سه شنبه 3 ارديبهشت 1398 - 18 شعبان 1440 - 23 آوریل 2019
اوقات شرعی 
 
 آرشیوتاريخ عاشورا

کلمه کلیدی
:
 از
 تا 


مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 16 - فرمايش امام سجاد (ع) به منهال بن عمرو(1853)
راوى گويد: روزى امام زين العابدين (عليه السلام) در بازار شام راه مى رفت ، منهال بن عمرو به خدمتش رسيد و عرضه داشت : اى پسر رسول خدا ! چگونه روز را به شب مى آورى ؟ امام سجاد (عليه السلام) فرمود: اينك حال ما چون حال بنى اسرائيل است كه در دست فرعونيان گرفتار بودند ، مردانشان را مى كشتند و زنانشان را براى خدمت نگاه مى داشتند.
شنبه 25 آبان 1392
مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 15 - سخنان شگفت انگيز سفير روم(1965)
از امام زين العابدين (عليه السلام) روايت است كه فرمود: چون سر مطهر امام حسين (عليه السلام) را به نزد يزيد آوردند، آن ملعون همواره مجلس شراب فراهم مى آورد و آن سر انور را در حضور خود مى نهاد و به شرابخوارى و شادمانى مى پرداخت . روزى سفير قيصر روم كه از جمله اشراف و بزرگان آن مرز و بوم بود در آن مجلس حاضر شد و به يزيد.
شنبه 25 آبان 1392
مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 14 - خواب ديدن سكينه (س) در شهر شام(1860)
سكينه خاتون فرموده كه چون روز چهارم از اقامت ما در شهر شام بگذشت ، خوابى ديدم و آن خواب طولانى را ذكر نمود، و در آخر آن فرمود : زنى را ديدم در هودجى نشسته و دست خود را بر سر گذاشته ، پرسيدم كه اين زن كيست ؟ گفتند: فاطمه زهراء بنت محمد مصطفى (صلى الله عليه و آله و سلم) جده تو است . گفتم : به خدا سوگند كه به خدمتش شرفياب مى شوم و از ستمى كه بر ما وارد آمده او را خبر مى دهم .
شنبه 25 آبان 1392
مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 13 - داستان مرد شامى در مجلس يزيد(1780)
مردى از شاميان نظرش به فاطمه بنت حسين (عليه السلام) افتاد، در اين هنگام به يزيد گفت : اى امير مؤ منان ! اين كنيزك را به من ببخش . فاطمه مكرمه رو به زينب كبرى - آن پناه اسيران - آورد كه اى عمه ! يتيمى مرا بس نبود كه به خدمتگذارى در من طمع دارند! زينب كبرى به او تسلى داده فرمود: خاطر آسوده دار كه چنين امرى براى اين ...فاسق ميسر نيست .
شنبه 25 آبان 1392
مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 11 - سر امام حسين (ع) در مجلس يزيد(849)
راوى گويد: بعد از آن ، سر نازنين امام حسين (عليه السلام) را با زنان و كودكان آن امام مبين ، به مجلس يزيد بى دين بردند به هيئتى كه همه ايشان را به يك ريسمان بسته بودند و چون با آن حالت وارد مجلس ... يزيد حكم كرد ريسمانها را بريدند و آل طه و ياسين را از قيد طناب رها ساختند. سپس يزيد، سر مبارك امام (عليه السلام) را در پيش رو گذاشت و زنان را در پشت سر خود جاى داد تا چشم ايشان به سر انور امام حسين (عليه السلام) نيفتد و ليكن جناب سيدالساجدين (عليه السلام) چشمش ‍ بر آن سر نازنين افتاد...
شنبه 25 آبان 1392
مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 9 - فرستادن اسيران به شام(782)
فرستادن اسيران به شام- اما يزيد بن معاويه - عليهما الهاوية -، چون نامه ابن زياد بدنها به دست آن سر كرده اهل عناد رسيد بر مضمون نام مطلع گشت در جواب ابن زياد، نوشت كه سر مطهر فرزند ساقى كوثر را با سرهاى جوانان و ياران آن جناب كه در ركاب آن حضرت شهيد شده بودند با كالاها و حشم و زنان اهل بيت و عيالات آن جناب ، روانه شام نمايد. ابن زياد پليد نيز به موجب طاعت امر يزيد، محفر بن ثعليه عائذى را طلب نمود و سرهاى مقدس و اسيران و زنان را به آن ملعون سپرد و روانه شام محنت انجام نمود.
شنبه 25 آبان 1392
مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 8 - شهادت عبد الله عفيف ازدى جانباز جنگ جمل و صفین(1037)
شهادت عبد الله عفيف ازدى از جانبازان جنگ صفین- راوى گويد: سپس ابن زياد بر بالاى منبر رفت و آن خناس ناسپاس در آغاز سخن ، سپاس و حمد الهى را از راه افسون بگفت و از جمله سخنان كه بر زبان بريده براند اين بود كه حمد خدا را كه حق و اهل حق را ظاهر نمود و امير المؤ منين يزيد و پيروانش را نصرت بخشيد و كذاب فرزند كذاب را بكشت .
شنبه 25 آبان 1392
مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 7 - اهل بيت امام حسین (ع) در مجلس ابو زياد(763)
اهل بيت (عليه السلام) امام حسین ع در مجلس ابو زياد- راوى گويد: پس از ورود اهلى بيت (عليه السلام)، ابن زياد بد بنياد در قصردار الاماره نشست و صلاى عام در داد كه در آن مجلس عموم اهل كوفه حاضر گردند حكم نمود كه سر مطهر امام حسين (عليه السلام) را در پيش روى آن لعين نهادند و زنان و دختران اهل بيت حضرت امام (عليه السلام) و كودكان آن جناب در مجلس آن شقاوت مآب حاضر گرديدند؛ پس عليا مكرمه حضرت زينب خاتون (عليه السلام) به قسمى كه او را نشناسند و ملتفت حال او نگردند بنشست .
پنجشنبه 23 آبان 1392
مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 6 - سخنرانى امام سجاد (ع)(723)
سخنرانى امام سجاد (عليه السلام) سپس امام سجاد (عليه السلام) به اهل كوفه اشاره نمود كه ساكت باشيد. پس همه ساكت شدند. پس امام سجاد (عليه السلام) حمد و ثناى الهى به جا آورد و نام نامى رسول گرامى (صلى الله عليه و آله و سلم) بر زبان راند و درود نامحدود بر روان احمد محمود (صلى الله عليه و آله و سلم) فرستاد؛ سپس فرمود: اى مردم ! هر كس مرا مى شناسد كه مى شناسد و آنكه نمى شناسد حسب و نسب مرا، پس من خود را براى او معرفى مى كنم :
پنجشنبه 23 آبان 1392
مسلك سوم : وقایع پس از حادثه عاشورا ؛ 5 - سخنرانى ام كلثوم (س)(661)
سخنرانى ام كلثوم (عليه السلام) رواى گويد : عليا مكرمه ام كلثوم دختر امير مؤ منان على (عليه السلام) در همان روز از پشت پرده خطبه خواند در حالتى كه صدا به گريه بلند كرده بود فرمود: اى اهل كوفه ! رسوايى بر شما باد! چه شد كه حسين (عليه السلام) را خوار ساختيد و او را بكشتيد و اموالش را به غارت بدريد و آن را متصرف شديد مانند تصرف ميراث و زنان او را اسير نموديد و ايشان را به رنج و سختى افكنديد؛ پس زيان و هلاكت بر شما باد!
پنجشنبه 23 آبان 1392