399 | Wednesday, 08 April 2020
 
مهمان : 0
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 878
ديروز : 890
ماه : 29868
سال جاری : 1075185
تعدا مطالب : 33554
كل : 29074500
 
  جستجو
 
اوقات شرعی 
 
 سوگنامه كربلا ؛ ترجمه لهوف

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 24 - قیام مختار و سرنوشت قاتلان حضرت امام حسین ع

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 24 - قیام مختار و سرنوشت قاتلان حضرت امام حسین ع شيخ طوسى به سند معتبر از منهال بن عمرو روايت كرده است كه گفت : در بعضى از سنوات بعد از مراجعت از سفر حج به مدينه وارد شدم و به خدمت حضرت امام زين العابدين (عليه السلام) رفتم ، حضرت فرمود: اى منهال چه شد حرملة بن كاهل اسدى ؟ گفتم : او را در كوفه زنده گذاشتم ، پس حضرت دست مبارك به دعا برداشت و مكرر فرمود: خداوندا به او بچشان گرمى آهن و آتش را، منهال گفت :
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 2695

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 23 - سرنوشت قاتلان سيد الشهدا و يارانش

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 23 - سرنوشت قاتلان سيد الشهدا و يارانش ابن شهر آشوب به سند معتبر روايت كرده است كه حضرت امام حسين (عليه السلام) به عمر بن سعد گفت كه به اين شادم بعد از آنكه مرا شهيد خواهى كرد، از گندم عراق بسيارى نخواهى خورد، آن ملعون از روى استهزا گفت كه : اگر گندم نباشد جو نيز خوب است ، پس چنان شد كه حضرت فرموده بود، و امارت رى به او نرسيد، و بر دست مختار كشته شد. ايضا روايت كرده است كه بويهاى خوشى كه از انبار حضرت غارت كردند همه خون شد، و گياهها كه برده بودند همه آتش در آن افتاد.
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 2106

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 22 - گريه امام سجاد (ع) در فراق شهيدان

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 22 - گريه امام سجاد (ع) در فراق شهيدان روايت شده در باره امام سجاد (عليه السلام) با آن مقام حلم و بردبارى كه داشت كه در وصف نگنجد، بسيار گريه بر پدر بزرگوارش مى نمود و بر ياد آن مصيبتت ها صاحب شكوى و اندوه عظيم بود؛ چنانكه از امام صادق (عليه السلام) روايت است كه فرمود: امام زين العابدين (عليه السلام) مدت چهل سال بر پدر بزرگوار خود گريه نمود و در اين مدت چهل سال ، روزها و روزه و شبها به عبادت قيام دشات و چون هنگام افطار مى شد ، ...
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 2320

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 21 - زبان حال منزلهاى مدينه

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 21 - زبان حال منزلهاى مدينه گويا از در و ديوار تك تك آن خانه اى خالى چنين آواز بر مى خاست : اى مردم ! اين نكته بر من نگيريد و عذر مرا بپذيريد در آنكه نوحه و ناله مى كنم و در اين سوگوارى مرا بر اداى حق مصيبت ها، يارى نماييد؛ زيرا اين كشتگان كه من از فراق ايشان ندبه و گريه مى كنم و بر بزرگى اخلاق ايشان سوگوارم ، و مصاحب شب و روزم بودند و چراغ شبانگاهان و مونس سحرگاهانم بودند و ريسمان خيمه شرف و افتخار و اسباب قوت و قدرت من به شمار مى آمدند و خورشيد و ماه روزگارم بودند.
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 2115

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 20 - ورود قافله به مدينه

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 20 - ورود قافله به مدينه مؤ لف كتاب لهوف ، على بن موسى بن جعفر بن محمد بن طاوس - عليهم الرحمة من الرب الرؤ ف - چنين گويد : امام سجاد (عليه السلام) با اهل و عيال از آن منزل كوچ فرمود تا به شهر مدينه رسيد و در آن حال به منزلهاى بى صاحب مردان عشيره خويش ‍ نظر نمود، ديد كه همه آن خانه هاى خالى به زبال حال ، نوحه و ناله بر ساكنان سابق خويش دارند و بر فقدان حمايتگران و مردان خود، سيلاب اشك از ديدگان مى بارند و بر مصيبت صاحبان خود همچون زنان داغدار گريان و سوگوارند
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 2491

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 19 - سخنرانى امام سجاد (ع) در نزديك مدينه

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 19 - سخنرانى امام سجاد (ع) در نزديك مدينه امام سجاد (عليه السلام) با دست مباركش اشاره فرمود تا مردم سكوت نمايند و چون آن خلق عظيم ساكت شدند. امام (عليه السلام) فرمود: ((الحمد لله ...)) سپس فرمود: حمد مى نمايم ... خداوند را بر امور بزرگ و دشوار و مصيبت هاى روزگار غدار و درد و سوزش داغهاى اندوه آور و واقعه عظيم و مصيبت جسيم كه اندوهش ‍ بيكران و بار محنتش گران و دشواريش از بيخ بر آورنده صبر داغ ديدگان است . اى گروه مردم ! به درستى آن خدايى كه سپاسش بر من واجب است ،
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 2149

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 18 - ورود اهل بيت (ع) به كربلا

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 18 - ورود اهل بيت (ع) به كربلا راوى گويد : چون زنان و اهل بيت و عيال امام حسين (عليه السلام) از شام محنت فر جام آهنگ سرزمين خود نمودند و به سرزمين عراق رسيدند، به راهنماى كاروان كه ملازم ركاب بود فرمودند: ما را از راه كربلا ببر. پس چون به جايگاه شهداء و ديار غريبان و قتلگاه شهيدان رسيدند، جابر بن عبدالله انصارى و جماعتى از بنى هاشم را ديدند كه با جمعى از آل رسول (صلى الله عليه و آله و سلم) به زيارتت قبر امام حسين (عليه السلام) آمده اند و ...
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 2068

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 12 - سخنرانى زينب كبرى (ع) درمجلس يزيد

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 12 - سخنرانى زينب كبرى (ع) درمجلس يزيد راوى گويد: در آن هنگام زينب كبرى (عليه السلام) بر پا خاست و اين خطبه را كه دقايق نكاتش مؤ سس دقايق ايمان و لطايف بيانش مزين كاخ ايقان است ، ادا فرمود: ((الحمد لله ....))؛ سپاس بى قياس ذات مقدس الهى را سزاست كه ذرات ماسوى را به قبول اشه انوار وجود، پرورش داد و درود نامحدود بر احمد محمود رسول پروردگار و درود بر آل اطهار او باد. خداوند راست گفتار در كتاب معجز آثارش چنين تذكار فرمود:
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 1895

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 10 - توبه و شهادت پير مرد شامى

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 10 - توبه و شهادت پير مرد شامى توبه و شهادت پير مرد شامى- راوى گويد: در ان اثناء كه اهل بيت را نزديك درب مسجد نگاه داشته بودند، پير مردى به نزد زنان عصمت و طهارت آمد و اين سخنان را به زبان راند: حمد خدا را كه شما را بكشت و بلاد را از فتنه مردان شما خلاص نمود امير المؤ منين يزيد را بر شما مسلط ساخت حضرت . سيد الساجدين (عليه السلام) در جواب او، فرمود: اى شيخ ! آيا قرآن / قراءت القرآن ؟)).
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 1937

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 17 - سه درخواست امام سجاد (ع) از يزيد

مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 17 - سه درخواست امام سجاد (ع) از يزيد راوى گويد: سپس يزيد به امام سجاد (عليه السلام) گفت : آن سه حاجت را كه وعده كرده ام بر آورده سازم بگو . ... حضرت (عليه السلام) فرمود: اول آنكه سر مبارك سيد و پدر و مولاى من حضرت سيدالشهداء (عليه السلام) را به من نشان دهى تا از ديدارش ‍ مستفيض شوم ؛ دوم آنكه هر چه اموال ما به غارت برده اند باز گردانى ؛ سوم اينكه اگر عزم كشتن مرا دارى شخص امينى را با اين زنان روانه دار تا آنان را به حرم جدشان رسول (صلى الله عليه و آله و سلم) برساند. يزيد گفت :
شنبه بیست و پنجم آبان 1392
تعداد بازدید: 2234
آرشیو Print RSS