چهارشنبه 2 بهمن 1398 | Wednesday, 22 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 21 مهر 1389     |     کد : 4091

احمد بن محمّد بن خالد برقی

احمد بن محمّد بن خالد برقی

احمد بن محمّد بن خالد برقی
احمد پسر محمّد مشهور به برقی از یاران و اصحاب امام جواد و امام هادی علیهماالسلام و كنیه او أبوجعفر است. یوسف بن عمر فرماندار كوفه، جدّ سوّم او را به زندان افكند و پس از شهادت زید بن علی او را كشت. در آن هنگام خالد به همراه پدرش به قم مهاجرت كرد و در روستایی به نام برقه ساكن و به برقی معروف شدند. احمد از دانشمندان و مؤلفان بزرگوار شیعه در سال 274 یا 280 درگذشت.
بسیاری از بزرگان و رجال شناسان شیعه او را مورد اطمینان و ثقه می دانستند، امّا از آن رو كه از افراد ضعیف روایت نقل می كرد، با مذمت و طعن قمی ها روبرو شد. از این رو احمد بن محمّد بن عیسی كه در آن زمان رئیس دانشمندان قم بود او را تبعید كرد، ولی پس از مدتی او را به قم فرا خواند و حتّی در مراسم تشییع جنازه او با سر و پای برهنه شركت كرد تا اهانتی را كه به او روا داشته بود، جبران كند.
نجاشی رجال شناس معروف شیعه چنین می گوید: «او به خودی خود مورد اطمینان است، امّا از افراد ضعیف روایت می كند و به احادیث مرسل ـ بدون سند ـ اعتماد می كند.» شیخ الطائفه و علّامه حلّی نیز او را مورد اطمینان می دانند.
برقی آثار بسیاری داشته است. كتاب معروف «المحاسن» در برگیرنده صد كتاب در موضوعات مختلف فقه، احكام، آداب، علل شرایع و... از آن جمله است. از این كتاب آنچه امروز در دست ماست تنها یازده كتاب كه در دو جلد به چاپ رسیده است. علّامه مجلسی كتاب محاسن برقی را از أصول معتبره شیعه می داند. شیخ صدوق و كلینی نیز بر كتاب محاسن اعتماد كرده و روایات بسیاری را از آن نقل می كنند.
برقی از حدود دویست نفر روایت نقل می كند. برخی از آنان عبارتند از: احمد بن محمّدبن أبی نصر بزنطی، حسن بن محبوب، حمّاد بن عیسی. همچنین بزرگانی همچون محمّد بن الحسن الصفار، علیّ بن ابراهیم، محمّدبن الحسن بن الولید از او روایت شنیده اند.


نوشته شده در   چهارشنبه 21 مهر 1389    
PDF چاپ چاپ