جمعه 9 اسفند 1398 | Friday, 28 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
 موضوعات سیاسی و اجتماعی
کلمه کلیدی
:
از
calendar
تا
calendar
جستجو

سیاحت غرب 8 محیط زیست : نامه اى به مسؤولان نیویورک ؛ استنلى آرونویتز1

سیاحت غرب 8 محیط زیست : نامه اى به مسؤولان نیویورک ؛ استنلى آرونویتز1 چکیده «از «استنلى آرونویتز» تا کنون مقالات متعدد و متنوعى در زمینه محیط زیست، جهان سرمایه دارى، تجارت سکس، تبلیغات رسانه اى، بحران هاى اجتماعى، مراقبت هاى بهداشتى و... در مطبوعات آمریکا به چاپ رسیده است. در مقاله اى که پیش رو دارید، نویسنده با اشاره به بحران هاى گسترده زیست محیطى که از آن به عنوان «فاجعه اى آخرالزمانى» نام مى برد،
سه شنبه 12 شهريور 1392

سیاحت غرب 8 محیط زیست : زمین را دریابیم ! ؛ ویلیام اچ . کوتکه 1

سیاحت غرب 8 محیط زیست : زمین را دریابیم ! ؛ ویلیام اچ . کوتکه 1 چکیده تمدن بشرى در مسیرى علیه حیات زمین قرار گرفته است. برنامه هایى که براى پیشرفت آدمى ریخته مى شود، مى رود تا زیر بناى حیاتى زمین یعنى خاک هاى سطحى، جنگل ها و... را از میان ببرد و زندگى بر روى کره خاکى را براى همه موجودات ناممکن سازد. رویکردهاى فکرى ـ فرهنگى تمدن جدید با سوءبرداشتى اساسى، پیشرفت را در جهتى مى بیند که در حقیقت، نابودى حیات این سیاره است.
سه شنبه 12 شهريور 1392

سیاحت غرب 8 محیط زیست : آب ؛ سرمایه دیروز ، بحران امروز ، تجارت فردا ؛ واندانا شیوا

سیاحت غرب 8 محیط زیست : آب ؛ سرمایه دیروز ، بحران امروز ، تجارت فردا ؛ واندانا شیوا چکیده یکى از ابعاد مهم بحران زیست محیطى، کمبود روزافزون آب مورد نیاز آشامیدن و کشاورزى است. یکى از مهم ترین دلایل این بحران، استفاده بى رویه صنایع گوناگون براى تولید محصولات مختلف، از این مایع حیاتى است. اما دردناک تر این که در چنین شرایطى شرکت هاى چندملیتى درصدد تجارى کردن این ماده حیاتى هستند که در نتیجه دسترسى به آن براى جوامع و مردم فقیر روز به روز سخت تر و گران تر خواهد شد.
سه شنبه 12 شهريور 1392

سیاحت غرب 8 علمى : معضل جهانى سلامت ؛ گزارش سازمان بهداشت جهانى ـ ژنو

سیاحت غرب 8 علمى : معضل جهانى سلامت ؛ گزارش سازمان بهداشت جهانى ـ ژنو چکیده اگر چه پزشکى جدید در سالیان گذشته به واسطه مقابله و ریشه کنى برخى بیمارى هاى عفونى و همه گیر همواره به خود بالیده، اما ظهور مجدد این نوع بیمارى هاى به ظاهر نابود شده و نیز پیدایش برخى بیمارى هاى جدید، پزشکى و نیز حوزه سلامت بشرى را با چالشى جدّى مواجه ساخته است. تا چندى پیش، نوعى خوش بینى حکایت از آن داشت که مبارزه طولانى مدت بشر براى به کنترل در آوردن بیمارى هاى عفونى، تقریبا با موفقیت به پایان رسیده است.
دوشنبه 11 شهريور 1392

سیاحت غرب 8 علمى : مواد شیمیایى و سلامت کودکان ؛ دانیل نایت 1

سیاحت غرب 8 علمى : مواد شیمیایى و سلامت کودکان ؛ دانیل نایت 1 چکیده مواد شیمیایى که امروزه با زندگى بشر عجین شده اند، با عوارض جدى اى براى سلامت بشریت و طبیعت همراه شده اند که تنها نگاهى به میزان رهایى این گونه مواد شیمیایى مورد مصرف در بخش هاى صنعتى و کشاورزى آمریکا و پیامدهاى آن بر سلامت کودکان این کشور، مى تواند زنگ خطرى براى همگان در گوشه و کنار جهان محسوب شود.
دوشنبه 11 شهريور 1392

سیاحت غرب 8 علمى : شبیه سازى و گسست نظام اخلاقى ؛ جیمز کیوویلسون 1 و لئون آرکاس 2

سیاحت غرب 8 علمى : شبیه سازى و گسست نظام اخلاقى ؛ جیمز کیوویلسون 1 و لئون آرکاس 2 چکیده در کتاب جدیدى که اخیرا توسط انتشارات «اِى اى آى» در آمریکا منتشر شده، دو منتقد برجسته اجتماعى یعنى دکتر «جیمز کیو ویلسون» و «لئون آرکاس» درباره تکنولوژى جنجال برانگیز قرن جدید، یعنى شبیه سازى انسان، به طرح نظراتى متفاوت پرداخته اند. آن چه در پى مى آید، خلاصه اى است از نظریات این دو، که تکنولوژى اى را که مى رود تا در آینده اى نزدیک بشریت را سخت متأثر از خود سازد، از دو دیدگاه مختلف مورد نقد و بررسى قرار مى دهند.
دوشنبه 11 شهريور 1392

سیاحت غرب 8 علمى : استفاده نابجا از آنتى بیوتیک ؛ مقصر کیست ؟ ؛ اُنگ بِنگ گیک 1

سیاحت غرب 8 علمى : استفاده نابجا از آنتى بیوتیک ؛ مقصر کیست ؟ ؛ اُنگ بِنگ گیک 1 چکیده آنتى بیوتیک ها، داروهایى هستند که در جهان امروز مصرف بسیار زیادى دارند و از این رو توجه بسیارى از صاحبان صنایع دارویى را به خود جلب کرده و سالانه میلیون ها دلار صرف تحقیق و تولید انبوهى از آنتى بیوتیک ها مى شود و به تبع آن، فرآیندى را طراحى مى کنند تا بتوانند هر چه سریع تر این فرآورده ها را به بازارهاى جهان عرضه کرده و صاحب سود کلانى شوند. این که مصرف کنندگان یا پزشکان و متخصصان تا چه حد اسیر ترفندهاى این شرکت هاى دارویى مى شوند،...
يکشنبه 10 شهريور 1392

سیاحت غرب 8 اقتصادى : صنعت جدید توریسم و سرقت زیستى ؛ آنیتا پلومارم 1

سیاحت غرب 8 اقتصادى : صنعت جدید توریسم و سرقت زیستى ؛ آنیتا پلومارم 1 چکیده صنعت توریسم امروزه به عنوان یکى از مهم ترین صنایع درآمدزا براى کشورها و به ویژه جهان سوم که از سرمایه هاى زیستى و طبیعى متنوعى برخوردارند، شناخته مى شود، اما تحت لواى چنین صنعت به ظاهر بى خطرى است که بسیارى از سرمایه هاى این گونه کشورها توسط شرکت هاى چندملیتى به تاراج مى رود تا علاوه بر زیان هاى اقتصادى و زیست محیطى، استقلال و حاکمیت آن ها نیز به خطر افتاده و حقوق انسانى و طبیعى آن ها به نحوى زیرکانه تضییع شود.
يکشنبه 10 شهريور 1392

سیاحت غرب 8 اقتصادى : توسعه ؛ مفهومى متعلق به گذشته ؛ هِروْ کِمپ 1

سیاحت غرب 8 اقتصادى : توسعه ؛ مفهومى متعلق به گذشته ؛ هِروْ کِمپ 1 اما در کشورهاى فقیر چگونه مى توان بدون رشد اقتصادى، بیکارى و فقر را از بین برد؟ مى توان گفت نوعى بیکارى در این کشورها ایجاد شده است. به عنوان مثال، از سال 1950 به این طرف نزدیک به پنجاه میلیون نفر در جهان مجبور شدند خانه و کاشانه شان را به خاطر سد سازى در محل سکونت و کارشان ترک کنند؛ سدهایى که نهرو از آنها به عنوان «بناهاى معظم توسعه» یاد مى کرد. واقعیت این است که این سدها زندگى و کار عده اى را بهبود مى بخشیدند...
يکشنبه 10 شهريور 1392

سیاحت غرب 8 سیاسى : از فتح سرزمین ها تا کنترل مغزها 1 ؛ نشریه مانیردو ووار

سیاحت غرب 8 سیاسى : از فتح سرزمین ها تا کنترل مغزها 1 ؛ نشریه مانیردو ووار چکیده استیلا زمانى به بهترین نحو صورت مى گیرد که فرد تحت استیلا اطلاعى از این موضوع نداشته باشد. استعمارشدگان و استعمارکنندگان مى دانند که رابطه استیلایى نمى تواند تنها براساس برترى قوا باشد. اکنون زمان فتح سرزمین ها سپرى شده و دوران کنترل مغزها آغاز گشته است. به همین دلیل، هر امپراتورى که بخواهد بقا داشته باشد، باید در دراز مدت اقدام به مهار اذهان کند.
شنبه 9 شهريور 1392