شنبه 5 بهمن 1398 | Saturday, 25 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 21 مهر 1389     |     کد : 4088

محمّد بن عثمان

محمّد بن عثمان

محمّد بن عثمان
محمّد پسر عثمان بن سعید، دوّمین نائب خاص حضرت مهدی (عج) است كه به دستور امام حسن عسكری علیه السلام و تصریح پدرش پس از پدر نیابت امام زمان (عج) را بر عهده گرفت و پنجاه سال افتخار این مقام را داشت و در سال 305 ه ق درگذشت. وی وكیل امام مهدی (عج) و دارای مقام و منزلتی بزرگ در شیعه بود.
احمد پسر اسحاق از امام حسن عسكری سؤال می كند: «به دستور چه كسی عمل كنم و از چه كسی احكام دینی را بپرسم و گفته چه كسی را قبول كنم؟» امام می فرماید: «عثمان بن سعید و فرزندش دو نفر موثق هستند. هرچه آنان به تو برسانند، از من می رسانند و آنچه به تو گویند، از طرف من می گویند؛ پس سخن آن دو را بشنو و آنان را اطاعت كن كه آنها ثقه و امانت دارند.»
محمّد در خانه خود قبری كنده بود و لوحی كه از آیات قرآن و اسامی ائمّه علیهم السلام در حاشیه آن نقش بسته بود، در قبر قرار می داد و هر روز داخل قبر می شد و یك جزء قرآن می خواند و خارج می شد.
امام زمان (عج) پس از درگذشت عثمان بن سعید در نامه ای به پسرش محمّد تسلیت گفت و فرمود: «از كمال سعادت او این بود كه مثل تو فرزندی داشت كه بعد از او بماند و به دستور وی جانشین او گردد و برای او طلب رحمت و مغفرت كند.»
همچنین امام در نامه ای چنین فرمودند: «خداوند پسر او را حفظ كند. او همواره در زمان پدرش مورد اعتماد ما بود. خداوند از او و پدرش خشنود باشد و چهره اش را درخشان گرداند. پسرش در نزد ما مانند اوست و در جای وی نشسته است. آنچه از ما بگوید گفته ماست و به فرمان ما عمل می كند خداوند او را تأیید كند».
محمّدبن عثمان در مدت پنجاه سال وكالت خود، اموال مردم را به امام می رسانید و جواب مسائل مردم را به همان خطی كه امام حسن عسكری علیه السلام امور مهمّ دین و دنیای مردم را پاسخ می داد، به مردم باز می گرداند. عبدالله بن جعفر الحمیری را از جمله راویان او می دانند.


نوشته شده در   چهارشنبه 21 مهر 1389    
PDF چاپ چاپ