يکشنبه 6 بهمن 1398 | Sunday, 26 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 21 مهر 1389     |     کد : 4089

عبدالله بن جعفر الحمیری

عبدالله بن جعفر الحمیری

عبدالله بن جعفر الحمیری
أبوالعبّاس عبدالله پسر جعفر حمیری از بزرگان علمای قم و از چهره های درخشان شیعه است. او از یاران و اصحاب امام هادی و امام عسكری علیهماالسلام می باشد. در سال 290 وارد كوفه شد و مردم كوفه از سخنان وی سود می جستند. وی در آنجا به تربیت شاگردان همّت گماشت. او را یمنی الاصل می دانند و حمیر بر وزن درهم منطقه ای در غرب صنعاء یمن است. دانشمندان علم رجال او را ثقه و مورد اطمینان دانسته اند و آثار بسیاری برای او بیان می دارند. برخی از آثار وی عبارتند از: الإمامه، الدلائل، العظمه والتوحید، الغیبه والحیره، الطبّ، المسائل والتوقیعات.
اثر ارزشمند دیگری كه از وی به جای مانده، كتاب قرب الاسناد است. قرب الاسناد كتابی است كه در میان محدثان قدیم رایج بود و در آن احادیث عالی السند و با واسطه كم تا امام را گردآوری می كردند. علی بن ابراهیم، محمّد بن عیسی یقطینی و علیّ بن بابویه نیز قرب الاسناد داشته اند، امّا تنها قرب الاسناد حمیری اكنون در دست ماست. كه در آن نزدیكترین سند به امام صادق و امام كاظم و امام رضا علیهم السلام گرد آمده است.
ابراهیم بن مهزیار، احمدبن حمزه، محمّدبن عیسی از مشایخ و اساتید وی هستند و احمدبن محمّد، سعد بن عبدالله، محمّد بن سعید آذربایجانی در شمار شاگردان او هستند.
محمّدبن عبدالله فرزند او نیز از دانش پدر بهره برد. برخی كتاب قرب الاسناد را به وی نسبت داده اند.


نوشته شده در   چهارشنبه 21 مهر 1389    
PDF چاپ چاپ