سه شنبه 1 بهمن 1398 | Tuesday, 21 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 18 آذر 1389     |     کد : 6820

ساختن منبر براى حضرت رسول خدا ص

ساختن منبر براى حضرت رسول خدا ص

ساختن منبر براى حضرت رسول خدا ص
در سـال هـفـتـم هـجـرى بـراى آن حـضرت منبرى سه پله ساختند كه بالاى آن خطبه خواند، جابربن عبدالله گويد: رسول خدا صلى الله عليه و آله به وقت خطبه خواندن بر تنه درخـت خـرمـايـى ، تـكـيـه مـى كـرد، زنـى از انـصـار گـفـت : يـا رسـول الله مـن غـلامـى دارم نـجـار اسـت بـگـويـم براى شما منبرى بسازد كه در آن خطبه بخوانيد؟ فرمود: آرى ، غلام براى آن حضرت منبرى ساخت كه سه پله داشت (يعنى دو پله و يـك مـحـل نـشستن ) روز جمعه بر منبر خطبه خواند، تنه درخت خرما از مفارقت حضرت مانند بـچـه گـريه كرد (و صدا از آن شنيده شد) حضرت پايين آمد و دست بر آن ماليد تا آرام شد... چون در عصر بنى اميه مسجد را تغيير دادند، ابى بن كعب آن درخت را به خانه برد و نگاه داشت تا پوسيد و از بين رفت (628)
ابـن شـهـر آشوب در مناقب ، ج 1، ص 90، تصريح كرده كه اين مطلب از امام سجاد عليه السـلام نـيز نقل شده است . آرى آن از مصاديق تكوينى آن حضرت بود، به حكم و ان من شـى ء الا يـسـبح بحمده ولكن لاتفقهون تسبيحهم (629) ، اين جمادات شعور دارند و هـمـه عـقـل هـوشمند و نزد ما نامحرمان خاموش هستند. ناگفته نماند اين قضيه كاملا مشهور و حتى به اشعار عرب و عجم نيز راه يافته است
آخرين سخن
بـه نـظـر مـى آيـد در سـال هـفـتـم هـجـرى سـوره مـسـتـقـلى نـازل نـشـده ، مـگـر بـعـضـى از آيـات مـتـفـرقـه كـه نـقـل كـرده انـد، سـمـهـودى در وفـاءالوفـاء و حـلبـى در سـيـره در آخـر جـلد سـوم نـقـل كـرده انـد كـه لبـيـد بـن اعـثـم يـهـودى در سـال هـفـتـم رسـول خـدا صـلى الله عـليه و آله را سحر كرد و سوره فلق و ناس معوذتين در بـطـلان آن سـحـر نـازل گـرديـد ولى در ايـن رابـطـه بـيـشـتـر روايـات اهل سنت آن هم به طور زننده نقل شده است (630)
منابع
628- بحارالانوار، ج 21، ص 47
629- سوره اسراء، آيه 44
630- طـالبـان تفصيل به مجمع البيان و بحارالانوار، ج 17، ص 69، به بعد و كتب اهل سنت رجوع كنند.


نوشته شده در   پنجشنبه 18 آذر 1389    
PDF چاپ چاپ