يکشنبه 6 بهمن 1398 | Sunday, 26 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 28 مهر 1389     |     کد : 4178

الاقبال بالاعمال الحسنه

الاقبال بالاعمال الحسنه

کتابشناسي حديث شيعه
الاقبال بالاعمال الحسنه
این كتاب از جمله آثار دعایى است كه سیّد رضى الدین على بن موسى بن جعفربن طاووس ـ درگذشته به سال 664 ه. ق ـ گرد آورده است. دو مجلّد اقبال الاعمال دو جزء از مجموعه ده جزئى دعا و زیارات و عبادات است كه به عنوان تتمه و تكمیل كتاب مصباح المتهجّد شیخ طوسى (ره) تنظیم شده است.
اقبال الاعمال كه در سه مجلّد توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامى و به تحقیق آقاى جواد قیّومى اصفهانى منتشر شده، به ترتیب جزء ششم، هفتم، هشتم و نهم مجموعه فوق است كه اعمال و عبادات كل ماههاى سال را در بردارد.
بخش اوّل كتاب كه به ماه رمضان اختصاص دارد، مشتمل بر فضیلت و اهمیّت این ماه، آمادگى براى ورود به آن و اعمال هریك از روزها و شبهاى آن است و با وظایف روز عید فطر پایان مى پذیرد.
بخش دوّم كتاب در فصل كوتاهى به بیان ادعیه و اعمال ماههاى شوال، ذیقعده و ذى الحجه پرداخته است.
در بخش سوّم اعمال و وظایف بقیه ماههاى سال آمده است. در لابلاى اعمال ماه محرَّم، ابن طاووس رساله كوچكى در توصیف وقایع روز عاشورا نگاشته و آن را اللطیف نام نهاده است.
مؤلّف چون گنجینه عظیمى از منابع روایى و كتابخانه اى منحصر به فرد در اختیار داشته، در گردآورى این مجموعه بسیار موفق بوده و با ذوق سلیم خود در ترتیب كتاب اثر بدیعى به یادگار گذاشته است. بعضى از علما اقبال را بالاترین مرتبه عرفان معرفى مى كنند.


نوشته شده در   چهارشنبه 28 مهر 1389    
PDF چاپ چاپ