پنجشنبه 14 فروردين 1399 | Thursday, 02 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 21 دي 1396     |     کد : 38211

قطعنامه كنگره آمريكا عليه ايران ؛ حمايت رسمي واشنگتن از اغتشاش ‌گران

مجلس نمايندگان آمريکا بار ديگر خصومت ورزي خود با ملت ايران را به دليل دفاع آنها از نظام و انقلاب عيان ساخت. شکست ايالات متحده و هم پيمانان آن در فتنه اخير، منجر به وحشت و خشم آنها از ملت ايران و قدرت بي بديل آنها شده است. مجلس نمايندگان آمريکا با تصويب قطعنامه‌اي با اکثريت قريب به اتفاق آرا، جمهوري اسلامي را به نقض حقوق بشر متهم و از ناآرامي‌هاي اخير در برخي شهرهاي ايران حمايت کرد.هفته گذشته بلافاصله پس از شکل‌گيري برخي تجمعات و ناآرامي‌ها در چند شهر ايران، بسياري از نمايندگان سنا و ...

قطعنامه كنگره آمريكا عليه ايران ؛ حمايت رسمي واشنگتن از اغتشاش ‌گران
مجلس نمايندگان آمريکا بار ديگر خصومت ورزي خود با ملت ايران را به دليل دفاع آنها از نظام و انقلاب عيان ساخت. شکست ايالات متحده و هم پيمانان آن در فتنه اخير، منجر به وحشت و خشم آنها از ملت ايران و قدرت بي بديل آنها شده است. مجلس نمايندگان آمريکا با تصويب قطعنامه‌اي با اکثريت قريب به اتفاق آرا، جمهوري اسلامي را به نقض حقوق بشر متهم و از ناآرامي‌هاي اخير در برخي شهرهاي ايران حمايت کرد.هفته گذشته بلافاصله پس از شکل‌گيري برخي تجمعات و ناآرامي‌ها در چند شهر ايران، بسياري از نمايندگان سنا و مجلس نمايندگان آمريکا همصدا با «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا از اين ناآرامي‌ها اظهار خرسندي کرده و اميدواري کردند که بتوان از اين بهانه براي اعمال تحريم‌هاي تازه عليه ايران استفاده کرد.
قطعنامه H. Res. 675 که روز سه‌شنبه به تصويب رسيد، از سوي «اد رويس» نماينده جمهوري‌خواه ارائه شده بود و در آن از ناآرامي در ايران حمايت و از دولت آمريکا خواسته شده تحريم‌هاي تازه‌اي عليه ايران وضع کند.
در بخشي از اين قطعنامه آمده است: «[مجلس نمايندگان] به دولت توصيه مي‌کند از تحريم‌هاي هدفمند استفاده کرده و براي برگزاري جلسات اضطراري شوراي امنيت سازمان ملل و شوراي حقوق بشر سازمان ملل براي محکوم کردن نقض مداوم حقوق بشر توسط رژيم ايران و ايجاد ساز و کاري که بر اساس آن شوراي امنيت بتواند اين موارد نقض را رصد کند، تلاش کند.»
اين قطعنامه همچنين از دولت آمريکا خواسته با تسريع صدور مجوزهاي لازم، امکان استفاده از فناوري‌هاي ارتباطي در داخل ايران را فراهم کند. از شرکت‌هاي ارتباطي هم خواسته شده درخواست‌هاي دولت ايران براي محدود شدن دسترسي به برخي نرم‌افزارهاي پيام‌رسان را نپذيرند.به نقل از العالم، قطعنامه‌هاي صادره مجلس نمايندگان و سنا ماهيت اعلام موضع و توصيه‌اي دارند و فاقد اثر اجرايي هستند.
«تحريم نهادهاي انقلابي» فرصتي براي جبران شکست آمريكا-انگليس از اغتشاشات برخي از شهرهاي کشور است و به همين دليل است که برخي از مراکز رسمي غرب و شخصيت‌هاي برجسته اين کشورها از راه‌اندازي تحريم‌هاي جديد عليه سپاه پاسداران سخن به ميان مي‌آورند. اخيراً خبرگزاري فرانسه به نقل از يک مقام ارشد آمريكايي گزارشي منتشر کرده بود که ايالات متحده در حال بررسي گزينه‌هاي خود براي وضع تحريم‌هاي جديد عليه ايران به بهانه اغتشاشات اخير است، اين مقام آمريكايي که نخواسته نامش فاش شود، بيان مي‌کند: «انجام اين کار به اطلاعات نياز دارد، بنابراين ما قصد داريم اين اطلاعات را گردآوري کنيم تا ببينيم چه کاري مي‌توانيم انجام دهيم... ايالات متحده از تمامي منابع در دسترس خود استفاده خواهد کرد تا درباره کساني که در حال سرکوب، نقض حقوق بشر و توسل به خشونت عليه معترضان هستند اطلاعات لازم را کسب و آنها را وارد دستگاه تحريمي خود کند.»
پيش از خبرگزاري فرانسه نيز برخي رسانه‌هاي غربي گزارش دادند که ايالات متحده آمريكا در واکنش به محدوديت‌هاي اعمال شده بر جريان آزاد اطلاعات در ايران، گزينه تحريم صدا و سيما را به عنوان نهاد ناقض حقوق بشر مد نظر دارد؛ تصميمي که در صورت اتخاذ دسترسي صداوسيما به امکانات ارسال و دريافت ماهواره‌اي را قطع و منجر به عدم دسترسي به کانال‌هاي صدا و سيما در داخل و خارج از کشور مي‌شود.
اخيرا نيز تنها يک هفته پس از اغتشاشات اخير کشور جمعي از نمايندگان مجلس عوام انگليس درخواست کردند تا اين کشور سپاه پاسداران را يک گروه تروريستي! معرفي و سران آن را تحريم کند؛ درخواستي که شباهت فراواني با تحرکات ضدايراني کنگره و دولت آمريكا در طول سال‌هاي اخير دارد و نشان مي‌دهد سپاه همانند برخي ديگر از نهادهاي برآمده از گفتمان انقلاب اسلامي منافع کشورهاي غربي و به ويژه آمريكا - انگليس را در منطقه به خطر انداخته است.


نوشته شده در   پنجشنبه 21 دي 1396    
PDF چاپ چاپ