جمعه 2 اسفند 1398 | Friday, 21 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 21 مهر 1396     |     کد : 37928

امام علي (ع) صداي عدالت انسانيت (جلد 5) ؛ اسلام و توطئه ها (قسمت چهارم)

توطئه دشمنان محمّد صلي الله عليه و آله / اشتباه نشود نظاير اين جنگ ها و مبارزات در تاريخ قبل از اسلام، در ميان عرب فراوان بوده است. و تعداد آن آنقدر زياد است كه نزديك است داستان توطئه ها و اجراي آن ها، تمام تاريخ سلسله پادشاهان سبا، حمير، غسان و منذر را اشغال كند !! در آن هنگام كه دعوت محمد صلي الله عليه و آله در بدو پيدايش خود بود و اجتماع عرب آن روز روح دعوت اسلام و هدفهاي ادبي و اجتماعي محمد صلي الله عليه و آله را هنوز درك نكرده بود، نيز اين مبارزات وجود داشت . در آن زمان كه دعوت محمّد صلي الله عليه و آله علني شد، قريش عليه او و يارانش مجمعي تشكيل دادند، كه ...

امام علي (ع) صداي عدالت انسانيت (جلد 5) جرج جرداق
مترجم : سيدهادي خسروشاهي

امام علي (ع) صداي عدالت انسانيت (جلد 5) ؛ اسلام و توطئه ها (قسمت چهارم)

توطئه دشمنان محمّد صلي الله عليه و آله
اشتباه نشود نظاير اين جنگ ها و مبارزات در تاريخ قبل از اسلام، در ميان عرب فراوان بوده است. و تعداد آن آنقدر زياد است كه نزديك است داستان توطئه ها و اجراي آن ها، تمام تاريخ سلسله پادشاهان سبا، حمير، غسان و منذر را اشغال كند!!
در آن هنگام كه دعوت محمد صلي الله عليه و آله در بدو پيدايش خود بود و اجتماع عرب آن روز روح دعوت اسلام و هدفهاي ادبي و اجتماعي محمد صلي الله عليه و آله را هنوز درك نكرده بود، نيز اين مبارزات وجود داشت.
در آن زمان كه دعوت محمّد صلي الله عليه و آله علني شد، قريش عليه او و يارانش مجمعي تشكيل دادند، كه منظور از آن، دفاع از قدرت، نفوذ، و منافع خود و باز براي تثبيت رژيمهاي اجتماعي و رسوم محلي و اعتقادات ديني كه به زورمندان و متنفذين خدمت مي كرد و برعموم مردم ستم مي ورزيد و زيردستان را ذليل مي كرد و داغ بندگي را بر پيشاني آنان هميشگي مي ساخت بود.
طايفه قريش براي عوام فريبي و گمراه ساختن مردم، فعاليت هاي خود را بر ضد محمّد صلي الله عليه و آله به رنگ ديني درآوردند و چنين وانمود كردند كه مي خواهند دين خود و پدرانشان را از دعوت جديد نجات بخشند! امّا در حقيقت يك هدف سياسي معيني داشتند كه در پشتِ آن هدف سياسي، منافع طبقاتي محض نهفته بود. قريش مي خواستند كه دعوت محمّد صلي الله عليه و آله را ريشه كن سازند به اين جهت كه كاخِ رياست هاي ديني آن ها را واژگون مي ساخت و به دنبال آن، تمام منافعشان از دست مي رفت و نفوذشان به پايان مي رسيد؛ و از امتيازات زمامداري سياسي آن تاريخ، تكيه بر مذهب بود و قدرت سياسي و ديني با يكديگر تلفيق مي شد و در يك فرد تجسّم مي يافت.
روزي كه شايع شد محمّد صلي الله عليه و آله بعد از اين كه يارانش به مدينه كوچ كرده اند، تصميم دارد به مدينه مهاجرت كند، مكر و حيله آنان زيادتر شد و غضب شان افزايش يافت. فضاي مكّه دگرگون و قلب هاي مردم سياهتر شد.
طايفه قريش تا آنجا كه مي توانستند افرادي را كه در ميان قبايل خود نفوذ و رياستي داشتند با حيله و نيرنگ در «دارالندوه» جمع كردند و درباره محمّد صلي الله عليه و آله به مشاوره پرداختند و بالأخره تصميم گرفتند كه او را به هر قيمتي كه تمام شود به قتل برسانند (6). اجراي اين تصميم به تعداد فراواني از مردان نيرومند واگذار شد كه هر يك، نماينده قبيله معيني بودند.
قريش مي خواستند با اين نقشه، قتل آن حضرت را به گردنِ تمام مردم مكّه بيندازند تا تنها يك نفر و يا يك قبيله معين مسؤلِ قتلِ آن حضرت نباشد و همگي در اين جرم شريك باشند!و بدين طريق خونِ محمّد صلي الله عليه و آله در ميان قبايل عرب پخش شود و ياران وي نتوانند از تمام قبايل عرب مطالبه خون او را بكنند!!
تاريخ طلوع اسلام به ما خبر مي دهد كه مبارزات دنباله دار قريش وقتي به پايان رسيد كه محمّد صلي الله عليه و آله توانست راه خود را از ميان انواع سختيها و ريشخندها و انتقامها به سوي پيروزي باز كند و مبارزات قريش پايان نيافت تا زماني كه عدّه اي از آنان كه داراي اخلاقي بزرگ و پسنديده و حاضر به جانبازي و فداكاري در راه آن حضرت بودند و همچنين گروهي از رنجبران و ستمديدگان اطرافش را گرفتند، و مخالفين وي اسلحه را به زمين نگذاشتند تا اين كه محمّد صلي الله عليه و آله اساس دعوت جديد خود را استوار كرد و ترفندها و كينه هاي دشمنان خود را كه در روحشان رسوخ كرده بود ريشه كن ساخت!
(6) - در ميان عرب جاهليّت همانند ممالك آزاد كه به هنگام حادثه اي غير منتظره و بزرگ در مركزي جمع مي شوند، در مكّه به «مسجدالحرام» مي رفتند و به گفتگو درباره حادثه جديد مي پرداختند و پس از تبادل نظر، تصميم مي گرفتند!


12


نوشته شده در   جمعه 21 مهر 1396    
PDF چاپ چاپ