چهارشنبه 2 بهمن 1398 | Wednesday, 22 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 26 مهر 1389     |     کد : 4136

مراسم چهلم كشته شدگان

مراسم چهلم كشته شدگان

مراسم چهلم كشته شدگان
يكي ديگر از اقدامات سلسله اي ستاد جنگ رواني كودتاگران ، براي ايجاد شوك موقت به جريان رو به زوال فتنه سبز ، برگزاري تجمعات غير قانوني به بهانه برگزاري مراسم چهلم كشته شدگان حوادث اخير بود . در همين راستا موسوي و كروبي طي نامه اي به وزير كشور خواستار دريافت مجوز براي برگزاري مراسم ياد بود جان باختگان حوادث اخير به وزير كشور نامه نوشتند . اين در حالي است كه تمامي حوادث اخير با بيانيه هاي فتنه انگيز اين دو آغاز گرديده و بي شك در قبال خون هاي ريخته شده متهم رديف اول موسوي و كروبي قرار دارند . در اين نامه آمده است :
‹‹ وزير محترم كشور ؛ بدينوسيله به اطلاع مي رسانيم به مناسبت گذشت چهل روز از آغاز حوادث ناگواري كه طي آن عده اي از هموطنانمان جان خود را از دست دادند ، درخواست برگزاري مراسم ياد بود اين عزيزان در روز پنجشنبه 8 / 5 / 88 ساعت 18 الي 30 / 19 بعد از ظهر در محل مصلاي بزرگ تهران را داريم .


شايان ذكر است كه مراسم مذكور بدون ايراد سخنراني و با استماع به تلاوت آيات كلام الله مجيد انجام خواهد شد و از شركت كنندگان نيز درخواست خواهد شد در سراسر مراسم با سكوت خود اداي احترام كنند ›› [1]
قابل پيش بيني بود كه وزارت كشور مجوز برگزاري چنين مراسمي را در فضاي ملتهب ايجاد شده آن روز نخواهد داد ، چرا كه عدم صلاحيت درخواست كنندگان برنامه از سويي و ناتواني از مديريت هواداران از سويي ديگر اين تجمع را به محلي براي حضور اغتشاشگران مبدل مي ساخت ، لذا سران فتنه سبز اعلام داشتند كه روز 5 شنبه بر مزار كشته شدگان در بهشت زهرا حاضر خواهند شد . انتشار اين خبر حكايت از ايجاد ناآرامي اين بار در بهشت زهراي تهران را مي داد .
در سايتهاي وابسته به فتنه سبز خبر اين مراسم چنين آمده بود :
‹‹ مهندس مير حسين موسوي و حجت الاسلام والمسلمين مهدي كروبي و با حضور بر مزار شهداي 30 خرداد در چهلمين روز شهادت آن عزيزان ، ياد و خاطره شان را گرامي مي دارند . اين مراسم ، عصر پنجشنبه (فردا) ساعت 16 بر سر مزار ندا آقا سلطان واقع در قطعه 257 بهشت زهرا آغاز مي شود ›› [2]
برگزاري اين مراسم با تبليغات يك هفته اي و شبانه روزي صداي آمريكا ، بي بي سي و شبكه هاي ماهواره اي و سايتهاي اينترنتي اين جريان همراه بود . در اين روز در بهشت زهرا و برخي خيابان هاي تهران تجمعاتي شكل گرفت كه با حضور نيروهاي پليس و پراكنده شدن مردم همراه بود . شاهدان عيني از درگيري هاي پراكنده ميان تجمع كنندگان و نيروهاي پليس خبر داده اند .
به گزارش سايت نوروز ‹‹ جمعيتي بالغ بر چهل هزار نفر امروز در بهشت زهراي تهران گرد آمدند تا چهلمين روز شهادت شهداي درگيري هاي پس از انتخابات را پاس دارند . مهدي كروبي و هادي غفاري از جمله چهره هاي سياسي بودند كه با حضور بر سر مزار قربانيان به ايشان اداي احترام كردند ، اما نيروهاي امنيتي از نزديك شدن مير حسين موسوي و زهرا رهنورد به محل دفن شهداي جنبش سبز ايران ممانعت كردند ›› [3]
در همين رابطه شبكه خبري پرس تي وي ، گزارش داد : ‹‹ بين دو تا سه هزار نفر بر مزار آقا سلطان تجمع كرده اند و پليس براي متفرق كردن حاضران و جلوگيري از اغتشاشات احتمالي ، در محل حضور پيدا كرده است ›› [4]
نكته قابل توجه ارائه آمار ساختگي حضور 40 هزار نفري براي اين مراسم توسط سايت هاي وابسته به كودتاگران است . اين آمار در حالي ارائه مي گردد كه همواره بهشت زهراي تهران در شب جمعه ، شلوغترين زمان خود را سپري مي كند و اغلب خانواده ها طبق سنتهاي مذهبي ، شب جمعه را براي زيارت اهل قبور انتخاب مي كنند ، به نحوي كه در اين زمان ورودي بهشت زهرا با ترافيك شديدي همراه است . برگزاري چنين مراسم سياسي همزمان با ساعات پيك و شلوغ بهشت زهرا ، را مي توان يكي ديگر از حربه هاي سوخته اين جريان براي بزرگ نمايي فتنه سبز و تجمع هواداران دانست .
ترك بهشت زهرا س توسط موسوي شايعه اي را خلق كرد كه محتواي پيام آن حركت مير حسين براي حضور در مصلاي تهران بود . ساعتي پس از انتشار اين شايعه ، در محدوده مصلاي تهران به ويژه خيابان شهيد بهشتي گروه هاي پراكنده چند نفري حاضر شدند و اقدام به شعار دادن ، بستن خيابان و ايجاد مزاحمت براي مردم كردند .
آشوبگران همچنين با آتش زدن چند سطل زباله و سنگ پراني به سمت اتومبيل ها و نيروي انتظامي مستقر در محل ، درگيري هايي ايجاد كردند . اين درگيري ها و بستن خيابان از سوي آشوبگران منجر به ايجاد ترافيك شديد در خيابانهاي شهيد بهشتي ، شهيد قنبر نژاد ، خرمشهر و سهروردي شمالي شد .
حضور برخي از افراد مسلح در ميان تجمع كنندگان به سلاحهاي سرد و گرم به خصوص تفنگ ساچمه اي و نيز در اختيار داشتن گاز اشك آور توپي قرينه هايي هستند كه سازمان يافته بودن تجمع عصر پنجشنبه را تاييد مي كند .
از ديگر سو بر اساس گزارش هاي دريافتي ، تعدادي گاز اشك آور از سوي برخي از نيروهاي سازماندهي شده به ميان مردم و نيز نيروهاي انتظامي شليك شد كه هدف آن در وهله اول متهم كردن پليس به برخورد و در وهله دوم عصباني ساختن ماموران به برخورد با تجمع كنندگان بود . همچنين شليك با تفنگ ساچمه اي به ماموران نيز از جمله اقداماتي بود كه سازمان يافته بودن تجمع و برنامه مزبور را تاييد مي كند ›› [5]
پي نوشت
[1] سايت تابناك ، 4 / 5 / 88 ، كد خبر : 57123
[2] سايت سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي ، 8 / 5 / 88 ، كد خبر : 1608
[3] سايت نوروز 8 / 5 / 88
[4] سايت تابناك ، 8 / 5 / 88 ، كد خبر : 57536
[5] خبرگزاري فارس ، 10 / 5 / 88 ، كد خبر : 8805100109


نوشته شده در   دوشنبه 26 مهر 1389    
PDF چاپ چاپ