سه شنبه 1 بهمن 1398 | Tuesday, 21 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 15 آبان 1389     |     کد : 5111

شکوه آفرینش›› جهان بيني توحيدي ››پیشگفتار

شکوه آفرینش›› جهان بيني توحيدي ››پیشگفتار

‹‹ آیه های زندگی 3 ›› شکوه آفرینش›› جهان بيني توحيدي ››پیشگفتار
بسم اللّه الرّحمن الرّحيم
الحمدللّه ربّ العالمين و صلي اللّه علي محمّد و اله الطّاهرين
به نام آن كه جان را فكرت آموخت
چراغ دل به نور جان برافروخت
ز فضلش هر دو عالم گشت روشن
ز فيضش خاك آدم گشت گلشن
توانايي كه در يك طرفة العين
ز كاف و نون پديد آورد كونين
چو قاف قدرتش دَم بر قلم زد
هزاران نقش بر لوح عدم زد
از آن دم گشت پيدا هر دو عالم
وز آن دم شد هويدا جان آدم
در آدم شد پديد از عقل تمييز
كه تا دانست از آن اصل همه چيز
«ستايش خداوندي را سزاست كه حواس پنجگانه او را درك نكنند و مكانها او را دربر نگيرند، ديدگان او را ننگرند و پوششها او را پنهان نسازند. با حدوث آفرينش ازلي بودن خود را ثابت كرد و با پيدايش انواع پديده ها وجود خود را اثبات فرمود؛ و با همانند داشتن مخلوقات ثابت شد كه خدا همانندي ندارد.»
«ستايش خداوندي را سزاست كه چشمها او را نميتوانند بنگرند و زبانها از وصف او عاجزند و وهم و خيال از درك ذات او فروم انده اند، اشياي عالم را بدون اينكه چيزي موجود باشد آفريد و بدون مثال و نمونهاي ايجاد كرد، با قدرت خود پديد آورد و با ارادة خود ايجاد نمود در حالي كه نه به آفريدن آنها نيازمند بود و نه از خلقت آنها سود ميبرد، جز آنكه خواست حكمتش تحقق يابد و همه را به اطاعت و بندگي آگاه نمايد و قدرت خود را آشكار كند و به همه راه بندگي بياموزد و دعوت خود را عزت بخشد.»


قرآن و آفرينش

و اما بعد، خداوند كتاب بزرگ و باعظمتي را فروفرستاده كه در توصيف شكوهش فرمود: « لَو اَنزَلنا هذا القُرانَ عَلي جَبَلٍ لَرَأَيتَه خشعاً مُتَصدِّعاً مِن خَشيةِ اللّهِ. » كتابي كه اگر در آن تدبّر نكنيم مورد ملامت الهي واقع ميشويم: « اَفَلايَتَدَبَّرُونَ القران اَم عَلي قلوبٍ اَقفالُها .» كتابي كه از هيچ چيز فروگذار نكرده است: « مافَرَّطنا فِي الكِتاب مِن شَيءٍ »؛ و همه چيز در آن بيان شده است: « وَنَزَّلنا عَلَيكَ الكتاب تِبيناً لِكُلِّ شَيءٍ »؛ و چون قرآن برنامة هدايت خداوندي براي همة مردم است: « هُديً لِلنّاسِ »؛ از هر گونه جهل و خطا و سهو و نسيان مصون است و تخلف و اختلافي در آن راه ندارد: « لايأتيه الباطِلُ مِن بَينِ يَدَيهِ وَلا مِن خَلفهِ »؛ و اگر در صدها آية آن سخن از طبيعت و پديده هاي مادّي عالم رفته «سَنُريهِم ايتِنا فِيالا´فاقِ وَفي اَنفُسِهِم حَتّي يتَبَيَّنَ لَهُم اَنَّهُ الحَقُّ » نشان آن است كه آنها از راه هاي هدايت اند: « اِنَّ هذا القُرانَ يَهدِي لِلّتي هِيَ اَقوم. » قسمهاي خداوند به آنها نيز شاهدي ديگر بر اهميت توجه به آنهاست: « وَالشَّمس وَضُحيها وَالقمرِ اِذا تَليها والنّهارِ اِذا جَلّيها وَاللّيلِ اِذا يَغشيها وَالسَّماءِ وَمابَنيها وَالارضِ وَماطَحيها. » آري، جهان يكسر آيات و نشانه ها و ملك خداست: « لَهُ ما فِيالسَموات وَما فِي الارضِ وَهُوَ العَليُّ العَظيمُ تَكادُ السَموات يَتَفَطَّرنَ مِنَ فوقِهِنَّ والملائكةُ يُسَبّحونَ بِحَمدِ رَبِّهِم. » از اين روست كه همة عالم درمحضر خداست و علم خداوند به آنها علم حضوري است و او همه چيز را ميد اند اَلَم تَرَ اَنَّ اللّهَ يَعلَمُ ما فِيالسَموات وَ ما في الارضِ و او با هر چيز و شاهد هر چيز است اَوَلَم يَكفِ بِرَبِّك اَنَّهُ عَلي كُلِّ شيءٍ شهيدٍ و شناخت خود را بر همگان واجب كرده است فَاعلَم اَنَّهُ لا اِله اِلاّْْْْ اللّه . آري، به عالم بنگريد و بار ديگر بنگريد به دقت نظارت كنيد به كمال مطلق هستي ميرسيد فارِجعِ البَصَرَ هَل تَري مِن فُطُورٍ ثُمَّ ارجِعِ البَصَرَ كَرَّتَينِ .
مشو محبوس اركان وز طبايع
برون آي و نظر كن در صنايع
تفكر كن تو در خلق سماوات
كه تا ممدوح حق گردي در آيات
ببين يك ره كه تا خود عرش اعظم
چگونه شد محيط هر دو عالم
چرا كردند نامش عرش رحمان
چه نسبت دارد او با قلب انسان
چرا در جنبش اند اين هر مادام
كه يك لحظه نميگيرند آرام
مگر دل مركز عرش بسيط است
كه آن چون نقطه وين دور محيط است
برآيد در شبانروزي كمابيش
سراپاي تو عرش اي مرد درويش
از او در جنبش اجسام مدوّر
چرا گشتند؟ يك ره نيك بنگر
ز مشرق تا به مغرب همچو دولاب
همي گردند دائم بي خور و خواب
به هر روز و شبي اين چرخ اعظم
كند دَوري تمامي گِرد عالم
وزو افلاك ديگر هم بدان سان
به چرخ اندر همي باشند گردان
شيخ محمود شبستري
اغتنام فرصت
فرصتها چون ابرها درگذرند و بر عاقلان و عالمان و ذي نفوذان است كه از آن بهره گيرند الفُرصَةُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحابِ فَانتَهِزُوا فُرَصَ الخَير قبل از آنكه از رفتنش پشيمان شوند و گويند اَن تَقُولَ نفسٌ يا حَسرَتي عَلي مافَرَّطتُ في جَنبِ اللّهِ.
راديو قرآن و فرصت بهار
بهار از يك سو با پيامهاي توحيدي و معرفتي در راه است كه سزاست و بايد هم از جمال و زيبايي آن به مبدأ و صانع جميلش رو كنيم وگرنه بهرة ما از آن بهرة حيوانات است يَعلَمونَ ظاهِراً مِنَ الحَياةِ الدُّنيا وَ هُم عَنِْْْْ الاخِرَةِ هُم غافِلونَ و هم از تحول پيش آمده در طبيعت به معاد خويش و جهان و حشر و نشرمان بينديشيم كه كَذلِكَ النُّشُورُ و كَذلكِ الخُرُوج و از سوي ديگر با توجه به فرهنگ اجتماعي ما ايرانيان مصادف است با روزهاي فراغت براي بيشتر مردم، خصوصاً جوانان و نوجوانان عزيز، و راديو قرآن كه در دو نوبت گذشته تجربة موفق و درخشاني در طرح آيه هاي زندگي تحصيل كرده بود اين بار نيز به مدد الهي و ياري رسول خدا(ص) و ائمة بقيع عليهم السلام و گل زيباي هستي زهرا سلام الله عليها و همت خالصانه و تلاش دلسوزانة برادر عزيز جناب آقاي دكتر حسين ساري، مدير محترم شبكة راديويي قرآن و مساعدت و همفكري افاضل گرام و استادان عظام آقايان سيد مهدي فاطميان، دكتر معارف، دكتر لساني، و محمد تقي فيض بخش به اين مهم دست يازد و ما از باب وَاشكُرُوا نِعمَةَ اللّهِ شاكر خداييم و از باب يَستَبسِرونِ بِنِعمَةٍ مِنَ اللّه به اين نعمت و لطفش شادمان.
سي آيه نشان سي جزء
و با اينكه در صدها آيه از آيات وحي خداوندي مستقيماً سخن از نشانه هاي پديده ها و خلق اوست، لكن به دليل اجراي اين طرح در ظرف زماني محدود پانزده روز اين بار عدد سي را برگزيديم به تبرّك تعداد اجزاء اين كتاب مقدس و تلاش شد تا قصد الهي از طرح اين آيات كه تقويت ايمان به مبدأ و معاد است و گم نكردن راه در آن جاري باشد. با تأكيد بر اينكه دانش حقيقي و ناب پديدهاي زميني و آسماني نزد اهل بيت عليهم السلام است، چه اينكه امام علي(ع) فرمودند: اَيُّهاالنّاسُ سَلُوني قَبل اَن تَفقِدوني فَلانَا بِطُرُقِ السَّماءِ اَعلَمُ مِنّي بِطُرُقِْْْْ الارضِ... اي مردم پيش از آنكه مرا نيابيد آنچه ميخواهيد از من بپرسيد كه من راه هاي آسمان را بهتر از راه هاي زمين ميشناسم. بپرسيد قبل از آنكه فتنه ها چونان شتري بي صاحب حركت كند و مهار خود را پايمال نمايد و مردم را بكوبد و بيازارد و عقل را سرگردان كند.
وَما تَوفيقي اِلاّْ بِاللّهِ عَلَيه تَوَكَّلتُ وَاِلَيهِ اُنيبُ وَالحَمدُلِلّهِ رَبِّ العالَمين.
وَالسَّلام عَلَينا وَ عَلي عِبادِاللّهِ الصالحين
حسين اسكندري
27 ذيحجة 1423 ه ق
10 اسفند 1381 ه ش
تهران


نوشته شده در   شنبه 15 آبان 1389    
PDF چاپ چاپ