يکشنبه 17 فروردين 1399 | Sunday, 05 April 2020
سرخط خبرها :
 منوی اصلی
 
  کتاب ارزشمند الغدیر
 
 
مهمان : 2
اعضا عضو سایت : 46
اعضا آنلاین : 0
امروز : 380
ديروز : 659
ماه : 28943
سال جاری : 1072216
تعدا مطالب : 33554
كل : 29071531
 
  جستجو
 
اوقات شرعی 
 
 شرح دعاهاي صحيفه سجاديه

شرح صحيفه سجاديه : دعاى دهم (فراز چهارم تا فراز ششم )

شرح صحيفه سجاديه : دعاى دهم (فراز چهارم تا فراز ششم ) فراز چهارم / شرح : اين فقره از دعا را كسى مى تواند از نهاد جان سر دهد كه موقف بندگى را بداند، قدرت حضرت احديت را كاملا بشناسد و معنى قيوم را بفهمد، آنگاه است كه بى اختيار از نهاد جان گويد كه من از در خانه تو به كجا پناه ببرم ؟ اين جاست كه اشك فراوان بر چهره اش مى غلطد، و از سوز دل به آيه شريفه امن يجيب المضطر اذا دعاه و يكشف السوء متوسل مى شود . توهم استعدادهاى خام آن است كه اضطرار انسانى فقط در وقت مرض و در حال ضعف و يا دم مرگ و يا در شدت تهى دستى و فقر است .
پنجشنبه چهاردهم آذر 1392
تعداد بازدید: 755

شرح صحيفه سجاديه : دعاى دهم (فراز اول تا فراز سوم )

شرح صحيفه سجاديه : دعاى دهم (فراز اول تا فراز سوم ) فراز اول / ... شرح : از آيات شريفه فوق مستفاد شد كه رشد انسانى معلول فضل خداوند عالم است و خداى تعالى وعده مغفرت و فضل به بندگان خود عطا فرموده و معلوم است كه اگر رشد و تعالى از ناحيه فضل او باشد، حتما عفو از گناه هم به طريق اولى از فضل او نشاءت مى گيرد. بعنى اگر رشد و تكامل ما به فضل خداى متعال باشد، نه بر لياقت ما؛ زيرا خداوند لياقت ما را نيز به رحمت خود افاضه مى فرمايد . حال چگونه امكان دارد كه عفو از گناه مربوط به لياقت ما باشد . در اين دعا نويد داده است كه گنهكاران بدانند، ...
پنجشنبه چهاردهم آذر 1392
تعداد بازدید: 684

شرح صحيفه سجاديه : دعاى نهم (فراز سوم تا فراز پنجم )

شرح صحيفه سجاديه : دعاى نهم (فراز سوم تا فراز پنجم ) فراز سوم / ... شرح : در آيه شريفه قرآن آمده خلق الانسان ضعيفا (424) كه غرض محدود بودن انسان در جميع شؤ ون وجودى است كه با كمترين ناملايم در اصول زندگى ، از توفيق در امور خود باز مى ايستد . و نيز پيوسته از عزم قاطع او دخالت هواهاى نفسانى مانع آمده و نخواهد گذارد كه انسان بتواند به طرف صراط مستقيم حركت نمايد. و بر سر راه او شيطان نيز كمين زده كه مويد هواى نفسانى اوست كه پيوسته او را وادار به شكستن عهد و باز ايستادن از تصميم مى كند .
پنجشنبه چهاردهم آذر 1392
تعداد بازدید: 613

شرح صحيفه سجاديه : دعاى نهم (فراز اول تا فراز دوم )

شرح صحيفه سجاديه : دعاى نهم (فراز اول تا فراز دوم ) فراز اول / اللهم صل على محمد و آله ، و صيرنا الى محبوبك من التوبه ، و اءزلنا عن مكروهك من الاصرار. اءللهم و متى وقفنا بين نقصين فى دين اءودنيا، فاءوقع النقص باءسرعهما فنآء، و اجعل التوبه فى اءطولهما بقاء . خدايا بر محمد و آلش درود فرست و ما را به توبه كه مرتبه محبوب در نزد تو است برسان و از اصرار بر گناه كه مبغوض تو است برهان . خدايا هرگاه يكى از دو نقصان (يكى در دين و يكى در دنيا) به ما روى كند آن را كه زودتر مرتفع شود، نصيب ما گردان و از بليه اى كه بقاى بيشترى دارد، توفيق توبه عنايت بفرما.
پنجشنبه چهاردهم آذر 1392
تعداد بازدید: 648

شرح صحيفه سجاديه : دعاى هشتم (فراز چهارم تا فراز ششم )

شرح صحيفه سجاديه : دعاى هشتم (فراز چهارم تا فراز ششم ) فراز چهارم / شرح : نفاق و دورويى از صفاتى است كه بناى اطمينان را ميان دوستان سست مى كند و موجب سلب آرامش خاطر و ايجاد خلل در زندگى اجتماعى مى شود . البته دورويى با برادران ايمانى ، داراى صور مختلفى است كه گاهى در معاملات رخ مى نمايد و گاهى در مجالست ها؛ گاهى موجب مغبون شدن ديگرى مى شود، گاهى زبان ظاهر به گونه اى و زبان باطن به طورى ديگر است و گاهى با تهمت و غيبت همراه است .
پنجشنبه چهاردهم آذر 1392
تعداد بازدید: 631

شرح صحيفه سجاديه : دعاى هشتم (فراز اول تا فراز سوم )

شرح صحيفه سجاديه : دعاى هشتم (فراز اول تا فراز سوم ) فراز اول / اللهم انى اعوذ بك من هيجان الحرص و سوره الغضب و غلبه الحسد و ضعف الصبر و قله القناعه و شكاسه الخلق و الحاح الشهوه و ملكه الحميه و متابعه الهوى و مخالفه الهدى و سنه الغفله و تعاطى الكلفه و ايثار الباطل على الحق . خدايا، به تو پناه مى برم از طغيان حرص و قلت قناعت و كجى خلق و افراط در شهوات و عصبيت شديد و پيروى هوا و مخالفت با هدايت و سستى غفلت و روا داشتن تكلف ها و انتخاب باطل در مقابل حق ! شرح : امام عليه السلام در دعاى هشتم ، از چهل نوع گرفتارى و ...
پنجشنبه چهاردهم آذر 1392
تعداد بازدید: 589

شرح صحيفه سجاديه : دعاى هفتم (فراز سوم تا فراز پنجم )

شرح صحيفه سجاديه : دعاى هفتم (فراز سوم تا فراز پنجم ) فراز سوم / شرح : شدايد و گرفتارى ها و حوادث ناگوار گاهى چنان انسان را خسته و ناتوان مى كنند كه تمام توان خود را از دست داده و تحمل كمترين فشار درونى و بيرونى را ندارد، و در مسير زندگى خود جز تاريكى و ياءس و نااميدى چيزى نمى بيند و درهاى نجات را بر خود بسته مى انگارد . پريشانى ايام نيز گاهى بدان جا مى انجامد كه كسانى كه به خدا ايمان ندارند و يا توكل مناسبى در آنان نيست را به خودكشى و خاتمه دادن به زندگى مى كشاند؛ يعنى آنان ترك زندگى را بر خود زندگى ترجيح مى دهند ؛ ...
پنجشنبه چهاردهم آذر 1392
تعداد بازدید: 582

شرح صحيفه سجاديه : دعاى هفتم (فراز اول تا فراز دوم )

شرح صحيفه سجاديه : دعاى هفتم (فراز اول تا فراز دوم ) فراز اول / يا من تحل به عقد المكاره ، و يا من يفثاء به حد الشدائد، و يا من يلتمس ‍ منه المخرج الى روح الفرج ، ذلت لقدرتك الصعاب ، و تسببت بلطفك الاءسباب . اى كسى كه پيچيدگى ناگوارى ها فقط به وسيله او حل مى شود، اى كسى كه برندگى سختى ها را او مى شكند و اى آن كه روى آوردن به سوى آسايش را از او تمنا مى كنيم ! فقط به قدرت تو هر دشوارى هموار است و تنها سبب ساز، لطف عام تو مى باشد . شرح : عقده هاى روحى انسان آن چنان پيچيده است كه ...
پنجشنبه چهاردهم آذر 1392
تعداد بازدید: 587

شرح صحيفه سجاديه : دعاى ششم (فراز پانزدهم تا فراز نوزدهم)

شرح صحيفه سجاديه : دعاى ششم (فراز پانزدهم تا فراز نوزدهم) فراز پانزدهم / و اجعلنا من اءرضى من مر عليه الليل و النهار من جمله خلقك ، اءشركهم لما اءوليت من نعمك و اءقومهم بما شرعت من شرائعك ، و اءوقفهم عما حذرت من نهيك . خدايا، مرا از راضى ترين و مرضى ترين گروه هاى خلق خود كه شب و روز بر آنان گذشته است ، قرار بده و از سپاسگزارترين ايشان نسبت به نعمتهايى كه عطا كرده اى و از پايدارترين كسان نسبت به فرمان هايت و از خوددارترين كسان نسبت به آنچه را كه نهى فرموده اى قرار ده .
چهارشنبه سیزدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 549

شرح صحيفه سجاديه : دعاى ششم (فراز يازدهم تا فراز چهاردهم)

شرح صحيفه سجاديه : دعاى ششم (فراز يازدهم تا فراز چهاردهم) فراز يازدهم / شرح : در روايت آمده كه خداى تعالى در روز قيامت 24 مخزن را باز كند كه بعضى پر از نور و بعضى پر از ظلمت و آتش و بعضى ديگر خالى و تهى است كه كنايه از 24 ساعت شبانه روز است كه به اعمال نيكو مشغول بوده ، يا به معصيت و گناه و يا آن كه وقت خود را به بطالت و بيكارى گذرانده است . و مساءله عبد در آيات و روايات و دعاها، با عنايت هاى مختلف و دقيق مرود توجه قرار گرفته است . از اين رو قرآن كريم تمامى موجوداتى را كه در آسمان و زمين هستند عبد مى داند.
چهارشنبه سیزدهم آذر 1392
تعداد بازدید: 638
آرشیو Print RSS