سه شنبه 3 ارديبهشت 1398 - 18 شعبان 1440 - 23 آوریل 2019
اوقات شرعی 
 
 آرشیوزندگی و سلامت

کلمه کلیدی
:
 از
 تا 


رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ (تحقیق جامعه سرطان آمریکا)(593)
ماهی بخورید تا سرطان روده بزرگ نگیرید / بر اساس مطالعات اخیر نشان داده شده است که حذف گوشت قرمز و استفاده از رژیم غذایی گیاهی که شامل ماهی است عامل اصلی برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ است . با توجه به یک مطالعه هفت ساله ، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد پسکیترینیسم یا ماهی خوار (گیاه خوارانی که هیچ گوشتی جز گوشت دریایی مانند ماهی مصرف نمی کنند) در مقایسه با افرادی که از رژیم های غذایی همه چیز خوار استفاده می کنند، ۴۳ درصد کمتر است . ...
يکشنبه 27 ارديبهشت 1394
قرآن و طب نوین : فصل اول : روزه داری(515)
اثرات معنوی و تربیتی روزه / در حقیقت بزرگترین فلسفه روزه همین اثر روحانی و معنوی آن است ، چرا که روزه، روح انسان را لطیف ، اراده او را قوی و غرائز او را تعدیل می‏ کند . روزه داری نوعی تمرین اراده است. زیرا انسان مؤمن باید در حال روزه با وجود گرسنگی و تشنگی از غذا و آب و همچنین لذت جنسی ، چشم پوشی کند. این تمرین به او می‏آموزد که چگونه نفس سرکش خو را مهار نماید و بر غرائز خود چیره گردد . رسول گرامی اسلام در فرمایشات خود به این مهم اشاره نموده و با لطافتی خاص آن را بیان فرموده ‏اند : ...
يکشنبه 27 ارديبهشت 1394
قرآن و طب نوین : مقدمه(390)
قرآن معجزه بزرگ پیامبر اسلام (ص) است که برای همیشه جاوید و زنده خواهد ماند ، هر چند صدها سال از نزول آن گذشته باشد. هیچ انسان صاحب فکر و اندیشه‏ای یافت نمی‏شود که در این کتاب الهی تعمق نماید ، ولی در برابر عظمت آن خضوع نکرده و نسبت به معجزه بودن آن اعتراف ننماید . یکی از خاورشناسان فرانسوی به نام ژول لابوم می‏گوید : ای مردم در قرآن دقت کنید تا حقایق آن بر شما آشکار شود . این همه علوم و فنون که اعراب کسب کرده ‏اند ، این همه کاخ دانشها و بینشها که اعراب وحشی بنیان نموده ‏اند ، ...
شنبه 26 ارديبهشت 1394
داروي گياهي ؛ چاي كيسه اي لاكسان Cassia Angustifolia(1222)
موارد مصرف : سنا داراي اثرات مسهلي و ملين مي باشد و از آن در درمان يبوست و به منظور تخليه روده قبل از اعمال جراحي استفاده مي شود . موارد استعمال در پزشكي گذشته : در طب گذشته سنا به عنوان مسهل و موثر در درمان بواسير بكار مي رفته است .
جمعه 2 اسفند 1392
داروي گياهي ؛ چاي كيسه اي مليس Melissa Officinalis(1024)
موارد مصرف : باد رنجبويه داراي اثرات آرام بخش ، ضد اسپاسم ، ضد باكتري و ضد ويروس مي باشد و در درمان اختلالات گوارشي و قلبي با منشا عصبي و اضطراب مورد استفاده قرار مي گيرد . موارد استعمال در پزشكي گذشته : دم كرده اين گياه به صورت سنتي در رفع بي خوابي و اضطراب مصرف مي شود.
پنجشنبه 1 اسفند 1392
داروي گياهي ؛ چاي كيسه اي قرقات Vaccinium Arctostaphylos(1114)
موارد مصرف : در كاهش قند خون (ديابت نوع II) موثر است و آنتوسيانوزيدهاي موجود در آن مقوي و محافظ عروق بوده ، در درمان اختلالات عروقي و بيماريهاي غير التهابي شبكيه به كار مي رود . موارد استعمال در پزشكي گذشته : در طب سنتي ايران دم كرده ميوه اين گياه جايگاه ويژه أي در كاهش قند خون و فشار خون دارد.
چهارشنبه 30 بهمن 1392
داروي گياهي ؛ چاي كيسه اي شيرين بيان Liquorice(1042)
موارد مصرف : از شيرين بيان در درمان التهاب و زخم معده ، همچنين بعنوان خلط آور ، ضد التهاب ، طعم دهنده و شيرين كننده استفاده مي گردد . موارد استعمال در پزشكي گذشته : در طب گذشته شيرين بيان در التيام زخم، تسكين سرفه، تسكين درد و رفع التهاب معده مورد مصرف قرار مي گرفته است.
سه شنبه 29 بهمن 1392
داروي گياهي ؛ چاي كيسه اي چاي سبز Camellia Thea(923)
موارد مصرف : پلي فنول هاي چاي قادر است جذب كلسترول را مهار كند و از تخريب Catecholamin جلوگيري نمايد و باعث تخريب تري گليسيريد ها در بافت چربي كه به موجب آن وزن كاهش مي يابد، مي شود .چاي سبز آشاميدني تحريك كننده است كه باعث آرامش شده و خستگي عضلاني و رواني را بر طرف مي نمايد و مي توان آن را در هنگام تب ( هيجان ) استفاده كرد . ...
دوشنبه 28 بهمن 1392
داروي گياهي ؛ چاي كيسه اي گاو زبان Echium Amoenum(1025)
موارد مصرف : سنبل الطيب داراي آثار آرام بخش ، خواب آور و ضد اسپاسم بوده و در درمان مواردي چون : بيقراري ، مشكلات عصبي براي خوابيدن ، فشار عصبي و كوليك هاي گوارشي مورد استفاده قرار مي گيرد . از گل گاو زبان در درمان علائم سرما خوردگي و همچنين به عنوان آرام بخش استفاده مي شود.
يکشنبه 27 بهمن 1392
داروي گياهي ؛ چاي كيسه اي رازيانه Foeniculum vulgare(1095)
موارد مصرف : از رازيانه بصورت خوراكي در درمان نفخ ، سو هاضمه و اسپاسم عضلات و همچنين به عنوان خلط آور ، مدر و افزايش دهنده شير استفاده مي گردد . به صورت موضعي نيز بعنوان ضد ميكروب ( از جمله در درمان التهاب لثه ) استفاده شده است.
شنبه 26 بهمن 1392