يکشنبه 29 دي 1398 | Sunday, 19 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 28 مهر 1389     |     کد : 4191

ميزان الحكمه

ميزان الحكمه

کتابشناسي حديث شيعه
ميزان الحكمه
مؤلّف:
محمد محمدی ری شهری (معاصر)
معرفی اجمالی كتاب:
این كتاب در جمع آوری آیات و روایات با ترتیبی خاصّ و نظمی نوین به رشته تحریر درآمده است از یك سو آیات و روایات را در ابواب گوناگون در اختیار مشتاقان قرار داده و از سوی دیگر سفینه ای است برای گشت و گذار در دریای معارف قرآن و حدیث و دائره المعارفی گرانسنگ از معارف و علوم اسلامی می باشد. این اثر وزین با بهره گیری از نظم و ترتیب الفبایی و موضوعی محققان را به سوی آیات قرآن كریم و احادیث شریف پیامبر گرامی و امامان معصوم ـ علیهم السلام ـ در منابع شیعی و اهل سنت رهنمون می سازد. و در واقع بر آن است تا با به كارگیری فن آوری ها و ابزارهای نوین، دانشنامه حدیثی و روایی بزرگی فراهم آورد كه پاسخگوی نیازها و مقتضیات عصر حاضر باشد.
در این كتاب سعی شده است از منابع معتبر و مورد وثوق هر دو فرقه شیعه و سنی، بهره گرفته شود و در كتاب هایی مثل بحارالانوار، علاوه بر مراجعه به بحار، به منابع و مصادر بحار هم مراجعه كرده است كه این كار بر ارزش و اعتبار كتاب افزوده است.
مولّف برای هر موضوع یك باب اختصاص داده و به منابع و مآخذ احادیث در هر باب اشاره می كند.
ترجمه روان و زیبای میزان الحكمه به وسیله آقای حمیدرضا شیخی، صورت گرفته كه استفاده عموم را از این گنجینه پربهاء ممكن ساخته است.
وضعیت نشر:
كتاب حاضر در پانزده جلد كه جلد پانزدهم آن به فهارس اختصاص دارد تنظیم شده است و با ترجمه فارسی به همت مؤسسه فرهنگی دارالحدیث در سال 1379 به چاپ رسیده است.
شرو را ترسیم مى كند و انسانهاى سراسر جهان را به پى ریزى یك نظام مردمى شایسته فرا مى خواند.
5 ـ جلد سوّم تا پایان جلد ششم الحیاه به معرّفى نظام اقتصادى اسلام اختصاص دارد. فلسفه سیاسى اسلام نیز در پایان جلد دوّم كتاب آمده است.
6 ـ متن عربى و ترجمه الحیاه توسط دفتر نشر و فرهنگ اسلامى در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.


نوشته شده در   چهارشنبه 28 مهر 1389    
PDF چاپ چاپ