يکشنبه 29 دي 1398 | Sunday, 19 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 27 ارديبهشت 1390     |     کد : 9977

پیشگفتار صدايت مي زنم , سلامت مي دهم ...

پیشگفتار صدايت مي زنم , سلامت مي دهم ...

پیشگفتار صدايت مي زنم , سلامت مي دهم ...

پیشگفتار صدايت مي زنم , سلامت مي دهم ...شناسنامه کتاب
نام کتاب : صدايت مي زنم , سلامت مي دهم ...
نويسنده : محمد باقر انصاري
انتشارات: دليل
سال نشر: 1379 ه ش
تعداد صفحات کتاب: 88 ص
تقديم
تقديم به مادري كه اميد دلها را كنار قلب خود جاي داد، و وجودش را به پاي او ريخت، تا آخرين وديعة ولايت را به عالم امكان تحويل داد.
السلام علي والدة الإمام، و المودعة أسرار الملك العلّام، و الحاملة لأشرف الأنام.
سلام بر تو، كه از نور ولايت نيك مواظبت كردي، و حق امانت را ادا نمودي، و سرّ خدا را حفظ كردي، و وليّ خدا را حمل نمودي، و در حفظ او زحمت فراوان كشيدي.
خداوند شرافتي به تو داد كه از هر شرف و فضيلتي متغني‌ات ساخت.[1][1] . برگرفته از زيارت نامة حضرت نرگس ـ سلام الله عليها ـ .
شيرين‌ترين آغاز
بسم الله الرحمن الرحيم
از عطش چشم، اشكم زبانه مي‌كشد!
و جوانه‌هاي محبت با موجِ خاطره‌ها تا دوردستِ ظهور پر مي‌كشند.
آرزوي حضور در ظهورت،
در روزگار شيرين‌تر از عسلِ تو...
كه پروانه وار گردِ شمع وجود مبارك تو طواف خواهيم كرد...
اشك به چشم و دست به شمشيرم نموده است...!
رمز آشنايي... ديرآشنايي... دور آشنايي من،
زبان اشك، و سخنِ چشمِ من...!
و استقبال من از جمال ملكوتي تو، اين شعار من:
با تو، براي تو، با ادب!!!
به ما آموخته‌اند...
... به ما آموخته‌اند كه او را چگونه صدا بزنيم و با كدام ادب با او سخن بگوييم تا لايق عظمت او باشد.
و آموخته‌اند كه چگونه سلامش دهيم و درودش فرستيم و اداي احترام كنيم كه نگاهمان كند؛ و چگونه دعايش كنيم تا ظهور كند و گرد او آييم و دعايمان كند. آنگاه جهان پر از عدالت نمايد و پرچم ولايت برافرازد و انتقام سقيفه گيرد.
... خطاب در برابر مقام عظماي عصمت، و سلام و درود بر صاحب ولايت، و دعا براي عزيز خلقت، بايد به بلنداي عظمت او باشد كه عقل و دل و زبان از آن عاجز است. امامان معصوم ـ عليهم السّلام ـ به ما آموخته‌اند كه چگونه به درگاهش عرض ادب كنيم و در دعا براي او چه بگوييم و با چه لساني او را به كمك بخوانيم.
... اين آموزش در قالب زيارات و دعاهاي مخصوص حضرت مهدي ـ عليه السّلام ـ در روزها و مكانهاي خاص آمده است. جلوة ديگر آن در ادعيه و زياراتي مانند دعاي توسل و زيارت عاشورا است كه تعابير بسيار زيادي دربارة آن حضرت در بردارد.
صميمانه ولي با ادب
... نگاهي به دعاهاي مربوط به حضرت بقية الله الاعظم ـ ارواحنا فداه ـ و تقسيم موضوعي آن، پنجره‌اي است به محتواي اعتقادي واژه‌ها و عبارات آن، و ادبي كه در عبارت‌پردازي آنها به كار گرفته شده است.
از اين آينه خواهيم آموخت كه هر صبح و شام چگونه بايد در ساحت مقدس او آماده به خدمت باشيم و بر بندگي خود و صاحب اختياري او تجديد بيعت كنيم.
... مجموعه‌اي كه با هم مي‌خوانيم در نظر دارد فقط آنگونه كه به ما آموخته‌اند با او سخن بگوييم تا مبادا در شرط ادب كوتاهي شود. قبل از هر قطعه، روح خود را آماده مي‌كنيم تا قلبي تشنه را به ميعادگاه دوست ببريم. آنگاه عبارات بلندي كه از مقام عصمت آموخته‌ايم با مولا و صاحب اختيارمان در ميان مي‌گذاريم، و با پدري مهربان و پناهگاهي امن، صميمانه ولي با ادب راز دل مي‌گشاييم.
با اشاره‌اي به متن عربي دعاها، به ترجمة فارسي آن اكتفا مي‌كنيم تا در اتصال دل به آن محبوب قلوب، حضور قلب بيشتري در ميان باشد.
برگرفته از دعاها
اصل دعاها در منابع معتبر حديثي مانند اكمال الدين صدوق، غيبت شيخ طوسي، احتجاج طبرسي، صحيفة مهديه، بحار الانوار، و كتب مرجع در ادعيه مانند مصباح المُتهجّد، مزار ابن مشهدي، اقبال الاعمال، مصباح كفعمي، جمال الاسبوع، بلد الامين، مهج الدعوات و مصباح الزائر آمده است.
آنچه در اين كتابها آمده در ابواب مختلف كتاب «مفاتيح الجنان» نيز به مناسبتها آورده شده، و براي مطالعة متون عربي ادعيه و زياراتي كه در كتاب حاضر استفاده شده مراجعه به «مفاتيح» در ابواب زير كافي است:
تعقيبات مشتركة نمازهاي يوميه، اعمال شب و روز جمعه، نماز حضرت صاحب الزمان ـ عليه السّلام ـ ، زيارت روز جمعه، دعاي عديله، دعاي توسل، دعاي فرج، دعاي استغاثه به حضرت مهدي ـ عليه السّلام ـ ، اعمال شب نيمة شعبان، دعاي افتتاح، اعمال شب بيست و سوم ماه رمضان، اعمال روز دحو الارض، اعمال روز عاشورا، زيارت عاشورا معروف و غيرمعروف، زيارت امام رضا ـ عليه السّلام ـ ، زيارت امام علي النقي ـ عليه السّلام ـ ، زيارت امام عسكري ـ عليه السّلام ـ ، زيارت آل ياسين، زيارت حضرت صاحب الامر ـ عليه السّلام ـ ، زيارت سرداب غيبت، صلوات بر امام زمان ـ عليه السّلام ـ ، دعاي عصر غيبت، دعاي ندبه، سلام بر حضرت مهدي ـ عليه السّلام ـ ، دعاي عهد، دعا براي حفظ امام عصر ـ عليه السّلام ـ ، زيارت جامعة سوم، صلوات بر حضرت ولي عصر ـ عليه السّلام ـ ، دعا درغيبت امام زمان ـ عليه السّلام ـ .
آميختة اعتقاد و محبت و ادب
... در كتاب حاضر، يك دعا يا زيارت كامل در هيچ موردي ديده نمي‌شود، بلكه با موضوع بندي آنچه دربارة سلام و درود و دعا براي امام زمان ـ عليه السّلام ـ وارد شده، قطعه‌هايي برگرفته از متن چند دعا به دست آمده است. آموزش اعتقاد و ادب بر مبناي محبت در دعاي آنحضرت انگيزة اصلي در تدوين اين مجموعه است.
اين بار با لساني ديگر
يا ايها العزيز، اين بار با قلبي كه اعتقادش را بر زبان مي‌آورد به استقبال تو آمده‌ايم؛ و با چشماني شرمنده ـ كه سعي در رعايت آداب محضر تو دارد‌ـ به حضورت شرفياب شده‌ايم.
بهانه‌اي ديگر است كه با نداي «ابا صالح» صدايت زنيم و با ذكر «داعي الله» سلامت كنيم و با كلمة «ولي الله» درودت فرستيم و با گلواژة «العجل» انتظارت كشيم و با فرياد «ادركني» از تو كمك بخواهيم و با التماس «يا مهدي» از تو جوابي بطلبيم.
تو از حال ما خبر داري كه مَسَّنا وَ أَهْلَنَا الضرّ، و انتظار دلمان را مي‌داني كه تَصَدَّقْ عَلَيْنا.
به مادرت فاطمه ـ عليها السلام ـ كه هنوز برايش اشك مي‌ريزي، سلام ما را بي‌جواب و نداي ما را بي‌پاسخ مگذار...
قم، محمد باقر انصاري زنجاني خوئيني
نيمة شعبان 1420، 3 آذر 1378


نوشته شده در   سه شنبه 27 ارديبهشت 1390    
PDF چاپ چاپ