جمعه 27 دي 1398 | Friday, 17 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 22 آبان 1389     |     کد : 5449

زن و محبوبيت مرد

زن و محبوبيت مرد

زن و محبوبيت مرد
زندگى خوشبخت آن زندگى است كه حاوى دو زيبايى باشد يك زيبايى درونى و يكى هم زيبايى بيرونى .
اگر يكى از اين دو قسم زيبائى خدشه دار شود زيبائى كل زندگى كه مفهوم خوشبختى را بهمراه دارد، در معرض خطر و آسيب قرار خواهد گرفت . زيبائى درون آرامش آور و زيبائى بيرون آبرو آفرين است .
يك خانواده هم بايستى داراى آرامش لازم و كافى و هم داراى آبرو باشد در رابطه با آرامش درون و نقش زن گفتارى را آورديم و نقش حساس زن در آنرا بيان كرديم كه آرزومنديم بيش از پيش به آن توجه و عنايت نموده و به زيبائى هاى درون زندگى بيشتر اهتمام بورزيد. تا از آرامش كه حاصل زيبائى درونى است بيشتر بهره مند گرديد.
اما زيبائى بيرون كه به زندگى شما وجه ارزشى و به تعبيرى آبرو مى دهد.
بازيگر اصلى ظاهرا در اين زيبائى مرد است وليكن اگر از ما سوال كنيد.
خواهيم گفت كه واقعا در اين نقطه هم زن نقش اساسى را بازى مى كند.
سوال خواهيد نمود چگونه ؟
قبلا از اينكه به سوال شما پاسخ دهيم لازم است مقدمتا مطلبى را خدمتتان عرض نمائيم ما در كتاب آئين دوست يابى فصلى را پيرامون محبت قرار داده و مفصل در رابطه با آن سخن گفتيم ، مى توانيد جهت اطلاعات بيشتر به آن مراجعه نمائيد در اينجا به قسمتى از آن مباحث بصورت گذرا اشاره نموده تا پاسخ اصلى سوال را خود دريابيد.
محبت محرك و در عين حال معيارى ارزشى است كه بواسطه آن انسان به انسانيت و ارزش واقعى خود رسيده و در پرتو آن رشد و تربيت و كمال مى يابد.
حتى ظهور استعدادها هم وابستگى تنگاتنگى به آن دارد كه اين حقيقت هم از آيات مباركه قرآن و هم از خطابات نورانى اهل بيت (عليهم السلام ) ظاهر مى گردد.
با اين اشاره مختصر خواهيد يافت كه محبوبيت لازمه زيبائى براى يك مجموعه است اگر يك شخص يا خانواده محبوب قرار گرفت يعنى ديگران آنرا دوست داشته باشند بدانيد و بدانيم آن شخص يا خانواده و يا... موفق خواهد بود.
با اين بيان سوال شما پاسخ داده شد.
چگونه ؟
بله ، اگر خانواده كه در درجه اول مرد و زن هستند به زندگى خود محبوبيت بدهند يعنى بدنه زندگى را محبوب ديگران بكنند ما به آن درخشش گوهر زندگى كه زيبائى بيرونى ناميديم دست يافته ايم .
نگاه كنيد:
مرد در زندگى نقش بدنه زندگى را بازى مى كند اگر اين بدنه طورى جلوه كرد كه محبت ديگران را به سمت و سوى خود متمايل نمود نتيجه روشنى به دنبال دارد و آن همان زيبائى بيرونى زندگى است .
در اينجا:

اولا عيوب زندگى پوشيده مى شود.
ثانيا به عنوان يك زوج موفق و خوشبخت قلمداد مى شويد.
شايد بفرماييد اين را قبول كرديم حال اين چه ارتباطى با جايگاه زن دارد؟ اينجا نقش زن در ايجاد محبوبيت براى مرد و به عنوان بدنه زندگى روشن مى شود، اگر مرد محبوبيت پيدا بكند زيبائى بيرونى زندگى بدست مى آيد لذا بايستى براى محبوبيت همسر خود در اجتماع تلاش كنيد تا اجتماع و مردم آن بيشتر همسر شما را دوست داشته باشند تا:
اولا زيبائى بيرونى زندگى كه بر عهده مرد است تامين شود.
ثانيا تعادلى بين زيبائى دورنى و بيرونى حاصل شود.
اگر يك زندگى از درون زيبا ولى از بيرون زيبا نباشد اين عدم تعادل آرام آرام به رفع و تضييع زيبائى درون مى انجامد و نتيجه آن تضييع آرامش و... خواهد بود همانطور كه عكس آن هم صادق است .
با اين تعبير شما هم با ما هم عقيده شده ايد بايستى كارى بكنيد كه محبوبيت همسر در اجتماع زياد شود.
خوب قبول كرديم .


حال چه كنيم تا محبوبيت همسر و مرد در اجتماع زياد شود؟
جواب اين سوال روشن است در اينجا به بعضى از امورى كه به محبوبيت شوهر شما مى افزايد اشاره مى نمايم .
تا بتوانيد با استفاده از آنها زندگى خود را زيباتر نمائيد.
1- رسيدگى و توجه دقيق به پوشش ، انضباط و آراستگى مرد.
اولين ملاقاتهاى افراد جامعه با ظاهر همسر شما صورت مى گيرد و بعد از آن با اخلاق او، طبيعتا قبل از اينكه او با كسى سلام و گفتگو بكند لباسها و انضباط اوست كه بنظر ديگران رسيده و براى آنها جاذبه يا دافعه خواهد داشت .
اگر چه ما معتقديم لباس شرافت نمى آورد وليكن معتقديم انضباط شرافت مى آورد، حضرت نبى اكرم (صلى الله عليه وآله ) هنگام خروج از منزل عطر مخصوص استفاده مى كردند، موهاى خود را شانه و لباسها و عمامه مبارك را منظم كرده و سپس خارج مى شدند.
اين براى چه بود؟ آيا نه اينست كه خود اينها هم جاذبه آفرين و محبوبيت آور است .
زيبائى ظاهر همسر شما در خارج از منزل بيانگر ميزان همت شما در منزل است .
شايد بگوئيد خود پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله ) اين كار را انجام مى داده اند نه همسر ايشان .
جواب خواهيم داد كه ما از شما مى خواهيم كه مرد شما با ظاهرى زيبا وارد اجتماع شود اگر خودش به اين كار علاقه مند است كه خدا را شكر و الا اين وظيفه شماست كه در نظافت او تلاش و كوشش نمائيد تا ظاهر او زيبنده و جاذبه دار باشد.
اينطور نيست ؟
2- عيوب همسر خود را براى هيچ كس حتى والدين خود يا همسرتان بيان نكنيد.
آيه قرآن مى فرمايد: ((هن لباس لكم ))
يعنى زنها بايستى پوشش مناسب براى عيوب مردان باشند. آيا غير از اينست كه اگر عيوب همسرتان را به كسى گفتيد نتيجه سرزنش ها به خود شما برمى گردد و در نهايت مى گويند اينست كه تو خود انتخاب كرده اى ، در نتيجه چه مى شود؟ همه به زندگى شما ايراد گرفته و زيبائى بيرونى زندگى شما تحديد مى شود.
آنقدر بايستى در پوشش عيوب دقيق و حساس باشيد كه حتى اگر كسى قسم خورد كه شوهر شما فلان عيب را دارد شما هم قسم بخوريد كه خير، از اين عيب دور است و اينطور نيست (آبرودارى از يك مسلمان دروغ محسوب نمى شود.)
بنابراين اولا ايرادات همسر خويش را به كسى نگوئيد ثانيا اگر خواستيد هم بگوئيد فقط به همسر خودتان آن هم در محيطى آرام ، تنها و با عطوفت مطرح نمائيد.
البته بعضى از خانمها عادت دارند در هنگام صحبت هاى زنانه بعضى از اين صحبت ها را دوستانه مطرح نمايند وليكن غافل از آنند كه آبروى شوهر خويش را مقابل دوست خود برده اند و محبوبيت او را كم كرده اند.
پس فراموش نكنيد زيبائى زندگى به چشم پوشى و كتمان عيوب و عدم اظهار به غير مى باشد.
3- مرد و فعاليت هاى اجتماعى
فعاليتهاى اجتماعى مرد بخشى از وقت شبانه روز او را به خود اختصاص ‍ مى دهد كه طبيعتا از ميزان وقت حضور در منزل و كنار شما كم مى گردد.
بنظر اوليه شما، شايد اين يك عيب مرد باشد و دوست داشته باشيد كه مرد بيشتر اوقاتش را در منزل بگذراند تا با شما بوده و محيط خانه گرمتر باشد بله ما هم با نظر شما موافقيم و نظر شما را قبول داريم وليكن توجه به يك نكته لازم و ضرورى است كه اگر شما هم بدان توجه كنيد به منظور ما هم نزديكتر شده و فعاليت اجتماعى مرد و تلاش جنبى او را در كنار زندگى تائيد مى كنيد و از اين به بعد چه بسا از شوهر خود تقاضا مى كنيد در فعاليت هاى اجتماعى عام المنفعه ، خيريه ها و حسينه ها و... شركت نمايد.
فعاليت و همكارى هاى اجتماعى مرد نقش اساسى در جلب محبوبيت او داشته و سازمان روحى او را تصحيح و اصلاح و نياز آنرا برآورده مى كند. مرد به جهت تنوع طلبى خاص اجتماعى كه ويژه اوست بايستى در امور عام المنفعه مثل خيريه ها و... فعاليت نمايد تا اولا در رشد و ارتقاء معنويت خود تلاشى كرده باشد ثانيا نياز به محبوبيت را از جهت اينگونه فعاليتها تامين كرده و انسان صاحب وجه اى در ميان جامعه گردد.
طبيعتا خود شما هم قائل و مايليد كه همسرتان با چنين فعاليتهاى دينى و مذهبى بركت در زندگى شما آورده و به زندگى شما شكل و شماى خاص و ويژه خودش را بدهد.
با اينكار شما توانسته ايد تعداد افرادى كه با همسر شما در ارتباط سالم هستند را افزوده و در حقيقت و او را محبوبتر در ميان جامعه و مردم كرده باشيد.
و اگر خودش شما انصاف بدهيد كه مى دهيد خواهيد ديد كه واقعا ارزش ‍ آنرا دارد كه مرد ساعاتى از شبانه روز را به چنين فعاليتهائى مشغول شود و از حضور در منزل بكاهد تا ابهت و جايگاه ويژه ارزشى در اجتماع پيدا نمايد.
4- مرد و دوستان صالح و سالم او:
طبيعتا متناسب با شرايطى سنى كه همسر شما دارد دوستانى از دورانهاى مختلف سنى داشته و كم و بيش با آنها ارتباط دارد سعى كنيد در ارتباط همسرتان با دوستان سالم نهايت تلاش خود را بنمائيد. اينكار اولا محبوبيت همسر شما را در ميان دوستان زيادتر نموده ثانيا شادابى روحى او را افزايش مى دهد.
حضرت نبى اكرم (صلى الله عليه وآله ) يكى از امورى را كه موجب فرح و شادى و شادابى مومن مى شود ملاقات دوستان صالح معرفى مى نمايند.
بنابراين با ازدواج سعى نكنيد شوهرتان را انحصارى و او را از اجتماع و دوستان اجتماعى اش محروم نمائيد اين پديده اثر سوئى دارد كه به خود شما و زندگى شما بر مى گردد.
زيبائى بيرونى زندگى شما را تضييع و در حقيقت به خوشبختى شما ضربه مى زند.
بله در صورتيكه دوستان او از نظر اخلاقى و رفتارى صلاحيت لازم و كافى جهت ارتباط با همسر شما را ندارند با عطوفت و مهربانى و با منطقى كه در هاله اى از لطف است از او بخواهيد كه با آنها كمتر ارتباط داشته و آرام آرام دوستان صالح را جانشين آنها بكند. اين روش ، خيرخواهى شما را براى او ثابت مى كند در غير اين صورت ممكن است تصور نمايد كه شما خداى ناكرده خودخواه و مغرور هستيد.
5- مرد و ديندارى :
هم شما مى دانيد و هم ما، آن كسى كه ما را در نظر مردم مجبوبيت و دوست داشتنى مى كند فقط خداست و همه به اين حقيقت باور داريم ، چه بسا دوستانى كه به دشمن تبديل و دشمنانى كه به دوست مبدل شده اند آيا در آن هنگام دوستى و يا هنگام دشمنى به اين نكته توجه كرده ايم چه كسى است كه محبت ما را در دل مردم مى اندازد و ما را محبوب آنها مى كند؟ همه اعتراف مى كنيم آن كسى كه محبت ما را در دل مردم زياد مى نمايد خداوند كريم و لطيف است .
پس چه كنيم كه او از كرمش ما را محبوب در ميان جامعه كند.
خدا در قرآن كريم فرموده است : ان الذين امنوا و عملوا الصالحات سيجعل لهم الرحمن ودا
اگر پرهيزگار شديم خداوند ما را محبوب همه اهل آسمانها و زمين مى كند و به آن اندازه كه در پرهيزگارى موفق بوديم در محبوبيت هم موفقيم . چه بسا افراد زيادى ناخود آگاه به ما علاقمند و ما را دوست مى دارند در حاليكه ظاهرا هم هيچ خدمتى به آنها نكرده ايم . پس جايگاه دين و دين دارى را در زندگى خصوصى و عمومى فراموش نكنيم تا با شادابى روحى و معنوى بتوانيم زندگى شيرين و زيبائى داشته باشيم .
6. عزت نفس و ادعاى اغنا:
موضوعى كه كم و بيش همه ما بدان مبتلا و عموما از ناحيه آن صدمه مى بينيم عدم عزت نفس مى باشد. توجه به جايگاه ديگران اعم از مال و جاه و مقام و بى توجهى به ارزشها و نعمتهاى خدادادى گاهى اوقات ، منشا تخريب خود و افراد پيرامومن خود بخصوص شوهر مى شود.
شايد شما هم اينگونه افراد را ملاحظه كرده ايد، هميشه دم از ندارى و نيستى ميزنند، در حاليكه خداوند متعال به آنها نعمت داده و زندگى تقريبا مرفهى هم دارا مى باشند ولى عدم عزت نفس موجب آن مى شود كه در مقابل ديگران اعم از دوستان يا اقوام اظهار نيازمندى و نيستى بكنند.
شايد بنظر شما اين كار صحيح باشد و بعضى بر اين باورند كه اين كار انسان را از چشم و نظر دور مى كند بله صحيح است احتمال شما ممكن است صحيح باشد وليكن چرا ما براى پرهيز از چشم و نظر كه بعضى بدان معتقدند، از اين طريق غير معقول استفاده نمائيم . مراقبت در اين زمينه روشهاى خاصى دارد كه در جاى خويش آمده است .
استفاده از اين طريق انسان را از ورطه انسانيت خارج و از حقيقت دور و در نهايت محبوبيت را كم مى كند. اگر هم بر فرض مثال كمبودى هست عفاف و عفت شما بايد مانع از اظهار فقر بشود. آيا قرآن توصيه به عفت نمى كند؟ يحسبهم الجاهل اغنياء من التعفف
بعضى ها از شدت عفاف (در عين حال ندارى ) نمى گذارند تا كسى كمبودهايشان را بفهمند و علاوه ديگران تصور مى كنند كه آنها غنى هستند.
شما هم بايستى اينگونه زندگى كنيد مراقب عفاف و آبروى خود باشيد. بود يا نبود زندگى را حتى به والدين خود هم نگوئيد. سلامتى و عزت نفس ‍ سرمايه اى است كه قابل معاوضه با هيچ چيزى نيست.
آيا غير از اينست كه اگر بگوئيد نيست به چشم خفت و خوارى به شما و همسرتان نگاه كرده و شما ناخود آگاه سبك شده ايد.
اگر عزيز و صاحب عزت نفس شديد، محبت شما و همسرتان در قلوب افراد قرار خواهد گرفت و از ثمرات اين محبت بيشتر بهره مند خواهيد شد.
7- احترام :
احترام زن به مرد در منزل و يا خارج منزل يك زيبائى خاصى به شخصيت زن و مرد مى دهد كه شايد گاهى اوقات مورد حسادت ديگران قرار گيرد. در عين حال محبوبيت زن را نزد شوهر و محبوبيت آندو را نزد افراد جامعه صد چنان مى كند كه در رابطه با بحث اسلوب زندگى بيشتر به آن اشاره مى نمائيم و بيان خواهيم كرد كه اگر در زندگى زناشوئى فقط همين احترام باشد دستيابى به تمامى مقاصد ارزشمند زندگى مقدور خواهد بود.
8- از تعريف بيش از حد ديگران بپرهيزيد:
هر انسانى بنا به فطرت و غريزه هائى كه دارد داراى كمالات انسانى و همچنين بخاطر عدم عصمت داراى يكسرى عيوب و نواقصى مى باشد كه بايستى اين مطلب مد نظر همه مردان و زنان قرار گيرد و به هيچ انسانى به ديد تمام نگاه نكنند.
خانمهاى محترم اين مطلب را بايستى مورد ملاحظه قرار داده و هيچ وقت شوهر خود را با ديگران مقايسه ننمايند و امتيازات مردان ديگر را به رخ همسر خود يا به فرد ديگر نكشانند. در اينحال اضافه براينكه ارزش شوهر خود را پيش خود كم كرده ايد جايگاه او را نزد ديگران هم تضييع نموده ايد. حال خود قضاوت كنيد چه نتيجه اى بدنبال خواهد داشت ، مگر غير از اينست كه بازتاب منفى اين كم ارزشى به شما و زندگى شما بر خواهد گشت . پس شما كه خواهان زندگى شيرين و خوشبختى كامل هستيد بايستى مراقب باشيد.
در مقابل از هر عملى كه بنحوى شوهر شما را در ميان جمع دوستان ، خانواده و يا جامعه بنحو عقلائى و شرعى محبوب مى كند نبايستى دريغ نمائيد.
تا از زيبائى محبوبيت همسر خود بتوانيد:
اولا: آرامش و متانتى خاص به همسر خود هديه كرده باشيد.
ثانيا: شخصيت اجتماعى او را بالا برده باشيد.
ثالثا: بتوانيد به قابليت خود در انتخاب همسر افتخار كنيد.
رابعا: در تربيت فرزند كه لازمه اساسى آن سلامت شخصيت پدر و مادر است موفق بوده باشيد.


نوشته شده در   شنبه 22 آبان 1389    
PDF چاپ چاپ