شنبه 5 بهمن 1398 | Saturday, 25 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 21 مهر 1389     |     کد : 4087

حسن بن محبوب

حسن بن محبوب

حسن بن محبوب
حسن پسر محبوب به زرّاد یا سرّاد كوفی شهرت دارد و در سال 224 ه ق در سن 75 سالگی درگذشت. حسن بن محبوب از یاران و اصحاب امام كاظم و امام رضا علیهماالسلام است، وی از شصت نفر از شاگردان امام صادق علیه السلام حدیث نقل می كند.
حسن بن محبوب را از اصحاب اجماع دانسته اند او فردی جلیل القدر و ثقه و یكی از چهار مرد بزرگ زمان خود بود. سه نفر دیگر عبارتند از: یونس بن عبدالرحمن، صفوان بن یحیی، احمد بن محمّد بن أبی نصر بزنطی كه به اركان أربعه مشهور هستند.
شهرت او به سرّاد یا زرّاد به سبب جدّ سوّمش وهب می باشد كه زره ساز و غلام جریربن عبدالله بجلی كوفی بوده است. وهب از امام درخواست می كند تا او را از جریر خریداری كند و جریر كه به معاویه پیوسته بود، وهب را آزاد می كند تا حق ولاء بر او را از دست ندهد، امّا وهب خدمت امام علیّ علیه السلام را اختیار می كند و خادم آن حضرت می شود.
حسن به تشویق پدر روایات را می نوشت و در برابر هر روایتی كه از علی بن رئاب می نگاشت، یك درهم از پدر پاداش می گرفت. روایات او از علیّ بن رئاب به 287 مورد می رسد.
امام رضا علیه السلام به او نوشت: خداوند تو را با حكمت خویش كه بر زبانت جاری ساخته، تأیید فرموده است خداوند تو را به راه راست رهنمون سازد و انجام خیر را بر تو آسان كند و به اطاعت خویش موفقت دارد.
شیخ طوسی دانشمند علم رجال او را مورد اطمینان می داند. ابن داود حلّی نیز درباره او می گوید: «فقها آنچه را كه او روایت می كند، صحیح می دانند».
«المشیخه» تألیف ابن محبوب از نخستین آثاری است كه در موضوع علم رجال نگارش یافته و متأسفانه مانند دیگر كتابهای صحابه ائمه به دست ما نرسیده است. كتابهای الحدود، النوادر، النكاح و كتاب التفسیر را نیز در شمار تألیفات حسن بن محبوب دانسته اند.
ابن أبی عمیر، علیّ بن رئاب، ابن سنان، حمّاد بن عیسی از جمله مشایخ او هستند و احمدبن أبی عبدالله البرقی، علیّ بن مهزیار و عبدالله بن الصلت در شمار شاگردان و راویان او هستند.


نوشته شده در   چهارشنبه 21 مهر 1389    
PDF چاپ چاپ