سه شنبه 6 اسفند 1398 | Tuesday, 25 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 27 آذر 1389     |     کد : 7185

شورشها و قيام هاي در زمان هارون

شورشها و قيام هاي در زمان هارون

شورشها و قيام هاي در زمان هارون
از مشکلات هارون نفوذ علويان و گسترش مذهب تشيع بود و بمنظور جلوگيري از اين نفوذ بسياري از آنها را کشت يا به زندان افکند ودر همان سال هاي نخست علويان را که در بغداد قدرتي به هم رسانده بودند بيرون کرد وبه مدينه باز گرداند.
ابن طباطباي علوي از همان سال نخست سر به شورش برداشت.
در سال 176 يحيي بن عبد الله بن حسن در ديلم قيام کرد که با مکر فضل بن يحيي برمکي تسليم شد.
خوارج نيز که محل سنتي‏ شان در جزيره حد فاصل دجله و فرات بود بار ها بر هارون شوريدند در سال 171 ه صحصح خارجي در آن ناحيه سر به شورش برداشت و پس ازکشتاري در موصل گرفتار سپاه اعزامي هارون گرديد و کشته شد.
بار ديگر در سال 178 ه ـ وليد به طريف خارجي در همان منطقه شورش کرد و والي نصيبين را کشت و  به ارمنستان و  آذربايجان رفت و پس از آن در سال 179 به بين النهرين بر گشت و از دجله گذشت و تا حلوان پيش راند.
هارون يزيد بن مزيد شيباني را براي سر کوبي وي فرستاد و او اين غائله را خاموش کرد.
خوارج در سيستان و بخشي از افغانستان امروزي نيز حضور داشتند آنها در سال 185 ه ـ در بادغيس و کابل به رهبري حمزه خارجي سر به شورش برداشتند که مورد حمله سپاه عباسي قرار گرفته و شکست خوردند.
در افريقا نيز قبايل بربر از سال 178 تا 181 با عباسيان در گير بودند ودر اين زد و خوردها گاهي پيروزي با عباسيان بود و گاهي با قبايل شورشي.
هارون هرثمه بن اعين را با سپاهي انبوه براي سرکوبي  قبايل بربر فرستاد او توانست شورش را موقتا خاموش کند اما دريافت که توان ختم نهايي غائله را ندارد و لذا از فرماندهي سپاه کناره ‏گيري کرد و به مشرق بازگشت هارون ابراهيم اغلب را مامور نظم در آفريقا کرد وي دولت اغلبيان را پايه ريزي نمود و کمي بعد دعوي استقلال کرد و نفوذ عباسيان جز به اسم از افريقا رخت بربست ، اغلبيان شهر قيروان را که در جنوب غربي تونس فعلي بود به عنوان پايتخت خود انتخاب نمودند و تا سال 296 که فاطميان مصر بر قيروان مسلط شدند در آنجا حکومت کردند.
در سال 176 منازعات قديمي قبايل يمني وعدناني در سوريه  به جنگ خونيني  منجر شد و دو سال تمام ادامه داشت هارون در مقابل اين نزاع که موجب ضعف مردم اين ناحيه مي ‏شد کاري انجام نداد چون با خاندان بني عباس خوشبين نبود.
ده سال بعد ، باز جنگهاي داخلي  در اين منطقه تجديد شد و اين بار هارون در آن دخالت کرد و موسي پسر يحيي برمکي را مامور آرامش شام نمود و او فتنه را خاموش نمود و بين قبايل صلح داد.
در خراسان که مردم از ظلم و ستم علي بن عيسي بن ماهان حاکم منصوب از طرف هارون به ستوه آمده بودند به رهبري فردي بنام رافع بن ليث سر به شورش برداشتند.
علي بن عيسي بعد از اينکه حاکم سمرقند توسط رافع  بن ليث کشته شد ، پسر خودش را براي سر کوبي فرستاد ولي در جريان درگيري فرزند علي بن عيسي کشته شد و سپاه او شکست خوردند.
شورش رافع  در سمرقند واطراف آن همچنان ادامه داشت تا اينکه هارون به  قصد سرکوبي وي به خراسان عزيمت نمود ودر راه بيمار شد و در سال 193 در طوس در گذشت.
و پس از وي مامون توانست شورش رافع بن ليث را سرکوب کند. (1)
پي ‏نوشت
1 ـ اين مقاله اقتباسي است از دو کتاب «از پيدايش اسلام تا ايران اسلامي، ص 291 و 922» و کتاب «تاريخ سياسي اسلام، ج 2، دکتر حسن ابراهيم حسن، ص 66 و 67 و 86» .


نوشته شده در   شنبه 27 آذر 1389    
PDF چاپ چاپ