دوشنبه 7 بهمن 1398 | Monday, 27 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 30 شهريور 1389     |     کد : 3772

پيشگفتار ،امام خميني ره و جريانهاي انحرافي

پيشگفتار ،امام خميني ره و جريانهاي انحرافي

گفتار چهارم : حضرت امام خميني ره و مواجهه با جريانهاي انحرافي
پيشگفتار ،امام خميني ره و جريانهاي انحرافي
حوادث اخير اتفاق افتاده بعد از انتخابات با شكوه 22 خرداد ماه و صف آرايي برخي از چهره هاي سياسي با سوابق انقلابي در برابر نظام اسلامي و اقدامات غير قانوني كه منجر به آشوب و بلوا در كشور گرديد ، سئوالات متعددي را براي مردم ايجاد كرده است ؟ مهمترين سوال چگونگي بر خورد با اين جريانهاي انحرافي است ، جرياني كه در آن برخي چهره هاي با سابقه انقلابي حضور دارند .
يكي از ملاكها و معيارهايي كه مي تواند تا حدودي نظام اسلامي و اذهان ملت را در چگونگي مواجهه با اين جريانها راهنمايي نمايد ، سيره عملي حضرت امام خميني ره در حوادث مشابه در زمان حياتشان مي باشد . مروري بر سه دهه تاريخ پر ماجراي انقلاب اسلامي نشان مي دهد كه اين اولين بار نيست كه انقلاب شاهد ريزش ها و جدايي برخي افراد و گروهها از صف ملت و انقلابيون مي باشد .


در طي اين سه دهه حوادث مختلفي به وقوع پيوسته كه در آن شاهد جدايي ها ، فتنه انگيزي ها و حتي تلاش براي براندازيها بوده ايم و در هر يك از اين ماجراها حضرت امام ره به عنوان راهبر و امام جامعه وارد عرصه شده و توانسته فتنه ها را خاموش نمايد .
حضرت آيت الله خامنه اي نيز در سخنان تاريخي خود در نماز جمعه تهران ( 20 / 6 88 ) به چگونگي مواجهه حضرت امام اشاره كرده و آن را مورد بررسي قرار دادند . ايشان فرمودند : ‹‹ از اول انقلاب در بين همين گروه هايي كه در دوران پيش از انقلاب و در حوادث سالهاي مبارزات ، همه در كنار هم بوديم ، اختلافهايي به وجود آمد . امام ( رضوان الله تعالي عليه ) با همه ي اين اختلافات يك جور بر خورد نكرد . همين طور كه در روش اميرالمؤمنين عرض كرديم ، روش امام ( رضوان الله تعالي عليه ) هم همين جور بود ؛ يعني اول با مدارا ، با نصيحت ؛ ليكن آن وقتي كه اقتضاء كرد ، بر خورد كرد ›› .
رهبر انقلاب با اشاره به برخي از اين گروه ها فرمودند : ‹‹ يك گروه مربوط به دولت موقت بودند و مشكلات آنها اين بود ، يك گروه آن كساني بودند كه عليه لايحه ي قصاص آن حركت را انجام دادند ، يك گروه حتّي كار را به ترور و درگيري هاي خياباني كشيدند ؛ با هر كدام از اينها امام يك نحوي بر خورد كرد ›› .
ايشان البته از برخوردهاي امام با شخصيت هايي كه در سطوح بالاي حكومت قرار داشتند هم سخن به ميان آوردند : ‹‹ در سطوح بالاي حكومت هم بود ؛ نخست وزير بود ، رئيس جمهور بود ، حتّي بعدها در اواخر عمر امام (رضوان الله تعالي ) در سطوح بالاتر از رئيس جمهور هم بود . امام با كساني كه احساس كردند نمي شود با اينها بيش از آن مدارا كرد ، برخورد كردند ›› .
و توضيح دادند كه : ‹‹ همه سوابق انقلابي داشتند ، سوابق مذهبي داشتند ، خيلي شان هم در سطوح بالا بودند ؛ ليكن خوب ، اينجور شد ديگر ؛ اين انشعابها پيش آمد . بعضي واقعاً با امام در افتادند ... بعضي با امام در افتادند و مداراي امام را نديده گرفتند . امام به همين گروهك منافقين كه خواسته بودند بيايند با ايشان ملاقات كنند ، پيغام دادند كه اگر شما به حق عمل كنيد ، من مي آيم سراغ شما ؛ اگر دست از اين كارهاي خلاف برداريد ، خود من مي آيم سراغ شما ؛ يعني امام تا اين حد با اينها مدارا كردند و حرف زدند . خوب ، وقتي احساس خطر شد ؛ بخصوص آن وقتي كه مسئله ، مسئله ي رسوخ دادن مباني غلط در كالبد نظام و انقلاب است ، اين ديگر مثل سمِ مهلك است . آن وقت امام رعايت نكردند ، مدارا نكردند ›› .
در اين مجال به تفصيل تاريخ گروهكها و شخصيت هايي كه در سالهاي آغازين انقلاب مورد مدارا و برخورد امام قرار گرفتند ، مورد بررسي قرار خواهد گرفت . تاريخ گروهكها و شخصيت هايي كه روزگاري شايد جزئي از نهضت به حساب مي آمدند و بعضاً مورد اعتماد كامل انقلابيون بودند ، اما كم كم راهشان از انقلاب جدا شد .


لينكهاي مرتبط :
http://www.lailatolgadr.net/images/stories/danlodkadeh1/emam%20khomini01.gifامام و "ولایت فقیه " موضع گیری های امام خميني ره صوتي جهت دانلود
قسمت هشتم مستند شاخص پاسخ امام به شبهات درباره حکومت اسلامی در کتاب کشف اسرار؛ آغاز سلسله درسهای امام درباره ولایت فقیه در بهمن 1348؛ دفاع از اصل ولایت فقیه توسط شهید آیت الله دستغیب؛ اهداف واقعی مخالفان ولایت فقیه؛ خنثی شدن توطئه انحلال مجلس خبرگان.

مقدمه و معناي فتنه
شرايط فتنه و آزمون سخت نخبگان
زمينه ها و ريشه هاي ظهور فتنه گران
راه امام ، راه نجات کشور


نوشته شده در   سه شنبه 30 شهريور 1389    
PDF چاپ چاپ