سه شنبه 19 فروردين 1399 | Tuesday, 07 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 6 مرداد 1396     |     کد : 37398

عبادات اسلامی ؛ دعا و مناجات ؛ دعا در قرآن و روایات ؛ دعای بانوان در قرآن 1

دعای همسر فرعون / در سوره تحریم به ناسازگاری بعضی از همسران پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم اشاره شده است و در پایان سوره چند نمونه مثبت و منفی از زنان خوش بخت و بدبخت یاد می شود. دو نمونه منفی و بد عاقبت، همسران نوح و لوط هستند. آن دو با این که با دو پیامبر الهی در زیر یک سقف زندگی می کردند، از چنین زمینه ای بهره نگرفتند تا به کمال معنوی برسند بلکه به آن دو پیامبر خیانت کردند و اهل آتش شدند. در مقابل، از دو نمونه مثبت یاد می شود؛ یکی مریم، و دیگری آسیه همسر فرعون. ...

عبادات اسلامی ؛ دعا و مناجات ؛ دعا در قرآن و روایات ؛ دعای بانوان در قرآن 1
دعای همسر فرعون [62]
در سوره تحریم به ناسازگاری بعضی از همسران پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم اشاره شده است و در پایان سوره چند نمونه مثبت و منفی از زنان خوش بخت و بدبخت یاد می شود. دو نمونه منفی و بد عاقبت، همسران نوح و لوط هستند. آن دو با این که با دو پیامبر الهی در زیر یک سقف زندگی می کردند، از چنین زمینه ای بهره نگرفتند تا به کمال معنوی برسند بلکه به آن دو پیامبر خیانت کردند و اهل آتش شدند. در مقابل، از دو نمونه مثبت یاد می شود؛ یکی مریم، و دیگری آسیه همسر فرعون. آسیه در خانه فرعون بود و با او زندگی می کرد، اما ادّعای خدایی او را باورنداشت، بلکه یک انسان موحّد بود که خداوند در قرآن کریم از او به عنوان نمونه و مَثَل برای مؤمنان یاد می کند. گویند وقتی فرعون دانست که همسرش خداپرست است به دستور او شکنجه اش کردند تا زیر شکنجه جان داد.
ملکه موحّد فرعون در زیر شکنجه این گونه خدا را می خواند و دعا می کرد:
رَبِّ ابْنِ لی عِنْدَک بَیتاً فِی الْجَنَّةِ وَنَجِّنی مِنْ فِرْعَوْنَ وَعَمَلِهِ وَنَجِّنی مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ؛(1)
بارالها، برای من نزد خودت در بهشت خانه ای بساز، و مرا از فرعون و کردارش نجات ده، و مرا از قوم ستمکار رهایی بخش.
رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: «سه نفر، یک چشم بر هم زدن به وحی کافر نشدند، مؤمن آل یاسین، علی بن أبی طالب، آسیه همسر فرعون(2).»
در حدیث دیگری رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم ، آسیه همسر فرعون را یکی از چهار زن برترِ بهشتیان شمرد.
1 . تحریم (66) آیه 11.2 . نورالثقلین، ج5، ص377.


نوشته شده در   جمعه 6 مرداد 1396    
PDF چاپ چاپ