جمعه 15 فروردين 1399 | Friday, 03 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 21 مهر 1396     |     کد : 37923

2. سوره بقره آيه 190

پيام ها / 1- دفاع و مقابله به مثل ، از حقوق انسانى است . اگر كسى با ما جنگید ما هم با او مى‏ جنگیم . «قاتلوا ... الذین یقاتلونكم» 2- هدف از جنگ در اسلام ، گرفتن آب و خاك و یا استعمار و انتقام نیست ، بلكه هدف ، دفاع از حقّ با حذف عنصرهاى فاسد و آزاد سازى افكار و نجات انسان‏ ها از خرافات و موهومات مى ‏باشد . «فى سبیل اللَّه» 3- حتّى در جنگ باید عدالت و حقّ رعایت شود. «قاتلوا... لاتعتدوا» بارها قرآن با جمله‏ ى «لاتعتدوا» سفارش كرده كه در انجام هر فرمانى از حدود و مرزها تجاوز نشود. ...

آيه
وَقَتِلُواْ فِى سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يُقَتِلُونَكُمْ وَلاَ تَعْتَدُواْ إِنَّ اللَّهَ لاَ يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ‏
ترجمه
و در راه خدا با كسانى كه با شما مى ‏جنگند ، بجنگید ولى از حدّ تجاوز نكنید ، كه خداوند تجاوزكاران را دوست نمى‏ دارد.
نکته ها
در این آیه ضمن تصریح به ضرورت دفاع و مقابله در برابر تجاوز دیگران، یادآور مى‏ شود كه در میدان جنگ نیز از حدود و مرزهاى الهى تجاوز نكرده و متعرض بیماران، زنان، كودكان و سالمندانى كه با شما كارى ندارند نشوید . قبل از دعوت آنان به اسلام ، دست به اسلحه نبرید و شروع كننده جنگ نباشید و مقرّرات و عواطف انسانى را حتّى در جنگ مراعات كنید.
بعضى از صفات، در شرایط مختلف ارزش خود را از دست مى ‏دهند؛ مثلا ترحّم یك ارزش است، ولى ترحّم بر پلنگ تیز دندان، ستمكارى بر گوسفندان است.
و یا علم یك ارزش است، لكن گاهى ندانستن ارزش مى ‏شود. مثلا شبى كه حضرت على علیه السلام در بستر پیامبر صلى الله علیه وآله به جاى آن حضرت خوابید و پیامبر خدا هجرت نمودند ، ارزش این فداكارى بدان است كه حضرت على نداند كه كشته مى‏ شود یا نه. و اگر بداند كه او را نمى ‏كشند، افراد عادّى نیز حاضرند چنین عملى را انجام بدهند. به هر حال هر یك از سخاوت و شجاعت ممكن است در شرایطى كم ‏ارزش یا پر ارزش یا بى ‏ارزش شود، لكن تنها صفتى كه هرگز از ارزش نمى ‏افتد، مسئله ‏ى عدالت است كه در هر زمان و مكان و نسبت به هر فرد ، دوست یا دشمن یك ارزش است.
در اسلام براى برخورد با دشمن مراحلى تعیین شده است:
1- بى ‏اعتنایى. «دع أذاهم» [574]
2- اعراض. «فاعرض عنهم» [575]
3- خشونت. «واغلظ علیهم» [576]
4- جنگ. «فقاتلوا الّذین یقاتلونكم» [577]
جنگ مسلمین ، براى دفاع از خود و دین خداوند است، لكن هدف دشمن از جنگ ، خاموش كردن نور خدا ؛ «لیطفؤا نور اللَّه بافواههم» [578] وبه تسلیم كشاندن مسلمانان است. «لن ترضى عنك الیهود و لا النصارى حتّى تتّبع ملتهم» [579]
574) احزاب، 48.
575) نساء، 63.
576) توبه، 73.
577) بقره، 190.
578) صف، 8.
579) بقره، 120.
پيام ها
1- دفاع و مقابله به مثل ، از حقوق انسانى است . اگر كسى با ما جنگید ما هم با او مى‏ جنگیم . «قاتلوا ... الذین یقاتلونكم»
2- هدف از جنگ در اسلام ، گرفتن آب و خاك و یا استعمار و انتقام نیست ، بلكه هدف ، دفاع از حقّ با حذف عنصرهاى فاسد و آزاد سازى افكار و نجات انسان‏ ها از خرافات و موهومات مى ‏باشد . «فى سبیل اللَّه»
3- حتّى در جنگ باید عدالت و حقّ رعایت شود. «قاتلوا... لاتعتدوا» بارها قرآن با جمله‏ ى «لاتعتدوا» سفارش كرده كه در انجام هر فرمانى از حدود و مرزها تجاوز نشود.
4- ظلم و ستم ، رشته ‏ى محبّت الهى را پاره مى ‏كند. «ان اللَّه لا یحبّ المعتدین»
5 - تنها حضور در جبهه سبب قرب الهى نیست ، بلكه محبوبیّت نزد پروردگار زمانى است كه در جنگ عادل باشیم و حقوق را رعایت كنیم. «لا تعتدوا ان اللَّه لا یحبّ المعتدین»
6- در جنگ ، هدف باید فقط خدا باشد ، نه هوسها ، تعصّب‏ ها ، غنائم ، ریا و سمعه . «فى سبیل اللَّه»
7- حتّى در دفاع از حقّ طبیعى خود ، باید خدا را در نظر گرفت . با آنكه آنان جنگ را علیه شما آغاز كردند و شما باید دفاع كنید ، ولى باز هم «فى سبیل اللَّه» باشد.


12


نوشته شده در   جمعه 21 مهر 1396    
PDF چاپ چاپ