شنبه 5 بهمن 1398 | Saturday, 25 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 7 مهر 1389     |     کد : 3791

مناظرات تلويزيوني و پيامدها

مناظرات تلويزيوني و پيامدها

مناظرات تلويزيوني و پيامدها
براي اولين بار در ايران با ابتكار صدا و سيما به منظور آشنايي مردم با برنامه هاي نامزدها ، مناظره تلويزيوني بر گزار شد . از آنجايي كه چنين برنامه اي براي اولين بار به اجرا در مي آمد ، مي شد پيشا پيش براي آن ضعف هايي را پيش بيني كرد خاصه اينكه برنامه مناظرات به شكل زنده پخش مي شد . تمام نامزدها براي حضور در مناظرات حداكثر آمادگي را كسب كرده بودند به وپژه احمدي نژاد كه تا آن زمان سكوت اختيار كرده بود و شديداً هم از سوي رقبا تخريب شده بود . چهار نامزد رقيب مي دانستند ، جلسات مناظره سرنوشت انتخابات را رقم خواهد زد .
مناظرات انجام شده به دو قسمت قابل تقسيم است :
الف – مناظراتي كه احمدي نژاد در آن حضور نداشت .
ب – مناظراتي كه احمدي نژاد يك طرف مناظره بود .


مناظراتي كه احمدي نژاد حضور نداشت سرد و بي روح بود و چه بسا به شب نشيني و گپ و گفت و گوي عادي شباهت داشت و هيچ حسي را در مخاطب بر نمي انگيخت ، اما در مناظراتي كه احمدي نژاد حضور داشت ، مناظره بسيار داغ ، پر حرارت با افت و خيز جدي همراه بود .
رقباي احمدي نژاد در صدد بودند كاستي هاي سفرهاي انتخاباتي را در مناظره جبران كنند ، زيرا مناظرات ده ها ميليون بيننده را به پاي تلويزيون ها نشانده بود و احمدي نژاد تصميم داشت پاسخ جفاهايي كه از سوي رقبا به وي و دولتش شده بود را بدهد و با بازگو كردن عملكردش و ارائه برنامه هاي آينده خودش را در معرض داوري و انتخاب افكار عمومي قرار دهد .
از پيش مشخص بود داغترين مناظره ، مناظره موسوي با احمدي نژاد است . موسوي در مناظره با احمدي نژاد كم آورد و عصباني شد و احمدي نژاد با نشان دادن تصوير مدرك تحصيلي زهرا رهنورد همسر موسوي و ايراد گرفتن از آن بر شدت عصبانيت موسوي افزود و موسوي نتوانست از وقت پاياني مناظره درست استفاده و موضوع را جمع كند و در نهايت افكار عمومي به اين نتيجه رسيد كه سخنان احمدي نژاد به واقعيت نزديكتر است .
به نظر مي رسد بسياري از بينندگان تلويزيون همان زمان نامزد مورد نظر خود را انتخاب كردند و مسايلي كه پس از آن پيش آمد نتوانست نظر آنها را تغيير دهد .
مناظره احمدي نژاد با كروبي و رضايي بر آراي احمدي نژاد افزود . چه بسا سر سختي و عدم تحمل شكست از سوي موسوي با اين مناظره مرتبط باشد . موسوي با محاسباتي كه از هوادارانش داشت و مشورت هايي كه اطرافيان ارائه مي كردند خود را پيروز انتخابات مي ديد ، اما نتيجه مناظرات تمامي رشته هاي وي را پنبه كرد از اين رو به نظر مي رسد شدت يافتن رفتار موسوي در پس از انتخابات در همين مقطع كليد خورد و مسايل بعدي بر شدت آن افزود .
احمدي نژاد با نام بردن از افرادي مانند هاشمي و ناطق نوري و دادن نسبت هايي به فرزندان آنها شور و هيجان انتخابات را به اوج رساند و امور جديدي را آشكار شده تر وارد مسايل انتخابات كرد . اينكه برخي معتقدند رفتار مناظره اي احمدي نژاد مسبب مسايل بعدي شد درست نيست بلكه مي توان گفت رفتار احمدي نژاد بر شور و هيجان انتخابات افزود و چنانچه احمدي نژاد وارد اين موضوعات هم نمي شد انتخابات در همين مسير و البته شايد با شور و هيجان كمتري به پيش مي رفت .
از جمله پيامدهاي مناظرات نامه اي بود كه هاشمي دو سه روز پيش از برگزاري انتخابات براي مقام معظم رهبري نوشت . در نامه هاشمي كوچكترين نشانه دوستانه بودن نامه مشاهده نمي شد اين نامه حتي فاقد سلام و تحيت كه در تمامي نامه ها مرسوم است ، بود . ادبيات به كار رفته در نامه به گونه اي بود كه نامه را تبديل كرده بود به دريچه اي كه انسان مي توانست تمامي مسايل پيش آمده پس از انتخابات را از آن مشاهده كند . پاسخ به نامه چون مي توانست بر سرنوشت انتخابات و آراي نامزدها تاثير بگذارد مقام معظم رهبري به آن نامه پاسخ نداد ، زيرا آن نامه قابل پاسخ نبود . پيامد ديگر اين بود كه موسوي هم دو سه روز پيش از انتخابات با نشريه آمريكايي نيوزويك مصاحبه اي كرد و در آن مصاحبه از تحولات سخن گفت خبرنگار به وي گفت ، با بودن رهبري چگونه مي توان به تحولات اميد داشت موسوي پاسخ داد اگر رهبري هم مشاهده كند كه مردم به خيابانها ريخته اند تحولات را مي پذيرد .لينكهاي مرتبط :
http://www.lailatolgadr.net/images/stories/danlodkadeh1/emam%20khomini01.gifامام و "ولایت فقیه " موضع گیری های امام خميني ره صوتي جهت دانلود
قسمت هشتم مستند شاخص پاسخ امام به شبهات درباره حکومت اسلامی در کتاب کشف اسرار؛ آغاز سلسله درسهای امام درباره ولایت فقیه در بهمن 1348؛ دفاع از اصل ولایت فقیه توسط شهید آیت الله دستغیب؛ اهداف واقعی مخالفان ولایت فقیه؛ خنثی شدن توطئه انحلال مجلس خبرگان.

مقدمه
گفتار اول : تهديد نرم و جنگ نرم
گفتار دوم : چيستي كودتاي مخملين
گفتار سوم: سيماي واقعي فتنه گران در قرآن و نهج البلاغه
گفتار چهارم: حضرت امام خميني ره و مواجهه با جريانهاي انحرافي
مقدمه و معناي فتنه
شرايط فتنه و آزمون سخت نخبگان
زمينه ها و ريشه هاي ظهور فتنه گران
راه امام ، راه نجات کشور
آمریکا و بر اندازی جمهوری اسلامی


نوشته شده در   چهارشنبه 7 مهر 1389    
PDF چاپ چاپ