پنجشنبه 23 آبان 1398 | Thursday, 14 November 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 28 دي 1389     |     کد : 8096

ضرورت حفظ نظام از دیدگاه امام خمینی ره

ضرورت حفظ نظام از دیدگاه امام خمینی ره

ضرورت حفظ نظام از دیدگاه امام خمینی رحمه الله علیه  و مقام معظم رهبری
در اندیشه امام خمینی رحمه الله علیه ‎، حفظ انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی در رأس همه واجبات قرار دارد و همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی مكلف به حفظ جمهوری اسلامی هستند. مقام معظم رهبری نیز با تأسی به اندیشه امام راحل، حفظ موجودیت انقلاب كه در استمرار نظام جمهوری اسلامی تجسم یافته را اولین وظیفه مردم و مسئولان دانسته و دفاع از نظام اسلامی را اولین و مقدس‎ترین فرایض ملت ایران ذكر می‎كنند. با نگاهی تحلیلی به بیانات حضرت امام رحمه الله علیه  و مقام معظم رهبری می‎توان محورهای اساسی بیانات ایشان درباره فلسفه اولی بودن حفظ نظام اسلامی را به صورت ذیل آورد:

1-از دیدگاه حضرت امام رحمه الله علیه‎، حفظ نظام اسلامی به معنای حفظ اسلام است. از دیدگاه ایشان هدف همه انبیا از اول تا آخر حفظ دین خدا و كلمه حق بوده است و در این راه خودشان را نیز فدا كرده اند؛ بنابراین حفظ نظام اسلامی حتی از «حفظ یك نفر- ولو امام عصر باشد- اهمیتش بیشتر است؛ برای اینكه امام عصر هم خودش را فدا می‎كند برای اسلام.»

2-حضرت امام رحمه الله علیه  وجود اسلام در نزد ملت ایران را یك ودیعه الهی می‎دانند كه برای تربیت و تعالی خود افراد كاربرد دارد. به بیان ایشان اسلام امروز « امانتی است كه از دست رسول الله ما اخذ كردیم و لازم است كه او را حفظ كنیم.» و از آنجا كه حفظ این ودیعه الهی در گرو حفظ جمهوری اسلامی است؛ بنابراین حفظ جمهوری اسلامی یك واجب عینی و اهم واجبات دنیا است.

علاوه بر حفظ اسلام، معرفی صحیح آن به عنوان الگوی توسعه و تعالی مسلمانان و بلكه جهانیان، یكی دیگر از اهداف مهم انقلاب اسلامی است. به بیان حضرت امام خمینی اگر ما در این راه كم كاری كنیم و در شرایطی كه دوست و دشمن به نظام اسلامی چشم دوخته اند، اسلام را ناكارآمد جلوه دهیم، دچار شكستی شده‎ایم كه جبران ناپذیر است. بر همین اساس مقام معظم رهبری می‎فرمایند: «همت ملت ایران باید این باشد كه به نقطه‎ای برسد كه همه رفتارهای او، حركات او، محصولات فكری او، در دنیای اسلام به صورت یك مرجع مسلم و متقن، مورد مراجعه ملتها قرار بگیرد؛ متفكران ملتها، روشنفكران ملتها راه را پیدا كنند؛ این مسئولیت تاریخی ملت ایران است و این راهی است كه به طور طبیعی در مقابل ماست؛ باید این راه را بدرستی طی كنیم.» مسلم است كه برای اثبات كارآمدی اسلام و ارائه آن به عنوان الگوی برتر زندگی سیاسی اجتماعی، اولین گام حفظ نظام اسلامی است.

3-محور اصلی حركت امام خمینی، آگاه نمودن انسان از سرنوشت خود و بیداری وی بر مبنای آموزه‎های اسلامی جهت مبارزه با طاغوت‎های درونی و بیرونی است. از درون همین موضوع لزوم تشكیل حكومت اسلامی استنباط می‎شود. ایشان فلسفه ارسال تمامی پیامبران را تربیت انسان می‎دانند؛ چرا كه انسان عصاره همه موجودات است و اساس عالم در گرو تربیت انسان می‎باشد. عنصر اصلی در این راه مبارزه فرهنگی است؛ مبارزه با شیاطین درونی و بیرونی. از همین رو حضرت امام می‎فرمایند: « جنگ ما جنگ حق و باطل بود و تمام شدنی نیست. جنگ ما جنگ فقر و غنا بود. جنگ ما جنگ ایمان و رذالت بود و این جنگ از آدم تا ختم زندگی وجود دارد.» بر همین مبنا در اندیشه امام راحل و مقام معظم رهبری، نظام اسلامی با شرایط كنونی جهان كه در آن عده‎ای سلطه گر و عده‎ای سلطه پذیر هستند، مخالف است. به بیان حضرت امام « ما تحت رهبری پیغمبر اسلام این دو كلمه را می‎خواهیم اجرا كنیم؛ نه ظالم باشیم و نه مظلوم.» در این شرایط آن چیزی كه بیش از همه اولویت می‎یابد حفظ نظام اسلامی است تا هم رشد و تعالی انسان تحقق یابد و هم بیداری جهانی برای مقابله با نظام استكباری فراهم شود. در ذیل همین موضوع دفاع از مظلومان به ویژه مظلومان و مستضعفان مسلمان معنا می‎یابد كه یكی از محورهای اساسی اندیشه و عمل حضرت امام  رحمه الله علیه  و مقام معظم رهبری را تشكیل می‎دهد. از نظر ایشان راه اصلی دفاع از مسلمانان مظلوم، توسل به آموزه‎های وحدت بخش و رهایی بخش اسلام است. به همین جهت حضرت امام از صدور انقلاب اسلامی سخن می‎گفتند. اساساً فلسفه صدور انقلاب در دیدگاه امام خمینی، اعتلای مستضعفین و بلكه بشریت است. صدور انقلاب به معنای معرفی صحیح اسلام با استفاده از رسانه‎های جمعی و نمایندگان ایران در خارج از كشور است و این صدور انقلاب سبب بیداری مسلمانان و مستضعفان جهان شده و موجبات ایستادگی آنها در مقابل ظلم را فراهم می‎كند. همه این اهداف، زمانی میسر است كه ضرورت حفظ انقلاب و نظام اسلامی به عنوان یك واجب عینی مورد نظر قرار گیرد. از سوی دیگر با توجه به بیانات حضرت امام، صدور انقلاب، خود سبب تقویت حفظ نظام می‎شود. به بیان ایشان « تمام قدرت‎ها و ابرقدرت‎ها كمر به نابودی مان بسته‎اند و اگر ما در محیطی در بسته بمانیم قطعاً با شكست مواجه خواهیم شد.»

اما درباره چگونگی حفظ نظام اسلامی، با نگاهی به بیانات حضرت امام رحمه الله علیه  و مقام معظم رهبری می‎توان به عوامل مهمی اشاره كرد. امام خمینی رحمه الله علیه  بر این اعتقاد بودند كه عوامل موجده انقلاب همانا عوامل مبقیه آن است. آنجا كه در وصیت نامه سیاسی - الهی خود می‎فرمایند: «بی تردید رمز بقای انقلاب اسلامی همان رمز پیروزی است.» یعنی همانگونه كه انگیزه الهی مردم عامل عمده قیام بوده است مقصد الهی نیز عامل تداوم انقلاب بشمار می‎آید. لذا امام راحل بر «حفظ عوامل پیروزی» و حفظ نهضت به همان صورت اولیه برای تداوم و زنده ماندن انقلاب تأكید داشتند. در این رابطه، ایشان بر عواملی از قبیل وحدت مقصد و كلمه، حفظ ارزشها، حضور دائم مردم در صحنه، وفاداری متقابل ملت و مسئولان، نوسازی مادی و معنوی، تقویت و توسعه تبلیغات داخلی و خارجی و حفظ ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام تأكید داشتند. مقام معظم رهبری نیز علاوه بر تأكید بر این موارد با تأسی به اندیشه امام راحل و در نظر گرفتن شرایط جدید پیش روی نظام اسلامی، موضوع ارائه الگوی توسعه اسلامی- ایرانی و عملیاتی نمودن گفتمان پیشرفت همراه با عدالت را طی سالهای اخیر به جد دنبال نموده‎اند كه تنها ضامن حفظ انقلاب و نظام اسلامی در دهه چهارم انقلاب است.
حمزه عالمى


نوشته شده در   سه شنبه 28 دي 1389    
PDF چاپ چاپ