پنجشنبه 3 بهمن 1398 | Thursday, 23 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 22 اسفند 1389     |     کد : 8565

مهندس دوزخ

مهندس دوزخ

درس پنجاه و هفتم : مهندس دوزخ

درس پنجاه و هفتم : مهندس دوزخهيزم جهنم ، اعمال مردم است ؛ بلكه خود مردم ، هيزم جهنم هستند. انسان ، معمار و مهندس دوزخ است و ظالمان هيزم جهنمند. و اءما القاسطون فكانوا الجهنم حطبا(216)؛ آتش زنه و آتش گيره دوزخ ، ظالمين هستند. ظالمى كه پرچمدار ستم است ، ((وقود)) است . پيروان اين ظالمين نيز هيزمهاى جهنمند. فرعون آتش زنه و آتش گيره جهنم و آل فرعون ، هيزم دوزخ هستند. جهنم انسان ، سر چشمه اش از همين دنياست . آتش قيامت جدا از نفس انسان و اعمال او نيست .
وظيفه حكومت اسلامى
مرحله اول اخلاق اسلامى ، تهذيب نفس خود است ، كه انسان به واسطه آن آتش را از خود دور مى كند. آن گاه نوبت به تدبير منزل مى رسد. و مرحله سوم تهذيب ، اداره و تطهير جامعه و دور كردن آن از آتش است . انسان كامل كسى است كه اين سه مرحله را طى كند. كسى صلاحيت اداره جامعه را دارد كه اين سه منزل را طى كرده باشد.
وظيفه حكومت اسلامى ، سوق دادن مردم به سوى ماوراء طبيعت و دورى از نشئه حس است . وظيفه مهم حكومت اسلامى ، بسط توحيد و معارف غيبى و انسان سازى است . كار انبيا و سياسون الهى ، اداره جامعه و سوق دادن مردم به سوى توحيد است ؛ بسط بندگى و تفسير جهان و انسان بر مبناى توحيد است .
انبيا (عليه السلام ) تهذيب و سازندگى را از خود شروع مى كردند آن گاه به محيط خانواده مى پرداختند و سپس به جامعه روى مى آوردند و در صدد تعذيب و تطهير و تربيت جامعه بر مى آمدند. انبيا و اولياى الهى ، در اثر تهذيب و رياضت نفس ، چون خورشيد تابان مى درخشيدند و اطراف خود را روشن و نورانى مى كردند و هر كس مستعد بود بر اثر نورانيت شمس نبوت و قمر ولايت ، هدايت مى يافت . روش تربيتى انبيا و اوليا علمى بود؛ نه حرفى . حركات و سكنات و اعمال انبيا، همه تعليم و هدايت است . انبيا و اوليا (عليه السلام ) به دنيا به عنوان ابزار و طريقيت مى نگريستند، نه به عنوان موضوعيت . انبيا و اوليا (عليه السلام ) دنيا را به صورت منفى طرد نمى كردند، لكن انغمار و فرو رفتن در دنيا و موضوعيت براى آن قائل شدن را رد مى كردند. رجل الهى دنيا را در خدمت دين به كار مى گيرد و كسانى كه براساس وهم و ماديت زندگى مى كنند، دين را به خدمت دنيا مى گيرند.
منابع
216- ((و اما ظالمان آتش گيره و هيزم دوزخند!)) سوره جن ، آيه 15.


نوشته شده در   يکشنبه 22 اسفند 1389    
PDF چاپ چاپ