جمعه 2 اسفند 1398 | Friday, 21 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 18 شهريور 1396     |     کد : 37695

آموزش شهروندی ؛ عمومی ؛ فرهنگ آپارتمان نشینی ؛ 1. آسیبها و چالشها (قسمت اول)

با وجود تفاوتهای زندگی آپارتمان نشینی با سبک زندگی سنتی ، امروزه ، زندگی آپارتمان نشینی اجتناب ناپذیر است و به علت محدودیت ها ، هزینه های بالای مسکن و مهاجرت ، چاره ای جز گردن نهادن به آن نیست. از این رو، با پذیرش مزیت های این نوع زندگی و تدبیراندیشی سیاست گذاران بخش مسکن، باید به شکل مطلوب از آن استفاده کرد و تا جایی که امکان دارد، آسیب های آن را کاهش داد. این ویژه نامه ضمن بررسی آسیبها و چالشهای آپارتمان نشینی، به معرفی فرهنگ ناب اسلامی در زمینه حسن همجواری و حقوق همسایگی می پردازد. ...

آموزش شهروندی ؛ عمومی ؛ فرهنگ آپارتمان نشینی ؛ 1. آسیبها و چالشها (قسمت اول)
با وجود تفاوتهای زندگی آپارتمان نشینی با سبک زندگی سنتی ، امروزه ، زندگی آپارتمان نشینی اجتناب ناپذیر است و به علت محدودیت ها ، هزینه های بالای مسکن و مهاجرت ، چاره ای جز گردن نهادن به آن نیست. از این رو، با پذیرش مزیت های این نوع زندگی و تدبیراندیشی سیاست گذاران بخش مسکن، باید به شکل مطلوب از آن استفاده کرد و تا جایی که امکان دارد، آسیب های آن را کاهش داد. این ویژه نامه ضمن بررسی آسیبها و چالشهای آپارتمان نشینی، به معرفی فرهنگ ناب اسلامی در زمینه حسن همجواری و حقوق همسایگی می پردازد.
آپارتمان نشینی ، آسیبها و چالشها
رشد جمعیت شهری و گذر زمان در چند دهه گذشته عاملی بود تا تغییرات بنیادی و اساسی در نحوه و شکل زندگی مردم به وجود آید؛ خارج شدن خانه ها از فضایی که وسعت آن امروزه برای نسل جدید کمتر در تخیل می گنجد و تبدیل شدن آنها به خانه هایی در ابعاد کوچک تر، به گونه ای که هر خانه روی خانه ای دیگر بنا شده، مدلی از زندگی را در خانه هایی به نام آپارتمان به وجود آورده است. مدلی که زندگی در آن خلاف زندگی در خانه های حیاط دار و بزرگ تابع قواعد و قانون خاص خودش است.
هر چند در قوانین مدون، تعریف خاصی از آپارتمان نشده است، در اصطلاح می توان گفت: آپارتمان، عبارت است از یک واحد مستقل در ساختمان چند طبقه که از آن برای سکونت یا کار استفاده می شود و مالکیت در آن، شامل دو قسمت اختصاصی و مشترک (عمومی) است. به این نوع سکونت و هم جواری، در اصطلاح رایج، «آپارتمان نشینی» گفته می شود.
به طور معمول، دریک مجتمع مسکونی، افراد با فرهنگ های متفاوت و شیوه های مختلف زندگی دور هم جمع می شوند که زمینه ساز مشکلات فراوانی برای اعضاست.
در ساختار سنتی، فضای پهناور، حیاط بزرگ و نوع زندگی در این خانه ها به کودکان فرصت بیشتری می داد تا حس کودکانه خود را ارضا کنند و از این راه بتوانند با اجتماع ارتباط بهتری برقرار کنند و خود را آماده پذیرش نقش های مشارکتی در جامعه سازند.
در خانه های آپارتمانی، فرزندان و کودکان در محیطی بسته، مجبورند برای رعایت کردن حال همسایگان، خود را با فضای موجود سازگار کنند و با خاموش کردن احساس کودکانه، فشار روانی زیادی را تحمل کنند. جدای از این مسئله، باید به بایدها و نبایدهای پدر و مادر نیز گردن نهند.
* بررسی و مقایسه زندگی آپارتمان نشینی با زندگی سنتی
* عیبهای زندگی آپارتمان نشینی
* خانم! از خانه ی خود راضی هستی؟
* دردسرهای آپارتمان نشینی
فرهنگ آپارتمان نشینی
قانون و فرهنگ، جزء لاینفک هر زندگی آپارتمان نشینی بوده و نادیده گرفتن این بخش مهم در زندگی آپارتمانی به وجود آورنده بخش بزرگی از مشکلات اجتماعی و معضلات روانی در این محدوده است. رسیدن به یک فرهنگ واحد در هر مجموعه آپارتمانی در حالی است که هر خانواده ساکن درهر واحد مسکونی فرهنگ آپارتمانی خاص خودش را دارد و همسو و همراه کردن همه فرهنگ ها با یکدیگر در یک فرهنگ در عرصه عمل کاری غیر ممکن به حساب می آید.
با این حال وارد شدن و زندگی کردن در مجتمع های آپارتمانی دو اصل بدیهی است، با توجه به محدودیت های زندگی آپارتمان نشینی:
1) باید رعایت حقوق دیگران مهم شمرده شود.
2) در انتظار رعایت حقوق و قوانین از جانب دیگران نباشید. و شایسته است مصداق این حدیث باشیم «لیسَ حُسنُ الجِوارِ کفُّ الذی وَلکن حُسنُ الجِوارِالصَّبر عَلَی الذی»(تحف العقول، ص409) همسایگی خوب تنها این نیست که آزار نرسانی، بلکه خوش همسایگی این است که در برابر آزار و اذیت همسایه صبر داشته باشی.
* سبک زندگی و فرهنگ آپارتمان نشینی
* فرهنگ صحیح آپارتمان نشینی از منظر اسلام
* فرهنگ آپارتمان نشینی را رعایت نماییم
* آپارتمان نشینی با تکیه بر الگوی فرهنگی ایرانی ـ اسلامی در معماری اسلامی ایرانی
* آپارتمان نشینی مسئولیت پذیری و آرامش
* 20 نکته آپارتمان نشینی


نوشته شده در   شنبه 18 شهريور 1396    
PDF چاپ چاپ