چهارشنبه 2 بهمن 1398 | Wednesday, 22 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 28 مهر 1389     |     کد : 4188

نهج الفصاحه

نهج الفصاحه

کتابشناسي حديث شيعه
نهج الفصاحه
مؤلّف:
ابوالقاسم پاینده (معاصر)
معرفی اجمالی كتاب:
كتاب نهج الفصاحه، مشتمل بر روایات و كلمات حضرت پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می باشد. این كتاب در دو قسمت احادیث و خطبه ها، تنظیم شده است. علّت نام گذاری این مجموعه وزین به نهج الفصاحه به خاطر حدیث پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ است كه فرموده اند: «انا افصح العرب» من فصیح ترین فرد عرب هستم. مؤلّف سخنان پیامبر را در موضوع فضیلت و اخلاق آورده و از آوردن احادیث فقهی و ... خودداری كرده است.
بعضی از كلمات این مجموعه در ردیف كلمات قصار علی بن ابی طالب ـ علیه السلام ـ نقل شده و در بعضی موارد در مفهوم معنی و حتی لفظ شبیه هم می باشند. این توارد را مؤلّف چنین بیان می كند: «توارد بسیاری از كلمات و اخبار منتسب به علی ـ علیه السلام ـ با احادیث و كلمات پیامبر دیده می شود، كه در گمان بعضی ها این نتیجه اشتباه راویان است . ولی حقیقت این است كه تقارب و تشابه معنوی كه میان محمّد و علی ـ علیهما السلام ـ وجود دارد، این تشابه را به وجود آورده است».
در این مجموعه گران سنگ 3227 حدیث و 16 خطبه از پیامبر با مقدمه مفصل مؤلف در 167 صفحه كه در موضوع انگیزه نگارش نهج الفصاحه، علت نام گذاری، فصاحت پیامبر، تاریخ پیامبر و موضوعات دیگر به رشته تحریر درآمده است جمع آوری شده است. احادیث و خطبه ها به وسیله خود مؤلف به فارسی ترجمه و روبه روی احادیث در یك صفحه به چاپ رسیده است. به جهت مهارت و تبحّر ویژه مؤلّف ترجمه این مجموعه روان، ساده و زیبا صورت گرفته است. تاریخ نگارش كتاب سال 1324 شمسی بوده است.
وضعیت نشر:
كتاب حاضر، در یك جلد به زبان عربی و فارسی، به همّت سازمان انتشارات جاویدان در سال 1362 برای بار دوّم به چاپ رسیده است.
حافظ فرزانه - مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه


نوشته شده در   چهارشنبه 28 مهر 1389    
PDF چاپ چاپ