يکشنبه 6 بهمن 1398 | Sunday, 26 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 28 مهر 1396     |     کد : 37960

الحیاة جلد 1 ؛ باب دوم : فصل پنجم : نقش ایمان در جهت گیری اجتماعی (قسمت دوم)

ج - اثر ایمان در رشد طبیعی و اجتماعی ... د - ایمان و وحدت جامعه اعتقادی / امام صادق علیه السلام : آنکه در نهان فروتن و خاضع است ، در آشکار نیکو معاشرت است . پس با خلق برای خدا معاشرت کن ، نه برای بهره دنیا و جاه طلبی و ریا و خوشنامی ... و آن را که از تو بزرگتر است همچون پدر ، و آن را که کوچکتر است همچون پسر ، و آن را که همانند تو است همچون برادر خویش در نظر بگیر . و کاری را که خود از روی یقین انجام می دهی با شکی که در دیگران بینی ، ترک مکن . و به هنگام امر به معروف کردن دوست باش ، و به هنگام نهی از منکر کردن مهربان . و ...

نام کتاب : الحیاة جلد 1
نویسنده : محمد رضا حکیمی ، محمد حکیمی ، علی حکیمی‏
مترجم : احمد آرام‏
الحیاة جلد 1 ؛ باب دوم : فصل پنجم : نقش ایمان در جهت گیری اجتماعی (قسمت دوم)
ج - اثر ایمان در رشد طبیعی و اجتماعی
حدیث
1 الامام علی علیه السلام: قلت: اللهم لا تحوجنی الی احد من خلقک! فقال رسول الله (صلی الله علیه و آله): یا علی! لا تقولن هکذا، فلیس من احد الا و هو محتاج الی الناس... فقلت: کیف یا رسول الله! قال: قل: اللهم لا تحوجنی الی شرار خلقک.(900)
امام علی علیه السلام: (در مقام دعا) گفتم: خدایا مرا نیازمند احدی از آفریدگانت نکن! پیامبر خدا - صلی الله علیه و آله - گفت: ای علی! چنین مگو، زیرا که هیچ کس نیست که نیازمند مردمان نباشد. گفتم: پس چگونه بگویم ای پیامبر خدا؟ گفت: خدایا مرا نیازمند مردم بد مکن.
2 الامام السجاد علیه السلام - قال بحضرته رجل: اللهم اغننی عن خلقک. فقال لیس هکذا، انما الناس بالناس، ولکن قل: اللهم اغننی عن شرار خلقک.(901)
امام سجاد علیه السلام - کسی که در حضور او گفت: خدایا مرا از آفریدگانت بینیاز ساز! امام گفت: چنین نیست، مردمان به یکدیگر وابسته اند، بلکه بگو: خدایا مرا از مردمان بد بینیاز ساز.
3 الامام الصادق علیه السلام:...انه لا بد لکم من الناس. ان احداً لا یستغنی عن الناس حیاته، و الناس لا بد لبعضم من بعض.(902)
امام صادق علیه السلام: شما از دیگران ناگزیرند. هیچ کس در زندگی از مردمان دیگر بینیاز نیست. و ناگزیر به بعضی دیگر نیاز دارند.
4 الامام الصادق علیه السلام - ادع الله لی ان لا یجعل رزقی علی ایدی العباد! فقال: ابی الله علیک ذلک الا ان یجعل ارزاق العباد بعضهم من بعض، ولکن ادع الله: ان یجعل رزقک علی ایدی خیار خلقه، فانه من السعادة، و لا یجعله علی ایدی شرار خلقه، فانه من الشقاوة.(903)
امام صادق علیه السلام - ابو عبید به امام صادق گفت: در حق من دعا کن تا خدا روزی مرا در دست بندگانش قرار ندهد! امام گفت: خدا چنین نخواسته است، خواست خدا آن است که روزی بندگانش به دست یکدیگر باشد (پس آنچه تو می خواهی برخلاف حکمت جهان است و نمی شود)، لیکن از خدا بخواه که روزی تو را در دست بهترین بندگانش قرار دهد، که این چگونگی از سعادت انسان است، و در دست بندگان بدش قرار ندهد که این از شقاوت و بدبختی است.
د - ایمان و وحدت جامعه اعتقادی
قرآن

1 یا ایها الرسل کلوا من الطیبات و اعملوا صالحاً، انی بما تعلمون علیم و ان هذه امتکم امة واحدة، واناربکم فاتقون(904)
ای فرستادگان، از چیزهای پاکیزه بخورید و کار نیکو کنید که من بر آنچه می کنید آگاهم این مردمان امت شمایند، امتی یگانه و یکدین، و من پروردگار شمایم، از من پروا کنید
2 ان هذه امتکم امة واحدة، و اناربکم فاعبدون(905)
این مردم، که همه بر یک دینند و یگانه، امت شمایند، و من پروردگار شمایم، مرا بپرستید
3 واتقوا فتنة لا تصیبن الذین ظلموا منکم خاصة، و اعلموا ان الله شدید العقاب(906)
از فتنه ای بترسید که تنها مخصوص ستمکاران شما نیست (بلکه همه را فرا می گیرد و همه در آن گرفتاری و آزمون شریک خواهند بود)، و بدانید که خدا سخت کیفر است
حدیث
1 الامام الصادق علیه السلام:...من کان خاضعاً فی السر، کان حسن المعاشرة فی العلانیة. فعاشر الخلق لله! و لا تعاشرهم لنصیبک من الدنیا، و لطلب الجاه و الریاء و السمعة...و اجعل من هو أکبر منک بمنزلة الاب، و الاصغر بمنزلة الولد، و المثل بمنزلة الاخ. و لا تدع ما تعمله یقیناً من نفسک بما تشک فیه من غیرک! و کن رفیقاً فی امرک بالمعروف، شفیقاً فی نهیک عن المنکر! و لا تدع النصیحة فی کل حال! قال الله عزوجل: و قولوا للناس حسنا(907) و لا یحملنک رؤیتهم الی المداهنة علی الحق! فان ذلک هو الخسران المبین العظیم...(908)
امام صادق علیه السلام : آنکه در نهان فروتن و خاضع است ، در آشکار نیکو معاشرت است . پس با خلق برای خدا معاشرت کن ، نه برای بهره دنیا و جاه طلبی و ریا و خوشنامی ... و آن را که از تو بزرگتر است همچون پدر ، و آن را که کوچکتر است همچون پسر ، و آن را که همانند تو است همچون برادر خویش در نظر بگیر . و کاری را که خود از روی یقین انجام می دهی با شکی که در دیگران بینی ، ترک مکن . و به هنگام امر به معروف کردن دوست باش ، و به هنگام نهی از منکر کردن مهربان . و در هیچ حلال نصیحتگویی و خیرخواهی دیگران را فراموش مکن . خدای بزرگ گفته است : و قولوا للناس حسنا- به مردمان سخن خوب بگویید...و مبادا حضور مردم (و رودربایستی از آنان) تو را بر آن بدارد تا در گفتن حق پرده پوشی کنی که زیان بزرگ آشکار خود همین است.
2 الامام السجاد علیه السلام - من رسالته فی الحقوق، المعروفة:...و حق اهل ملتک اضمار السلامة و الرحمة لهم. والرفق بمسیئهم، و تألفهم، و استصلاحهم، و شکر محسنهم، و کف الاذی عنهم، و تحب لهم ما تحب لنفسک، و تکره لهم ما تکره لنفسک، و ان تکون شیوخهم بمنزلة ابیک، و شبابهم بمنزلة اخوتک، و عجائزهم بمنزلة امک، و الصغار بمنزلة اولادک.(909)
امام سجاد علیه السلام: حق همدینان تو بر تو آن است که در دل خود برای آنان سلامت و رحمت بخواهی، و با بد کار ایشان مهربان باشی، و آنان را به خود نزدیک سازی، و به اصلاحشان بپردازی، و از نیکو کارشان سپاسگزاری کنی، و از رسیدن آزار به ایشان جلوگیری، و آنچه را برای خود دوست می داری برای آنان دوست بداری، و آنچه را به خود نمی پسندی به آنان نپسندی، و پیرزنانشان را به منزله مادر، و خردسالانشان را به منزله فرزند.
3 الامام السجادعلیه السلام:یا زهری! و ما علیک ان تجعل المسلمین منک بمنزله اهل بیتک، فتجعل کبیر هم بمنزلة والدک، و تجعل صغیرهم بمنزلة ولدک، وتجعل تربک منهم بمنزلة اخیک. فای هولاء تحب ان تظلم؟ و ای هؤلاء تحب ان تدعو علیه؟ وای هولاء تحب ان تهتک ستره؟...(910)
امام سجادعلیه السلام: ای محمد بن مسلم زهری! مسلمان را همچون اهل خانه خود بدان، پس بزرگشان را پدر خود گیر، و کوچکشان را فرزند خود، و همسن خود را برادر! آیا به کدام یک از اینان (پدر، فرزند، برادر خود) دوست داری ستم کنی؟ و کدام یک را دوست داری که طرف دعوا قرار دهی؟ ( یا به زیان او ادعایی کنی) و کدام یک را دوست داری که راز نهانش را آشکار کنی و آبرویش را بریزی؟
4 الامام الصادق علیه السلام: سئل عن قسمة بیت المال فقال: اهل الاسلام هم ابناء الاسلام، اسوی بینهم فی العطاء و فضائلهم بینهم و بین الله. احملهم کبنی رجل واحد، لا یفضل احد منهم لفضله و صلاحه فی المیراث علی آخر ضعیف منقوص..(911)
امام صادق علیه السلام: از تقسیم بیت المال پرسیدند، گفت: اهل اسلام فرزندان اسلامند. من همه را در بخشش برابر قرار می دهم. اگر هر یک فضیلتی و مزیتی دارند میان خود و خدایشان است. من آنان را همچون پسران یک پدر به شمار می آورم، که اگر یکی از آنان فضل و صلاحی دارد، و دیگری گرفتار ضعف و نقصی است، این چیزها در تقسیم ارث میان آنان تاثیری ندارد.
5 الامام الصادق علیه السلام: المومن، اخو المومن کالجسد الواحد، ان اشتکی شیئا منه وجد الم ذلک فی سائر جسده.(912)
امام صادق علیه السلام: مومن برادر مومن است، همچون تن واحد، که اگر جایی از آن آسیب بیند، درد آن را جاهای دیگر تن احساس می کند.
6 الامام الباقرعلیه السلام: المومنون فی تبارهم و تراحمهم و تعاطفهم کمثل الجسد، اذا اشتکی تداعی له سائره بالسهر والحمی.(913)
امام باقرعلیه السلام: مومنان در نیکی کردن و مهربانی و دلسوزی نسبت به یکدیگر همچون تن واحدند، که اگر جایی از آن دردمند شود باقی جاها، در بیداری و تب و سوز آن همدردی می کنند.
7 الامام الصادق علیه السلام:... لا والله! لا یکون (المومن) مومنا ابدا حتی یکون لا خیه مثل الجسد: اذا ضرب علیه عرق واحد، تداعت له سائر عروقه.(914)
امام صادق علیه السلام: نه، به خدای سوگند! مومن نیست تا آنکه برای برادر مومن خویش همچون تن او باشد، که اگر رگی از آن ضربه خورد، رگهای دیگر نیز درد آن را حس کنند .
8 النبی (صلی الله علیه و آله): لتامرن بالمعروف و لتنهن عن المنکر، او لیسطن الله شرارکم علی خیارکم، فیدعو خیارکم فلا یستجاب لهم .(915)
پیامبر (صلی الله علیه و آله): امر به معروف و نهی از منکر کنید، و چون چنین شود، هر چه نیکان دعا کنند خدا مستجاب نخواهد کرد.
بنگرید!
پیوستگی اجتماعی اعتقادی چنان است که همه مسئول یکدیگرند، و همه بر خوردار از پیامدهای کردار نیک، و زیانمند از پیامدهای کردار زشت دیگران. این است که باید یکدیگر را به کارهای نیک،آمرانه بخوانند،
و از کارهای زشت، ناهیانه باز دارند. و اگر این نظارت فعال، از روی اعمال اجتماع و افراد اجتماع بر داشته شد، و بی مسئولیتی جای مسئولیت گرایی را گرفت، امیال و اغراض به کار می افتد، و بد و بدی در جامعه رواج می یابد، و بدان بسیار می شوند و نیرو می یابند و بر مردم مسلط می گردند. و چون چنین شود هر چه نیکان و پاکان برای نجات جامعه و رهایی مردم دعا کنند، خدا دعای آنان را پاسخ نخواهد داد؛ برای آن کوتاهی که در امر به معروف ونهی از منکر کردند، و خود باعث چیرگی بدی و خیرگی بدان گشتند.
9 الامام الباقرعلیه السلام: اوحی الله شعیب النبی علیه السلام: انی معذب من قومک مئة الف، اربعین الفا من شرارهم و ستین الفا من خیارهم. فقال: یا رب! هولاء الاشرار، فما بال الاخیار! فاوحی الله عزوجل الیه: داهنو اهل المعاصی و لم یغضبوا لغضبی.(916)
امام باقرعلیه السلام: خدابه شعیب پیغمبرعلیه السلام وحی کرد که صد هزار تن از قوم تو را عذاب خواهم کرد، چهل هزار از بدان، و شصت هزار از نیکان شعیب گفت: پروردگارا! اشرار درست، اخیار چرا؟ خدای بزرگ به او وحی کرد: چون با اهل معاصی سازگاری کردند و برای خشم من خشم نگرفتند.
900) بحار 93/325.
901) تحف العقول 201-200.
902) وسائل 8/399.
903) تحف العقول /266.
904) سوره مؤمنون (23): 52-51.
905) سوره انبیا (21): 92.
906) سوره انفال (8): 25.
907) سوره بقره (2): 83.
908) بحار 74/160 - از کتاب مصباح الشریعه.
909) خصال 2/570.
910) بحار 71 /230- از تفسیر الامام .
911) وافی 2(م 6)/29.
912) اصول کافی 2/166.
913) بحار 74/234.
914) بحار 74/233.
915) بحار 93/378- از کتاب فلاح السائل .
916) وسائل 11/416.


نوشته شده در   جمعه 28 مهر 1396    
PDF چاپ چاپ